میرابیان در گفتگو با مهر: برنامه ۴ ماده ای ایران پیشگام ترین طرح صلح و ثبات در یمن است

آذر: یك كارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: طرح ۴ ماده ای ایران برای اتمام جنگ در یمن، یكی از پیشگام ترین طرح های گفتگو با هدف دستیابی به صلح در یمن بوده و هست و هنوز هم قابلیت اجرایی دارد.

رضا میرابیان كارشناس مسائل منطقه در گفتگو با خبرنگار مهر درباب آخرین وضعیت بحران یمن و تلاش های دیپلماتیك ایران در جهت رسیدن به صلح و آتش بس در آن كشور گفت: سپس گذشت قریب به چهار سال از آغاز بحران یمن، مسببان جنگ و متجاوزین به آن كشور به این نتیجه رسیدند كه چاره برون رفت از این بحران صرفا سیاسی است و دیگر هیچ راهكار نظامی نمی تواند پاسخگوی این شرایط باشد.
وی اظهار داشت: برای نخستین بار در این مدت ما شاهد می باشیم كه شروع كنندگان جنگ یمن به واقعیت موجود كه همان جایگاه و قدرت انصارالله یمن باشد اعتراف كردند و به این نتیجه پی بردند كه اگر قرار باشد با كسی برای دستیابی به صلح به گفتگو بنشینند، آن طرف انصارالله است.
میرابیان با اشاره به اینكه تابحال نه دولت در تبعید عبدربه منصور هادی و نه آمریكا و سعودی حاضر به پذیرش انصارالله نبودند، اضافه كرد: امروز با تغییر شرایط این واقعیت را پذیرفتند كه طرف مقابل آنها انصارالله است و این یك گام مثبت بشمار می رود.
این كارشناس مسائل منطقه بیان كرد: طولانی شدن جنگ یمن برای غربی ها بعنوان حامیان سعودی و امارات، رسوایی بدی را در سطح بین المللی به وجود آورده است.
وی با اشاره به ماجرای قتل خاشقجی هم اشاره كرد: رسوایی و فضاحت این مساله به حدی وسیع و فراگیر بود كه امروز در رسانه های خارجی از بحران یمن بعنوان یكی از مسائل پیرامونی قتل خاشقجی نامبرده می شود، یعنی سوژه خاشقجی باری مضاعف بر دوش آمریكا و حامیان غربی سعودی قرار داده است.
میرابیان اضافه كرد: انصارالله با ابتكار عملی كه اخیراً به خرج داده، پیشنهاد آتش بس را بیان كرد و تا حدودی هم این مساله امروز از طرف طرف های درگیر رعایت میگردد. البته انصارالله در این خصوص گفته كه ما هر حمله ای كه از طرف سعودی ها و اماراتی ها صورت بگیرد را بی پاسخ نخواهیم گذاشت.
این كارشناس مسائل منطقه بیان كرد: همه این عوامل از پذیرفتن انصارالله بعنوان طرف مقابل ائتلاف متجاوز به یمن تا رعایت نسبی آتش بس كه با پیشنهاد نیروهای انصارالله بوده، همگی در كنار هم بارقه های امیدی را به وجود آورده كه در مذاكرات سوئد طرف های درگیر با یكدیگر مذاكرات خوب و مفیدی را داشته باشند.
وی اظهار داشت: پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران یمن در قالب طرح ۴ ماده ای، یكی از پیشگام ترین طرح های گفتگو با هدف دستیابی به صلح در یمن بوده و هست و هنوز هم قابلیت اجرایی شدن دارد.
میرابیان درانتها اشاره كرد: آنچه ایران از ابتدا روی آنها تاكید داشته دو محور كلی است، یعنی آتش بس و گفتگو كه گام های ابتدایی و البته بسیار مهم در این راستا به حساب می آیند و سپس آن باید به گام های بعدی در تثبیت وضعیت امنیتی و سیاسی یمن پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*