صالحی در جمع خبرنگاران: بسته پیشنهادی اروپا تا آخر سال میلادی اجرایی می گردد

به گزارش آذر رییس سازمان انرژی اتمی اظهار داشت: بر مبنای وعده ای كه اروپایی ها داده اند، امیدواریم بسته پیشنهادی اروپا تا آخر سال میلادی جاری اجرایی شود.

به گزارش آذر به نقل از مهر، علی اكبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی بامداد امروز در حاشیه دوازدهمین مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران تصریح كرد: اروپایی ها مدتی است متعهد شده اند تا برای جبران خلأ به وجود آمده در برجام، مكانیسمی را تولید كنند تا بهره مندی ایران از شرایط اقتصادی برجام محقق شود.

وی ادامه داد: یكی از طرح های آنها مطرح كردن spv بوده كه این پیشنهاد به قول مقامات اروپایی در حال نهایی شدن است. از آنجائیكه تولید اجماع میان ۲۷ كشور عضو اتحادیه اروپا كار آسانی نیست، اروپایی ها اعلام نموده اند تمام تلاش خویش را برای به سرانجام رسیدن این پیشنهاد انجام خواهند داد.
صالحی اظهار داشت: بر مبنای وعده ای كه اروپایی ها داده اند، امیدوار هستیم تا آخر سال میلادی جاری، بسته پیشنهادی اروپا اجرایی شود.

وی ادامه داد: بر مبنای خبری كه به تازگی دریافت كرده ام و كمیسیونر اروپا هم بر آن تاكید داشت، از این پس مقرر است تمامی معاملات نفتی اتحادیه اروپا با كشورهای دیگر كه حجمی بالغ بر ۳۰۰ میلیارد یورو را در بر می گیرد، فقط با یورو انجام شده و دلار كنار گذاشته شود.

صالحی اظهار داشت: تا قبل از این اتحادیه اروپا ۸۵ درصد از هزینه نفت خریداری شده از دیگر كشورها را به شكل دلار پرداخت می كرد كه با این مكانیسم، از این پس تمامی هزینه ها با یورو پرداخت خواهد شد.
رییس سازمان انرژی اتمی تصریح كرد: اگر این مكانیسم محقق شود، دلار بعنوان واحد پولی جهانی در انزوا قرار خواهد گرفت و آمریكا از شرایط یكه تازی خود در استفاده از دلار جدا میشود.
صالحی در پاسخ به این سوال كه اگر بسته پیشنهادی اروپا انتظارات ایران را برآورده نكند چه تصمیمی از جانب دولت اتخاذ خواهد شد اظهار داشت: بسته پیشنهادی اروپا با مشاوره همكارانمان در ایران تدوین می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*