جمالی در جمع خبرنگاران: هیئت نظارت به درازهی تذكر كتبی داد، مأمور گمرك می تواند شكایت كند

به گزارش آذر سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان با اشاره به اینكه درازهی در جلسه غیرعلنی مجلس عذرخواهی كرده است، اظهار داشت: طبق ماده ۶ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان به درازهی تذكر كتبی دادیم.

به گزارش خبرنگارمهر، محمدجواد جمالی نوبندگانی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در حاشیه جلسه علنی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران در مورد بررسی پرونده محمد باسط درازهی نماینده سراوان در هیئت نظارت اظهار داشت: پس از اتفاقاتی كه در گمركات كشور به وجود آمد، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در سه جلسه این مورد را با حضور مسئولان مربوطه از دولت و گمركات مورد بررسی قرار داد.
جمالی اظهار داشت: دورازهی قبل از این وقت قبلی برای دیدار با رئیس گمرك گرفته بود اما ساعت ملاقات امكان دارد قطعی نشده باشد.
سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اشاره كرد: انتظار داریم دستگاه های اجرایی كشور شأن نمایندگان را حفظ كنند و حتی اگر وقت قبلی هماهنگ نشده باشد، نماینده مربوطه به وزیر و یا هر شخص دیگری كه در آن نهاد حضور دارد، هدایت شود تا این برخوردها صورت نگیرد.
جمالی با تاكید بر اینكه آقای درازهی در نحوه گفتگو با مأمور گمرك گرفتار خطا شده است اظهار داشت: البته آقای درازهی در جلسه غیرعلنی مجلس عذرخواهی كرده است. بعضاً در بعضی از رسانه ها به صورت اشتباهی منعكس شده است. باید مبحث در سطح خودش مورد بررسی قرار گرفته و دامن زده نشود.
وی اظهار داشت: آقای پزشكیان جلسات مختلفی با طرف های مختلف تشكیل داد و مشخص شد قصد و غرض خاصی برای برخورد با آقای درازهی در گمرك وجود نداشته است.
سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تاكید كرد: اشكال كار این بوده است كه باوجود اینكه نماینده خویش را معرفی كرده است، مبحث با مسئول دفتر ریاست گمرك هماهنگ نمی گردد. اگر این اقدام انجام می شد كار به این جا نمی رسید.
فیلمبرداری از جلسه غیر رسمی توسط احدی از نمایندگان با هر نیتی مغایر با قانون بوده است
جمالی در مورد فیلمبرداری از جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فیلمبرداری از جلسه غیر رسمی توسط احدی از نمایندگان با هر نیتی مغایر با قانون بوده است و در این مورد هم تذكر قانونی برپایه ماده ۶ قانون هیئت نظارت داده شده است.
سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: بعضی از مطالبی كه ضد آقای درازهی در رسانه ها مطرح گردیده است گاها با بداخلاقی سیاسی بوده است كه انتظار داریم در شرایط حساس كشور، توجه داشته باشیم كه تخریب ها كمكی به حل مسائل كشور و وحدت عمومی نمی كند.
وی اضافه كرد: هیئت نظارت مجلس اعلام می كند با موضوعاتی كه وجود دارد برخورد می نماییم و فرقی نمی كند نماینده از كدام فراكسیون باشد اما ما برخوردهای سیاسی با مسائل و رفتارهای هیجانی در جامعه را مخل رسیدگی عادلانه می دانیم و امیدواریم این مسائل از طرق قانونی رسیدگی شود. حوادثی از این سنخ برای تخریب مجلس كه بالاترین ركن جمهوری اسلامی است دقیقا همان چیزی است كه دشمنان طراحی نموده اند.
جمالی اشاره كرد: تمسك به این حادثه برای تخریب اركان مردم سالاری خطای راهبردی است كه همگان به خصوص جریان های سیاسی و رسانه ها و صدا وسیما در شرایطی كه كشور نیازمند هماهنگی برای حل مشكلات كشور است باید با تدبیر عادلانه با مسائل مواجه شوند و اصلاح این رویه ناصواب لزوم وحدت ملی كشور است.
سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مورد حكم صادره برای آقای دورازهی گفت: قانون نظارت بر رفتار نمایندگان مصوب مجلس نهم است. ماده ۶ این قانون محدودیت هایی دارد. هیئت نظارت برای برخورد با نمایندگان می تواند تذكر شفاهی و یا كتبی و یا درج در پرونده بدهد یا تخلف را در جلسات علنی و غیر علنی بررسی كند.
تذكر كتبی هیات نظارت به محمدباسط درازهی
وی تاكید كرد: اگر كسی ایراد بگیرد كه چرا این حكم در این حد است و بیشتر نیست پاسخ ما این است كه این حد و حدود را قانون تعیین كرده است و هیئت نظارت تذكرات را طبق ماده ۶ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان به وی داده است.
جمالی اشاره كرد: طبق ماده ۶ قانون نظارت بر رفتار نمایندگان تذكر كتبی به ایشان دادیم. كسر حقوق در آئین نامه وجود دارد اما برای ایشان این مورد اعمال نشده است.
وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینكه آیا به شكایت كارمند گمرك رسیدگی می كنید اظهار داشت: طبق قانون هر كسی چه شخصیت حقیقی و چه حقوقی و از نماینده ای شكایت كند، حتماً رسیدگی خواهیم كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*