خرم در گفتگو با مهر: ظرفیت سرمایه گذاری چین در ایران باید احداث شود

آذر: سفیر اسبق ایران در چین گفت: در حوزه سرمایه گذاری باید این ظرفیت احداث شود كه ایران و چین بیشتر به یكدیگر نزدیك شده و همكاری هایی داشته باشند.

علی خرم سفیر اسبق ایران در چین در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب اهمیت ارتباط با چین بعنوان قدرتی سیاسی و اقتصادی برای ایران در دوران تحریم های آمریكا و وظیفه سنگین سفیر جدید ایران در پكن برای توسعه هر چه بیشتر تعاملات تجاری با آن كشور اظهارداشت: چین برای ایران در ابعاد مختلف بین المللی، سیاسی، اقتصادی و نفتی دارای اهمیت است و به این علت به نظر من سفیر ایران در آن كشور باید از خاصیت هایی همچون تجربه، خلاقیت و پشتكار برخوردار باشد.
وی با اشاره به اینكه درباب سفیر جدید ایران در چین كه از طرف وزارت خارجه معرفی شده، اطلاعی ندارم و قضاوتی هم نمی توانم داشته باشم، اظهار داشت: به سبب حجم بالای كار در كشوری مثل چین، سفیری كه از جمهوری اسلامی ایران برای چین انتخاب میگردد باید فردی بسیار پخته باشد، كار بین المللی را بداند، با فعالیت اقتصادی آشنا باشد، آگاه به مشكلات مالی تجاری ایران و مسیرهای افزایش همكاری های اقتصادی با چین باشد و در نهایت اینكه پیچیدگی های روابط با چین را به خوبی درك كند.
خرم با اشاره به اینكه چینی ها در حال ورود به قرن ابرقدرتی خود هستند كه این می تواند برای ما هم فرصت و هم تهدید به حساب آید، اظهارداشت: به نظر من تا زمانی كه چین با آمریكا چالش دارد، ارتباط خودرا با ایران حفظ می نماید، برای اینكه ایران هم چالش هایی مشابه با آن كشور دارد، به عبارتی امروز در شرایط مشابهی از تحریم های تجاری از طرف آمریكایی ها قرار داریم. سفیر اسبق ایران در چین افزود: چینی ها هنوز وارد كننده عمده نفت از كشورهای خلیج فارس هستند و ایران هم باید نفت خودرا همچنان به كشورهای مختلف جهان صادر كند تا درآمد خودرا داشته و منافع اقتصادی كشور تامین گردد.
وی اشاره كرد: ایران در دوران تحریم های جدید مجبور به همكاری با چین، روسیه و هند هست تا بتواند از این شرایط به خوبی عبور كند. از طرفی چینی ها در دوران اخیر تقابل جدی با آمریكایی ها دارند كه این می تواند برای ایران بهترین فرصت باشد.
خرم با اشاره به اینكه چینی ها بزرگترین واردكننده نفت از كشورهای غرب آسیا به حساب می آیند، اضافه كرد: هر چند چینی ها به دنبال راهكاری هستند تا كالاهای دیگری را جایگزین نفت كنند اما تا ۳۰ سال آینده استراتژیك ترین كالایی كه چین وارد كشور خود می كند، نفت می باشد.
سفیر اسبق ایران در چین بیان كرد: حوزه های همكاری مختلفی میان ایران و چین وجود دارد كه یكی از آنها حوزه تكنولوژی است، شاید در این حوزه در مقایسه با آمریكا و كشورهای اروپایی ها رتبه بالایی نداشته باشند اما می توانند شریك تجاری خوبی برای ایران به حساب آیند. همین طور در حوزه سرمایه گذاری هم باید این ظرفیت احداث شود كه دو كشور به یكدیگر نزدیك شده و همكاری هایی داشته باشند.
وی افزود: چینی ها تا كنون از سرمایه گذاری در ایران خودداری كردند اما در كشورهای همسایه ایران همچون پاكستان و دیگر مناطق سرمایه گذاری كردند كه این به نوع نگاه آنها به ایران بازمی گردد و اینكه آنها ایران را بعنوان شریك تجاری یا متحد خود نمی بینند و این با وجود سرمایه گذاری هند، ژاپن، كره جنوبی و برخی كشورهای خارجی در ایران است.
خرم درانتها اشاره كرد: بدین سبب كار سختی پیش روی شخص سفیر كشورمان در چین قرار دارد و حداقل شرط لازم برای وی می تواند آگاهی به مسائل اقتصادی و تجارت جهانی باشد و اینكه بداند از چه راه هایی می تواند در چین منافع اقتصادی ایران تامین كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*