دستور رییس قوه قضاییه به دادستان كل كشور جهت بررسی ادعای اسماعیل بخشی

آذر: رئیس قوه قضاییه با اشاره به انتشار برخی شایعات و ادعاها درباره شكنجه یكی از كارگران بازداشتی شركت نیشكر هفت تپه، به دادستان كل كشور دستور داد كه با اعزام تیمی مستقل به منطقه، ابعاد مختلف این مساله را مورد بررسی قرار دهد و گزارش آنرا هر چه سریع تر به اطلاع مردم برساند.
به گزارش آذر به نقل از قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، پیشاپیش میلاد با سعادت دخت گرامی امیرالمومنین (ع) حضرت زینب (س) را تبریك گفت و اشاره كرد: حضرت زینب (س)، قهرمان آزمایش بزرگ كربلا و حوادث سپس كربلاست. از خداوند می خواهیم كه شخصیت والای آن حضرت و اوصاف شریفه و الهی ایشان را الگویی برای همه زنان مسلمان خصوصاً شیعیان قرار دهد و زنان كشورمان و سایر سرزمین های اسلامی را در راه تعالی و تقرب به حق تعالی به نحوی پیرو آن بانوی بزرگوار قرار دهد تا بتوانند سهمی از آن اوصاف عالیه را در خود متجلی كنند.
رئیس قوه قضاییه با تاكید بر ضرورت ترویج مسیر الهی دوده (ع) در سطح جامعه و خانواده، روز پرستار را باز گرامی داشت و با تبریك این روز به همه پرستاران كه ایثارگرانه و در شرایط دشوار به مردم خدمت می كنند، سلامتی، بهروزی و سعادت آنان را از درگاه حق متعال خواهان شد.
آملی لاریجانی در ادامه، «اتكای مردم به ارزش های الهی» و «همبستگی ملی» را دو مقوله مهم و موثّر در طول حیات ۴۰ ساله نظام جمهوری اسلامی دانست و اضافه كرد: ارتباط حضرت امام (قدس الله نفسه الزكیه) با مردم، یك ارتباط معمولی یا به مثابه ارتباط حكام و سلاطین با مردم نبود. ایشان حتی در یكی از سخنرانی های خود، قریب به این مضمون فرمودند كه «من از این لفظ سلطان اصلاً خوشم نمی آید؛ حتی برای حضرت صاحب الامر (عج)». این یعنی ارتباط امام راحل با مردم، یك ارتباط دینی، معنوی و اعتقادی بود. در مورد مقام معظم رهبری (حفظه الله) هم مطلب همینگونه است.

رئیس قوه قضاییه افزود: آحاد مردم باز در نظام جمهوری اسلامی برمبنای همین ارتباط قوی ایمانی و دینی و اعتقادی با یكدیگر مرتبط بوده اند و به خوبی مشاهده می نماییم كه در دوران هایی نظیر دفاع مقدس، همین ارزشها تجلی یافت و مردم با تمسك به ارزش های الهی توانستند از كشور خود و نظامشان حمایت كنند.
آملی لاریجانی با اشاره به چهل سالگی انقلاب اسلامی، اظهار نمود: بحمدالله رؤیای از بین بردن این نظام كه از چهل سال پیش تا كنون در سر كشورهای غربی خصوصاً آمریكایی ها و اذناب منطقه ای شان پرورانده می شود، باطل شده و نظام جمهوری اسلامی قویتر از هر زمان دیگر در صحنه حضور دارد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه دشمن دست از دشمنی خود برنداشته و با ابزارهای جدیدتر و تلاش بسیار گسترده تر برای از بین بردن نظام جمهوری اسلامی به میدان آمده است، اشاره كرد: «تهاجم فرهنگی» و «ناامیدسازی مردم»، دو پروژه مهم دشمن است كه آنرا با ابزار گوناگون دنبال می كند. البته این دو پروژه از اول پیروزی انقلاب مطرح بوده است. مقام معظم رهبری در سالهای دور، مسئله تهاجم فرهنگی را به مسئولان آگهی دادند؛ البته متأسفانه این اخطار و آگهی در دورانی جدی گرفته نشد و حتی عده ای در داخل با این پروژه دشمن همراهی كردند.
آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات مدعیان روشنفكری دینی و به صحنه آمدن آنان با پشتیبانی های گسترده تبلیغاتی اشاره كرد: این افراد كاملاً در حال زدودن ریشه های تفكر دینی بودند و تمام تشكیكات ممكن را از سراسر عالم جمع می كردند و در دامن جوانان ما می ریختند چون می دانستند كه این نظام، مبتنی بر یك مكتب اعتقادی، معنوی و دینی است.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه عمده این فعالیت ها در پوشش هایی نظیر «دیالوگ»، «بحث آزاد» و «نشست علمی» مقالات تحقیقی صورت می گرفت، تصریح كرد: این در حالی بود كه چنین افرادی به هیچ وجه اهل تدقیق مدرسی و دانشگاهی نبودند و رفتار و گفتارشان مشحون از جنبه های تبلیغاتی بود. در كنار این موارد، شاهد ترویج فیلم ها و ترجمه رمان هایی بودیم كه با اهداف تهاجم فرهنگی سازگار بود و در این میان، كانالهای ماهواره ای باز در حال توسعه بودند. همین طور مزدوران قلم به دستی را در داخل كشور به كار گرفتند و با استفاده از ابزارهایی مانند انواع سایت ها و… تهاجم فرهنگی گسترده را در دستور كار قرار دادند.

آملی لاریجانی با اشاره به اینكه همچنان این پروژه در صدر سیاست های دشمن قرار دارد، به ذكر مثالی در این زمینه پرداخت و اظهار داشت: در همین سوژه حجاب و عفاف نگاه كنید كه به چه نحو با این مسئله دینی و اعتقادی مردم مقابله می كنند و هر كسی را هم كه از این ارزش دفاع می كند به شكلی متهم می سازند. شخصی در گوشه ای كشف حجاب كرده كه البته با عنایت به تلاش ها و ابزار دشمن، چنین كاری غیر طبییعی نبوده است. به محض وقوع این اتفاق، دفاع گسترده از این شخص را شروع كردند. این در شرایطی است كه قوانین ما همچون قانون مربوط به ممنوعیت كشف حجاب از طرف نمایندگانی به تصویب رسیده كه با رای مردم بر سر كار آمده اند و در همه كشورها باز قوانین داخلی از احترام برخوردار می باشند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به تشكیل انواع كمپین های حقوق بشری برای دفاع از نقض قانون در ایران، اظهار نمود: دشمنان ما از كوچكترین حادثه در كشور برای رسیدن به اهداف خود بهره برداری می كنند و در جهت تحریك مردم گام برمی دارند اما همین كمپین های حقوق بشری در مقابل جنایاتی كه امروز در یمن، عراق، لبنان، فلسطین و… رخ می دهد سكوت كرده اند.
آملی لاریجانی با اشاره به اینكه متاسفانه در دوره ای از مدعیان روشنفكری كه پیاده نظام تهاجم فرهنگی دشمن بودند، حمایت های رسمی در داخل كشور صورت می گرفت، به پروژه ناامید ساختن مردم اشاره نمود و اظهار داشت: در همین چند ماه اخیر برای ناامیدسازی مردم انواع تلاش ها و ابزارها را به كار گرفتند و تمام رسانه هایشان به صورت شبانه روزی مشغول بمباران تبلیغاتی و احداث یأس در جامعه ما هستند. از هر آنچه كه به دستشان می رسد به نحوی برای تخریب نظام استفاده می نمایند و متاسفانه ما هم در تبیین دستاوردها و مقابله با این هجوم رسانه ای موفق نبوده ایم.

رئیس قوه قضاییه با ابراز تعجب از انكار و نادیده گرفتن این پروژه های دشمن از طرف برخی افراد در داخل در حالیكه دستگاه های امنیتی، تبلیغاتی و تسلیحاتی غرب به اجرای این توطئه ها اذعان دارند، اشاره كرد: یكی از مظلومیت های نظام جمهوری اسلامی همین عدم تبیین و اطلاع رسانی درست در مورد خدمات و دستاوردهای آن است. در این زمینه، دولت، صداوسیما و همه دلسوزان و قوای كشور مسئولیت دارند. البته گاهی برنامه های بسیار خوبی از صداوسیما پخش میگردد كه در آنها آماری بسیار قابل توجه از میزان توسعه كشور به اطلاع مردم می رسد اما این كافی نیست.

آملی لاریجانی با اشاره به پیشرفت های علمی و راهبردی كشور طی چهار دهه گذشته و خدمات رسانی به مردم در اقصی نقاط ایران با وجود همه شداید، تحریم ها، تهدیدها و سنگ اندازی های دشمن، اشاره كرد: دشمنان ما با نفاق هر چه تمامتر همه اینها را نادیده می گیرند و ضعف هایی را برجسته می كنند كه بخش عمده آن ناشی از اقدامات خودشان است. بخش كوچكی از این اقدامات، تحریم های مغایر با قانون و ظالمانه آنهاست كه به واسطه آن مردم كشورمان را تحت فشار قرار می دهند و در مقابل، ابراز دلسوزی هم می كنند!
رئیس قوه قضاییه اظهار داشت: جمهوری اسلامی به فضل الهی با پشت سر گذاشتن گردنه های دشوار تاریخی در نقطه فعلی ایستاده و همگی باید با نگاهی به گذشته، چشم به آینده داشته باشیم و مسیرهای نفوذ دشمن را مسدود نماییم. نباید فراموش نماییم كه وقتی اعتقاد مردم تزلزل پیدا كند، در واقع رشته ای كه همه را به هم پیوند داده تهدید میگردد برای اینكه هیچگاه اقتدار جمهوری اسلامی، صرفا مبتنی بر اقتدار اقتصادی و تسلیحاتی نبوده بلكه اصلی ترین ركن و وجه تمایز نظام ما با سایر نظامات، همان پیوند معنوی و انسانی بین مردم با یكدیگر و بین ولی فقیه و مردم بوده است.

آملی لاریجانی با تاكید بر ضرورت بهره مندی از همه امكانات برای گرامیداشت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، اظهار داشت: این گرامیداشت باید توأم با فهمی دقیق از گذشته و حال و تحلیل درست اقدامات آتی دشمنان باشد. علاوه بر این باید تبیین دقیق خدمات و دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در دستور كار قرار گیرد و همه توجه داشته باشیم كه در این زمینه مسئولیت داریم.

رئیس قوه قضاییه همین طور ابراز امیدواری كرد كه مسئولان محترم دولت و وزرا همه تلاششان را معطوف به حل مشكلات اقتصادی مردم و احداث اشتغال كنند تا بستر ناامیدسازی مردم باز از بین برود.

آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به انتشار برخی شایعات و ادعاها در خصوص شكنجه یكی از كارگران بازداشتی كارخانه نیشكر هفت تپه اشاره كرد: به دادستان محترم كل كشور دستور می دهم كه همین امروز با تشكیل هیئتی مستقل و اعزام این هیئت به منطقه، سوژه را مورد بررسی قرار دهند و هر چه سریع تر نتیجه بررسی ها را به اطلاع اینجانب و مردم عزیزمان برسانند.

تخلف احتمالی یك دادیار را نباید به حساب یك مجموعه گذاشت
رئیس قوه قضاییه افزود: چنین مسائلی برای ما بسیار مهم می باشد برای اینكه هیچگاه بنای جمهوری اسلامی، دستگاه قضایی و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی چنین تخلفاتی نبوده و ما آنرا به لحاظ شرعی و قانونی ممنوع می دانیم. امكان دارد كارگری متخلف باشد اما به هیچ عنوان برخورد مغایر با قانون با او پذیرفته نیست. البته تخلف احتمالی یك دادیار هم نباید به حساب یك مجموعه گذاشته شود؛ گرچه خود دستگاه های امنیتی و انتظامی باز موظفند از راه بازرسی ها و سایر ساز و كارهای نظارتی از وقوع تخلفات جلوگیری نمایند اما به هر حال متهم كردن كل یك دستگاه به سبب اقدام احتمالی یك فرد، شایسته نیست.

آملی لاریجانی با اشاره به اینكه گاهی باز ادعاهایی به سبب عدم اطلاع از حقوق قانونی مطرح میگردد یا زندانی تصور می كند محیط زندان باید برایش مانند هتل باشد، به وجه دیگر انتشار این اخبار اشاره نمود و تصریح كرد: مجموع برخوردهایی كه در رسانه ها خصوصاً رسانه های دشمن با این مساله صورت می گیرد، حاكی از امارات و قرائنی است كه نشان داده است این ماجرا می تواند در ادامه پروژه های متوالی و تخریبی دشمن مقابل نظام باشد. البته ابعاد مختلف این مساله باید بررسی شود و ما قبل از بررسی ها هیچكس را تخطئه و تكذیب نمی نماییم.

رئیس قوه قضاییه اضافه كرد: اظهارات و واكنش های دشمن در این قبیل موارد، در داخل كشور باز مشتریان خاص خودرا دارد. حالا باز برخی روزنامه ها و رسانه ها دفاع های نامعقول از افراد می كنند و به شایعات مقابل نظام دامن می زنند. آیا اگر دشمن یك سوژه را در بوق و كرنا كرد، مقتضای امنیت ملی این است كه دنباله رو او شویم؟
آملی لاریجانی با اشاره به اینكه برخی، از این قبیل اتفاقات برای متهم ساختن نهادها و تسویه حساب های سیاسی و جناحی استفاده می نمایند، به جنایات آمریكا در زندان های ابوغریب و گوانتانامو اشاره نمود و اظهار داشت: تظلم خواهی، حق هر شهروندی است و ما به این حق احترام می گذاریم اما اینكه دستگاهها و بوق های تبلیغاتی دشمن در مقابل آن دست جنایات سكوت می كنند و در مقابل اتفاقات و ادعاها در كشور ما، بوق های رسمی انگلیس، آمریكا و اذناب منطقه ای آنها اینگونه به میدان می آیند و عده ای هم با آنها همنوایی می كنند، نشان داده است كه بحث تسویه حسابهای شخصی و سیاسی در بین است، نه مصالح مردم برای اینكه در همین كشور، بارها روحانیان و دیگر آمران به معروف شهید و مجروح شده اند اما هیچ صدایی بلند نشده است!

رئیس قوه قضاییه با تاكید مجدد بر ضرورت پیگیری حقوق شهروندان، ابراز امیدواری كرد كه افراد و رسانه های مروّج شایعات باز قبل از آنكه مورد برخورد قرار بگیرند، بصیرت لازم را به خرج دهند و از همصدایی با دشمن اجتناب كنند.

بر اساس این گزارش، بحث و بررسی پیرامون «دستورالعمل نظارت و پیگیری احیای حقوق عامه» در جلسه امروز مسئولان قضایی به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*