وزیر دفاع: غرب دیگر محور امنیت سازی در منطقه نیست

به گزارش آذر وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: امروز دوران هژمونی و تسلط غرب به آخر رسیده است و آنها باید به خواست ملت های منطقه تن دهند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بامداد دوشنبه در همایش بین المللی «دفاع و امنیت در غرب آسیا» با اشاره به اینكه «این منطقه بعد از جنگ دوم جهانی زیارتگاه اردوگاه شرق و غرب شد و تولید رژیم صهیونیستی مانند یك دمل چركین در ذهن ملت های منطقه مانده است» تصریح كرد: مرور تحولات امنیتی غرب آسیا به ما می آموزد كه حرص و طمع استكباری غرب از اندیشه منفعت طلبی ناشی شده است. بعد از فروپاشی شوروی این منطقه محلی برای اهداف جاهلانه آمریكا شد؛ با همه این تاریخ دردناك٬ وضعیت كنونی حكایت از آن دارد كه منطقه ما هنوز روی آرامش به خود ندیده و در همه تحولات پای آمریكا و غرب در بین بوده است.
وی اظهار نمود: در شرایط كنونی منطقه شرایط حساسی دارد؛ البته در منطقه با ثبات فاصله چندانی نداریم و مردم منطقه ما برنده و پیروز واقعی این جریان خواهند بود. نظم جدید در غرب آسیا تفاوت جدی با نظم بازیگران قبلی خواهد داشت و نظم جدید استكبار ستیز و بومی خواهد بود.
وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه «نظم غربی و حاكم كردن دیكتاتورها به آخر رسیده است» تصریح كرد: مقاوت ملت های ایران، سوریه، عراق و یمن و شكست طرح تجزیه منطقه نشان دهنده این است كه غرب دیگر محور امنیت سازی در منطقه نیست. امروز دوران هژمونی و تسلط غرب به آخر رسیده است و آنها باید به خواست ملت های منطقه تن دهند.
حاتمی اظهار داشت: در صورت تداوم دنیای استكبار بر روند گذشته٬ جز اخراج آنها از غرب آسیا٬ نتیجه دیگری نخواهد داشت. پیام روشن ما به دوستان و همسایگان آن است كه زمان همكاری مشترك برای رفع مشكلات منطقه فرا رسیده و صلح و ثبات حق همه ملت های منطقه است.
وی اضافه كرد: هیات حاكمه آمریكا در یك بن بست گیر افتاده است و حاضر به سرمایه گذاری در منطقه نیست و با این دیدگاه به تجارت امنیت روی آورده است؛ همه شاهد بودند آمریكایی ها عراق را در مقابل داعش تنها گذاشتند، اما جمهوری اسلامی عراق را بدون چشمداشت كمك كرد و این كمك یك برادر به برادر دیگر بود.
وزیر دفاع با اشاره به اینكه «ما در منطقه برای كمك به برادران سوری به دعوت دولت شان شتافتیم و تا ریشه كنی تروریسم كنارشان می مانیم»، اظهار نمود: برخی هم پیمانان آمریكا در منطقه كه به او دل خوش كرده اند بدانند خروج آمریكا از تعهدات بین المللی خود این پیام را دارد كه شما را هم در لحظات حساس كنار می گذارند. آمریكا بازیگری خود شیفته و غیر قابل اعتماد است و تصمیماتش یك جانبه است.
وزیر دفاع اظهار داشت: آمریكا در برجام با قلدری به تعهداتش پشت كرد؛ این رویداد نمونه ای برای جهان از بد عهدی آمریكا بود و امروز آنها اعتبار خود در جهان را از دست داده اند. آنها در مورد توانمندی دفاعی ایران با سیاست های دوگانه و مزورانه حرف می زنند. به واقع كدام منطقی می پذیرد كه در مقابل اظهارات كسانی كه عادت به تهدید دارند و كشتار دارند ساكت باشیم. آیا باید در مقابل كسی كه به زیر ساخت های سایبری ما حمله می كند آرام نشست؟ پاسخ ما به آنان و حامیانشان این است كه الان زمان مناسبی برای آزمودن اراده ما نیست.
حاتمی در انتها تصریح كرد: كشورهای منطقه با همكاری و هماهنگی می توانند امنیت و ثبات را به غرب آسیا برگردانند. راهبرد نظامی ایران بازدارندگی فعال است و به دنبال رقابت تسلیحاتی با هیچ كشوری نیستیم. الگوی پیشنهادی ما برای كشورهای منطقه همكاری و هماهنگی بر مبنای اصول اسلام است و كشورهای مرتجع با دامن زدن به اختلافات و تولید آشوب نمی توانند امنیت خویش را تامین كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*