نمكدان شكنی سپس ۸۰ سال

آذر: قرن ها رابطه دوستانه ایران و لهستان كه گاه محور آن مسائل اقتصادی بوده و گاه عواطف انسان دوستانه ایرانی ها آنرا بر تارك تاریخ جهان ماندگار كرده، سبب شده كه امروز این سوال به ذهن متبادر شود كه با این روابط حسنه چند صد ساله، چرا ورشو به یك باره به همه چیز پشت پا زد و رسما شمشیر از رو بسته است.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، مایك پمپئو، وزیر امور خارجه آمریكا روز جمعه (۲۱ دی ماه) اعلام نمود كه كشورش سیزدهم و چهاردهم فوریه نشستی بین المللی را با محور مسائل خاورمیانه و البته در ضدیت با ایران در لهستان برگزار خواهدنمود و دولت لهستان باز با استقبال از این نشست نشان داد كه پیروی از سیاست های كاخ سفید همچنان سرلوحه سیاست خارجی این كشور است.

قدمت روابط تاریخی ایران و لهستان به شكل دیپلماتیك امروزی به دوران حكومت صفویه بر می گردد گرچه قدیمی ترین مكاتبات دیپلماتیك میان دو كشور كه حالا در آرشیو ملی لهستان نگه داری میگردد به سال ۱۴۷۴ میلادی باز می گردد و این یعنی لهستان یكی آغازین كشورهایی است كه ایران در طول تاریخ با آن مراودات سیاسی داشته است.

در تمام این سال ها روابط دو كشور همواره همراه با احترام و حسن نیت دو طرفه بوده و گاه پیش آمده كه در بزنگاه های سیاه تاریخ، كار به جایی رسیده كه دو ملت با هم و در كنار هم روزگار سخت خودرا سپری كرده اند. یكی از بارزترین نمونه های این همبستگی كه انسان دوستی ایران و ایرانی را به یك نمونه مثال زدنی در جهان بدل كرد، پناه آوردن بیشتر از ۱۵۰ هزار لهستانی گریزان از جنگ جهانی دوم بین سال های ۱۳۲۰ تا ۱۳۲۳ به ایران و میهمان نوازی سخاوتمندانه ایرانیان با وجود شرایط سخت آن روز ایران، بود؛ میهمان نوازی كه سپس تصمیم اخیر دولت ورشو هم وزیر امور خارجه و هم دیگر مسئولان كشورمان تلاش كردند كه این واقعیت تاریخی را به یاد لهستانی ها بیاورند كه ظاهرا امروز آنرا فراموش كرده اند و یا بهتر بگوییم خودرا به فراموشی زده اند. البته تلنگر محمد جواد ظریف تنها یك یادآوری تاریخی نبود بلكه یك آگهی به دولت ورشو باز در آن مستور بود كه از تاریخ درس بگیرند:

توئیت ظریف درباره نشست ضد ایرانی لهستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*