مروری بر مهمترین خبرهای حقوقی در هفته ای كه گذشت

آذر: هفته ای كه پشت سر گذاشتیم همراه با اخبار مهمی در حوزه حقوقی و قضایی بود كه از طرف مسئولان قضایی و كارشناسان حقوقی عنوان شد كه از مهمترین آنها می توان عدم تغییر در وضعیت آیت الله مومن، صدور حكم قطعی متهمان پرونده شركت كلاهبرداری دومان توكان، اجرای حكم ۹۵ نفر در پرونده های اقتصادی اخیر، پاسخ های سخنگوی قوه قضاییه به سوالات خبرنگاران درباب برخی پرونده های مهم و… بود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، این خبر مروری است بر مهمترین خبرهای حوزه حقوقی و قضائی در هفته ای كه سپری شد:

وضعیت آیت الله مؤمن تغییری نداشته است
نخستین خبری كه در اولین روز هفته گذشته منتشر گردید این بود كه یكی از نزدیكان آیت الله مؤمن، عضو فقیه شورای نگهبان از عدم تغییر وضعیت ایشان نسبت به گذشته آگاهی داد و پیرو اخبار انتشار یافته در ارتباط با وخامت حال وی و فوت ایشان ضمن تاكید بر كذب بودن این اخبار، اظهار نمود: وضعیت ایشان نسبت به گذشته تغییر مثبت یا منفی نداشته است.

حكم قطعی متهمان پرونده شركت كلاهبرداری دومان توكان صادر شد
خبر مهم دیگر این بود كه حكم قطعی متهمان پرونده شركت كلاهبرداری دومان توكان هم صادر و برمبنای حكم صادره، دومان سهند به ۲۰ سال حبس محكوم شده است.
قوه قضائیه اعلام نمود كه حكم قطعی ۴ نفر از متهمان شركت كلاهبرداری دومان توكان از طرف قاضی صلواتی رئیس شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به اتهامات اخلالگران و مفسدین اقتصادی صادر شد.
برمبنای حكم صادره، دومان سهند فرزند اصغر مدیرعامل شركت دومان توكان به بهتان مشاركت در بی نظمی عمده در نظام اقتصادی و مشاركت در كلاهبرداری شبكه ای به تحمل بیست سال حبس، ۳۰ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی محكوم شد.
همین طور رشید جباری فرزند محمد رئیس هیأت مدیره شركت دومان توكان به بهتان مشاركت در بی نظمی عمده در نظام اقتصادی و مشاركت در كلاهبرداری شبكه ای به تحمل ۱۸ سال حبس، ۲۵ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی، مهدی ذكایی فرزند یحیی معاون حقوقی شركت دومان توكان به بهتان مشاركت در بی نظمی عمده در نظام اقتصادی و مشاركت در كلاهبرداری شبكه ای به تحمل ۱۵ سال حبس، ۲۵ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی، احسان حدیدساز فرزند محمدعلی جانشین مدیرعامل و رئیس واحد جذب شركت به بهتان مشاركت در بی نظمی عمده در نظام اقتصادی و مشاركت در كلاهبرداری شبكه ای به تحمل هشت سال حبس، بیست ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی محكوم شدند.
برمبنای رأی صادره، دادگاه به استرداد وجوه سرمایه گذاران مال باخته و ضبط كلیه اموالی كه متهمان بوسیله مغایر با قانون به دست آورده اند، حكم صادر كرده است.
پرونده در مورد ندا مختار زاده دیگر متهم پرونده مفتوح است.

اجرای حكم ۹۵ نفر در پرونده های اقتصادی اخیر
دادستان تهران هم از اجرای حكم ۹۵ نفر در پرونده های اقتصادی اخیر آگاهی داد و اظهار داشت: در چند شعبه ویژه دادسرای تهران، ۱۸۰۰ نفر احضار، ۱۷۶ نفر بازداشت، ۷۳۰ نفر ممنوع الخروج، ۱۳۷ فقره كیفرخواست صادر و ۲۱۷ نفر در این كیفرخواست ها تحت تعقیب قرار گرفتند و همین طور احكام محكومیت ۹۵ نفر در حال اجرا می باشد.

دومین روز از هفته ای كه سپری شد باز در حوزه حقوقی و قضائی شاهد خبرهای مهمی بودیم.

هیئت منصفه مطبوعات: كریمی قدوسی مجرم نیست
سخنگوی هیأت منصفه مطبوعات اظهار داشت كه جلسه رسیدگی به پرونده های مدیران مسئول خبرگزاری دانشجو، پایگاه خبری پارسینه و وبلاگ امت حزب الله بامداد امروز (یكشنبه) ۲۸ بهمن ماه در شعبه ۹ دادگاه كیفری یك استان تهران به ریاست قاضی محمدی كشكولی انجام شد و پرونده اول مربوط به مدیرمسئول پایگاه خبری پارسینه بود كه به بهتان نشر مطالب خلاف واقع به قصد تشویش اذهان عمومی و با شكایت صدا و سیما تشكیل شده بود كه سپس اختتام جلسه دادگاه، هیأت منصفه مطبوعات به اتفاق آرا متهم را مجرم ندانست.
همین طور پرونده مدیر مسئول پایگاه خبرگزاری دانشجو و نماینده مجلس كریمی قدوسی (مصاحبه شونده) به اتهامات افترا و نشر اكاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی كه با شكایت حسین فریدون برای هر دو متهم تشكیل شده بود، دادگاه هیأت منصفه مطبوعات به اتفاق آرا متهمان را مجرم تشخیص نداد و در پرونده مربوط به مدیرمسئول وبلاگ امت حزب الله به بهتان نشر اكاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی كه با شكایت مدعی العموم بود با نظر اكثریت آرای هیأت منصفه مطبوعات مجرم شناخته نشد.

سخنگوی قوه قضائیه مطرح كرد
در دومین روز هفته ای كه سپری شد، سخنگوی دستگاه قضا باز در یكصد و سی و پنجمین نشست خبری خود با خبرنگاران حاضر شد و به سوالات آنها پاسخ داد.
محسنی اژه ای همین طور درباب این موضوعات حكم بانك سرمایه ای ها در حال انشا، وضعیت شكایت خاتمی از شریعتمداری، صدور كیفرخواست برای حسین فریدون و برگزاری دادگاه در اسفندماه، واكنش محسنی اژه ای به تأمین وثیقه ۱۰ میلیاردی از طرف متهمان بانك سرمایه، رسیدگی به اظهارات حسن عباسی درباره روحانی و لاریجانی در دادسرا، شكایت خاتمی از شریعتمداری به كجا رسید؟، محیط زیستی ها با اسناد و مدارك متهم اند، بعضی از سوءمدیریت ها كه سبب ضرر و زیان برای كشور و مردم می شود، رأی پرونده متهمان بانك سرمایه در حال تدوین است، اعلام اسامی بعضی از محكومین پرونده های دادگاه های ویژه اقتصادی، رسیدگی ۱۳۵ روزه به پرونده «مظلومین» امر مثبتی است، زمین خواران پس از صدور حكم معرفی می گردند، باید ترتیبی اتخاذ نماییم تا دسترسی به وكلا راحت شود، به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

احتمال رده بندی بانك ها از نظر امنیت مبادلات بانكی
معاون دادستان كل كشور در امور فضای مجازی هم با اشاره به اینكه ما باید به سمت ارتقای امنیت در مبادلات پیش برویم، اظهار داشت: در آینده شاید مجبور شویم كه بانك ها را از نظر توجه به امنیت مبادلات كاربران شان رده بندی نماییم.
وی با اشاره به اینكه جدی گرفتن حفاظت اطلاعات در بانك ها امر بسیار مهمی است، اضافه كرد: ما بعضاً با مواردی مواجه هستیم كه افراد به اطلاعات حساب بانكی مشتریان اشراف داشته و از آن باخبرند. این موارد نادر است، اما متأسفانه نشان داده است كه در برخی از موارد نفوذهایی به بانك انجام شده و توانسته اند اقدامات مجرمانه ای انجام دهند. بانك ها باید این خلأها را رفع كرده و به امنیت اطلاعات مشتریان شان توجه كنند؛ چونكه اگر خدای نكرده حتی همین یك مورد قلیل باز افشا شود، ضربه های جدی به هویت و اعتبار بانك ها خواهد خورد.

تنها راه خروج از وضعیت اقتصادی فعلی كشور، اجرای فرامین رهبری است
رئیس سازمان بازرسی كل كشور هم اظهار داشت كه اگر بخواهیم از این وضع اقتصادی فعلی بیرون بیاییم فقط باید به فرامین مقام معظم رهبری گوش نماییم.
قاضی سراج همین طور اظهار داشت: وضعیت اقتصادی كشور مخصوصاً برای خانواده های متوسط به پایین، دشوار است ولی نباید همه آنرا به گردن آمریكا بیندازیم. مشكلات داخلی باز داریم. به رغم همه این مشكلات، اگر متحد بوده و وحدت كلمه داشته باشیم، از این گردنه سخت باز عبور خواهیم كرد. ان شاءالله آن كسانی هم كه به بیت المال دست درازی می كنند دستشان توسط قوه قضائیه و نیروهای امنیتی كوتاه خواهد شد.

سومین روز این هفته باز در حوزه حقوقی و قضائی خبرهای مهمی منتشر گردید.

پرونده تخلف ۳ شركت تولید اسنك در انتظار گزارش بازرسی كل كشور
در سومین روز از هفته سپری شده سخنگوی سازمان تعزیرات از تخلف سه شركت تولید اسنك آگاهی داد و اظهار داشت كه پرونده تخلف این سه شركت در انتظار گزارش نهایی بازرسی كل كشور است و تخلفات این شركت ها عدم رعایت فرمول ساخت در محصولات تولیدی، خرید برخلاف ضوابط و قاچاق است.

با حكم وزیر دادگستری دبیر مرجع ملی كنوانسیون مبارزه با فساد منصوب شد
وزیر دادگستری دبیر مرجع ملی كنوانسیون مبارزه با فساد را منصوب نمود و در حكمی، محمود حكمت نیا را به سمت “دبیر مرجع ملی كنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد” منصوب نمود.

تعطیلی كارخانه ها و بیكاری كارگران خلاف امنیت ملی و توسعه اقتصادی كشور است
رئیس قوه قضائیه اظهار داشت: تمركز مردم صرفاً بر رفتار دشمنان نیست بلكه اقدامات مسئولان را باز به خوبی رصد می كنند.
تمركز مردم صرفاً بر رفتار دشمنان نیست بلكه اقدامات مسئولان را باز به خوبی رصد می كنند
آملی لاریجانی با اشاره به اینكه تعطیلی واحدهای تولیدی امروز برخلاف امنیت ملی و مؤلفه های مربوط به توسعه اقتصادی كشور است كه ابعاد عاطفی و انسانی باز دارد، اشاره كرد: چرخ های تولید در كشور نباید كند یا متوقف شود. امیدواریم با محوریت دادگستری ها و استانداری ها در سراسر كشور، این تعامل با بانك ها شكل بگیرد و از رئیس كل محترم بانك مركزی هم می خواهیم كه در این زمینه تدبیر لازم را داشته باشند تا از تعطیلی كارخانه ها و واحدهای تولیدی جلوگیری شود. البته تابحال باز اقدامات بسیار خوبی در این زمینه صورت گرفته است اما باید این اقدامات با قدرت بیشتری ادامه یابد تا ان شاء الله شاهد تعطیلی كارخانجات و بیكاری كارگران عزیز نباشیم.

قرائت كیفرخواست محیط زیستی ها اختتام یافت
پنجمین جلسه محاكمه چند فعال محیط زیست متهم به جاسوسی از مراكز نظامی كشور به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب انجام شد.
به گزارش آذر به نقل از قوه قضائیه، پنجمین جلسه محاكمه متهمان جاسوسی از مراكز نظامی كشور در دو نوبت بامداد و عصر به صورت غیرعلنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه انجام شد.
در این نشست از دادگاه كه وكلای تعیینی متهمان باز در آن حضور داشتند، قرائت كیفرخواست به پایان رسید.

كدخدایی: اصلاح بی مورد قانون اساسی می تواند لطمه زا باشد
سخنگوی شورای نگهبان هم در توییتی در ارتباط با اصلاح قانون اساسی، اظهار داشت: اصلاح قانون اساسی می تواند لطمه زا باشد.
متن توئیت عباسعلی كدخدایی به شرح زیر است:
‏ «همانطور كه اصلاح یك قانون اساسی بنا بر اقتضائات زمان از الزامات است، اصلاح بی مورد باز می تواند لطمه زا باشد. صرف گذشت زمان دلیلی تام برای تغییر قانون اساسی نیست. مانایی یك قانون اساسی مبتنی بر فرهنگ، باورها و ارزشهای بنیادین از مهم ترین تفاوت های آن با قانون عادی است.»

هیچ واحد تولیدی نباید بخاطر مشكلات قضائی تعطیل شود / ۶۰ كانتینر گوشت در گمرك باقی مانده است
دادستان كل كشور اظهار داشت: در شرایط جنگ اقتصادی امروز، نباید اجازه دهیم هیچ واحد تولیدی به علت معوقات بانكی و مشكلات حقوقی و قضائی تعطیل شود.
محمدجعفر منتظری شامگاه دوشنبه (۲۹ بهمن) مصادف با روز اقتصاد مقاومتی و كارآفرینی و در شانزدهمین جشنواره تولید ملی – افتخار ملی، با بیان این كه بانك ها باز به علت این كه پول مردم دستشان است باید به سرمایه خود برسند، اصرار كرد كه تعطیلی نباید اتفاق بیفتد؛ بلكه باید به نحوی مشكلات حل شود.
دادستان كل كشور در ادامه ضمن انتقاد از وضعیت قاچاق در كشور، اظهار داشت: اگر همه دست اندركاران امر خطیر مبارزه با قاچاق كالا و ارز در صحنه بودند، امروز شاهد این حجم قاچاق نبودیم.
چهارمین روز هفته ای كه سپری شد خبرهای مهم حقوقی و قضائی دیگری باز بر روی خروجی سایت ایسنا قرار گرفت.

نجات جان «بابك زنجانی» دست خودش است
دادستان تهران اظهار داشت: امروز نجات جان بابك زنجانی دست خودش است كه اموال دولت را بدهد.
عباس جعفری دولت آبادی در گفت وگویی رادیویی در پاسخ به سوالی درباره سایت های آگهی دهنده مانند دیوار و نگاه دادستانی به كسب و كارهای نوپا اظهار داشت: ما اساساً با فعالیت كسب و كار در فضای مجازی مخالفت نداریم آنچه كه دادستانی با آن مخالفت دارد ورود استارت آپ ها به فعالیت هایی است كه می تواند مجرمانه تلقی شود مانند اموالی كه فروخته می شود كه این اموال مالكان واقعی ندارد.

در سفر وزیر دادگستری به قزوین چه گذشت؟
در مسافرت یك روزه وزیر دادگستری به قزوین هم ۹۲ زندانی آزاد، یك كارخانه تولید آسفالت افتتاح و بهره برداری رسید و چند طرح دیگر همچون دستاوردهای سفر وزیر دادگستری به استان قزوین بود. همین طور در ادامه برنامه های سفر علیرضا آوایی وزیر دادگستری به استان قزوین، یك كارخانه تولید آسفالت هم به بهره برداری رسید.

۳۶۲۰۰ زندانی تا اختتام ۲۹ بهمن مشمول عفو شدند / آزادی ۲۲۷۰۰ نفر تا امروز
رئیس سازمان زندان ها باز از عفو بیشتر از ۳۶۰۰۰ نفر از زندانیان سراسر كشور در ادامه اجرای بخشنامه عفو گسترده زندانیان، آگاهی داد و اظهار داشت: تا اختتام روز بیست و نهم بهمن تعداد ۳۶۲۰۰ نفر از زندانیان مشمول بخشنامه عفو مقام معظم رهبری «مدظله العالی» به مناسبت چهلمین بهار انقلاب اسلامی شدند كه استان های تهران و خراسان رضوی به ترتیب با ۲۰۶۷ و ۲۰۲۵ بیشترین آمار آزادی و استان اصفهان با تعداد ۱۵۰۰ زندانی بیشترین تخفیف مجازات را تا این تاریخ داشته اند. همین طور بیشترین تعداد آزادی برمبنای گروه سنی با تعداد ۶۳۱۳ نفر متعلق به گروه سنی ۲۶-۳۲ است و تعداد ۶۰۶ نفر از زندانیان آزاد شده را زنان می سازند.

اولین جلسه محاكمه فریدون و مرتبطین برگزار شد
در چهارمین روز از هفته ای كه سپری شد، نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و مرتبطین وی در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضائی كاركنان دولت هم انجام شد و مركز رسانه قوه قضائیه در این باره اعلام نمود: در این نشست كه حسین فریدون و چهار نفر از مرتبطین به همراه وكلای خود حضور داشتند، نماینده دادستان كیفرخواست پرونده را قرائت كرد.
در جلسه اول دادگاه كه دو ساعت و پانزده دقیقه به طول انجامید، متهم ردیف دوم و وكیل وی سپس تفهیم بهتان از طرف قاضی عالیشاه به دفاع از اتهامات انتسابی مطرح شده در كیفرخواست پرداختند. جلسه بعدی هفته آینده برگزار می گردد.

حمله به دولت در این شرایط منصفانه نیست
وزیر دادگستری اظهار داشت: حمله به دولت در این شرایط كه یك مجموعه نقض عهد و خلاف كردند و همه ضابطه های بین المللی را به هم ریختند، منصفانه نیست.
علیرضا آوایی وزیر دادگستری در جریان بازدید از سازمان تعزیرات حكومتی استان قزوین، اظهار نمود: در این شرایط به جای اینكه نوك حمله را متوجه آنها كنند به دولت كه زیر فشار است و دشمنان همه مبادلات بانكی را با مشكل مواجه كرده اند حمله می شود.

پرونده رضا خندان و فرهاد میثمی به دادگاه تجدیدنظر ارسال شد
وكیل مدافع فرهاد میثمی و رضا خندان هم از ارجاع پرونده موكلانش به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر آگاهی داد.
محمد مقیمی به ایسنا اظهار داشت: پیرو اعتراضم به حكم موكلانم (فرهاد میثمی و رضا خندان)، پرونده آنها به شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر ارجاع شد. امیدوارم، حكم ۶ سال حبس مقابل هر یك از موكلانم در این شعبه نقض شده و زمینه رهایی آنها فراهم گردد.
پنجمین روز هفته ای كه سپری شد هم اخبار متفاوتی را در حوزه حقوقی و قضائی شاهد بودیم.

سیاست نظارت بر اصناف باید در سطح كلان صورت گیرد
رئیس سازمان تعزیرات حكومتی اظهار داشت: سازمان تعزیرات همچون گذشته به دنبال افزایش تعامل با سایر دستگاه های همكار همچون اتاق اصناف است و باید استفاده حداكثری از ظرفیت های موجود و توان كشوری اتاق اصناف برای احقاق حقوق مردم داشته باشیم.
وی ادامه داد: با عنایت به محدودیت های موجود در نیروی انسانی و امكانات، ورود به تخلفات اصناف در سطح خرد، منطقی و میسر نیست، بدین سبب باید سیاست كنترل و نظارت بر سطح كلان را در پیش داشته باشیم و طبیعی است كه می توان با كنترل سطح كلان، اصناف خرد را باز كنترل كرد.

برای تحكیم نهاد خانواده خلاء قانونی نداریم
دادستان عمومی و انقلاب تهران هم اشاره كرد: در بحث تحكیم نهاد خانواده تأكیدات فراوانی در قوانین و اسناد بالادستی شده است و هیچ مشكلی از نظر قانون نداریم و فقط دستگاه های مسئول باید هماهنگ باشند. عباس جعفری دولت آبادی در نشست بررسی راهكارهای جلوگیری از لطمه های اجتماعی كه با محوریت تحكیم نهاد خانواده انجام شد سپس بیانات شركت كنندگان در این جلسه اضافه كرد: مشاوره باید ارزان و قابل دسترس باشد و نقش مشاوره ها پیش از ازدواج و در طول زندگی بسیار مثبت ارزیابی می شود.

۱۸۸ مددجوی زندان های چهارمحال و بختیاری مشمول عفو رهبری شدند
مدیركل زندان های چهارمحال و بختیاری اظهار داشت كه ۱۸۸ نفر از مددجویان زندان های استان مشمول عفو مقام معظم رهبری شدند كه از این تعداد ۱۲۴ نفر مددجو آزاد شده و به آغوش خانواده بازگشتند و ۶۴ مورد باز مشمول انواع تخفیفات قرار گرفتند.

محكومیت ۱.۶ میلیاردی برای كارخانه تولید آب معدنی در قم
مدیركل تعزیرات حكومتی استان قم هم از محكومیت ۱.۶ میلیارد ریالی برای یك كارخانه تولید آب معدنی به بهتان گرانفروشی آگاهی داد.

رهایی ۲۱ محكوم از قصاص در رجایی شهر از شروع سال جاری

سرپرست زندان رجایی شهر هم اظهار داشت: طی پیگیری های مستمر و تلاش شبانه روزی سرپرست و واحد مددكاری زندان رجایی شهر، از شروع سال جاری تا كنون ایجاد فرصت مجدد زندگی با ستاندن رضایت اولیا دم برای ۲۱ نفر از مددجویان محكوم به قصاص داده شد.
بر طبق این گزارش، از تعداد ۲۱ نفر محكومین به قصاص نفس، ۱۵ نفر آنان با ستاندن رضایت اولیا دم و اختتام محكومیت دولتی آزاد شده اند.

اگر حقوقدان هستید باید دغدغه مند حقوق تمام ملت باشید
مصطفی محقق داماد خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: اگر حقوقدان هستید باید دغدغه مند حقوق تمام ملت باشید. دانشجوی حقوق صرفاً نباید به دنبال امرار معاش باشد. فارغ التحصیل حقوق و وكیل نباید فقط دغدغه مند موكل خود باشد. مانند یك طبیب كه باید دغدغه سلامت همه مردم را داشته باشد. با بزرگانی كه در كسوت حقوقدانی، ملت خودرا احیا كردند و ناجی ملت خود بودند همه آشنا هستند؛ مانند ماهاتما گاندی، اقبال پاكستانی، محمدعلی جناح، مارتین لوتركینگ و نلسون ماندلا كه به دنبال دغدغه آزادی انسان ها بودند.
محقق داماد، خطاب به رئیس جمهور هم اظهار داشت كه اگر حقوقدان هستید باید دغدغه مند حقوق تمام ملت باشید. ما برای احیای حقوق مردم درس خوانده ایم و درس می دهیم.
ششمین روز هفته ای كه سپری شد باز خبرهای حقوقی و قضائی مهمی بر خروجی سایت خبرگزاری ایسنا قرار گرفت.

دادگاه ۳ پزشك و ۳ پرستار پرونده مرگ «الینا فروتن» را مقصر شناخت
رئیس كل دادگستری استان گلستان اظهار داشت: قضات شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان سپس اعلام نظر هیأت عالی انتظامی سازمان نظام پزشكی كشور، دو پزشك متخصص، پزشك مسئول فنی شیفت شب بیمارستان و سه پرستار پرونده الینا را مقصر شناختند.
هادی هاشمیان در این باره اظهار نمود كه برمبنای رأی دادگاه متخصص بیهوشی به دلیل پاره كردن سینوس پریفرم ۵۰ درصد مقصر شناخته شد و باید نیمی از دیه را بپردازد و این رأی قطعی است.

دادستان اراك: درباب امنیت با كسی مسامحه نداریم
دادستان عمومی و انقلاب اراك با تاكید بر اینكه بحث رسیدگی به تخلفات با قاطعیت و جدیت پیگیری می شوند، اظهار داشت: افرادی كه مشمول عفو رهبری شده اند، تحت نظارت هستند و زیر ذره بین سسیتم های قضائی و انتظامی قرار دارند.
وی هدف اصلی رهبری از این عفو را كاهش اثرات سو حبس بر خانواده زندانیان و بازگشت آنان به اجتماع دانست و اضافه كرد: در این راستا در استان مركزی حدود ۱۲۰۰ نفر از این عفو بهره برده اند كه البته از این تعداد پرونده حدود ۶۰۰ نفر منتهی به آزادی شده است و مابقی كاهش محكومیت داشته اند. امیدواریم در ایام آتی این میزان به حدود ۱۷۰۰ نفر برسد.

دستگیری ۸ نفر در ارتباط با حادثه تروریستی محور خاش – زاهدان
رئیس كل دادگستری استان سیستان و بلوچستان از دستگیری ۸ نفر متهم در ارتباط با حادثه تروریستی محور خاش – زاهدان آگاهی داد و اضافه كرد: با تلاش های نیروهای نظامی و انتظامی و امنیتی و پشتیبانی دستگاه قضائی استان تا كنون ۸ نفر متهم در این خصوص دستگیر كه دو نفر آنها طی روز گذشته و امروز دستگیر شدند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام حمیدی در ارتباط با این مساله اظهار نمود: از شش نفر دستگیر شده در ایام قبل كه جرم آنها محرز گردیده است یك نفر خانم كه مالك خودروی انتحاری بوده است در شهرستان خاش دستگیر شده است كه در بررسی های به عمل آمده از منزل نامبرده قطعاتی از خودروی انتحاری كشف شده و پرونده با قاطعیت در مجتمع جرایم امنیتی در حال پیگیری است و به محض محرز شدن و قطعیت مجرمیت نسبت به صدور حكم اقدام و احكام شرعی صادره با قاطعیت اجرا خواهد شد و به اطلاع عموم خواهد رسید.
او همینطور از كشف خانه های تیمی در شهرستان های خاش و سراوان آگاهی داد كه در بررسی های انجام شده ۱۵۰ كیلو مواد منفجره آماده انفجار در شهرستان خاش و ۶۰۰ كیلو مواد منفجره پیش ساخت بمب در شهرستان سراوان كشف گردید.
حمیدی درباب ترور مأمور راهنمایی و رانندگی باز خبر از دستگیری ۳ نفر داد و اضافه كرد: در بررسی های اولیه سرنخ های خوبی به دست آمده است كه از بیان جزئیات فعلاً معذوریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*