نشست خبری رییس جمهور در گیلان روحانی: محیط زیست در تمام طرح ها، اولویت ما است

آذر: رئیس جمهور اظهار داشت: مسأله محیط زیست در تمام طرح ها در اولویت ما قرار دارد، ولی باید آب را به مردمی كه به آن نیاز دارند برسانیم.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری درانتها سفر دو روزه به استان گیلان در پاسخ به سوالی درباب انتقال آب دریای خزر به فلات مركزی ایران و اینكه دولت چقدر در این رابطه جدی است و چه مقدار به ملاحظات محیط زیستی توجه دارد، اظهار نمود: یكی از منابع آب در كشور دریاها چه در شمال و جنوب كشور هستند. یكی از طریق های آن این است كه آب را شیرین نماییم و به مردمی كه نیاز دارند آنرا برسانیم. آب حتی در خود شمال هم گاهی مورد نیاز مردم است و در فلات مركزی و حتی بخش هایی از استان گلستان هم به آن نیاز دارند.
وی اضافه كرد: در تمام طرح ها تنها بحث استفاده از دریا نیست و دریای خزر دریای عظیم و بزرگی بوده و اینكه ۱۰۰ میلیون متر مكعب آب از آن بیرون رود مسأله ای نیست و بعضی ها فكر می كنند این دریا حوض است و بر اساس حوضچه تصمیم می گیرند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه مسأله محیط زیست در تمام طرح ها در اولویت ما قرار دارد، اظهار داشت: همچون در سدسازی ها همان قدر محیط زیست مهم می باشد كه در شیرین كردن آب دریا مهم می باشد. هم اكنون در استان گیلان آمادگی برای ساخت سدهای فراوان وجود دارد و یكی از موضوعات ما در تهران همین مسأله است كه آنرا بررسی كردیم و به مسئولین محیط زیست گفتیم بر روی این مسأله مطالعه كنند.
روحانی اظهار داشت: اینكه استان گیلان با این همه باران، آب را از استان دیگری تأمین كند قابل قبول نیست و باید آب را مهار كرده و آنجایی كه لازم است سد بسازیم و مشكلی وجود دارد باید آن مشكل را حل نماییم.
وی اضافه كرد: ما برای تمام جنوب تصمیم داریم كه از آب خلیج فارس و دریای عمان بهره برده و به وسیله آب شیرین كن ها این آب به فلات مركزی و استان های یزد و كرمان خواهد رفت و حتی اصفهانی ها تصمیم دارند كه در آینده قسمتی از این آب را استفاده كنند.
رییس جمهور با اشاره به اینكه آب متعلق به كسی نیست و متعلق به خداوند و همه مردم ایران است، اشاره كرد: محیط زیست علم و دانش است و شعار نیست و محاسبه می كنند كه این آب چگونه باید شیرین شود تا به محیط زیست آزار نزنند.
روحانی اشاره كرد: عجیب این است كه همه كشورهای جنوبی از آب خلیج فارس استفاده می نمایند و نمی گوییم كه محیط زیست خراب می شود و حال از این سمت می خواهیم استفاده نمائیم بحث محیط زیست مطرح می شود. ما در شمال خلیج فارس سوژه محیط زیست را مطرح می نماییم.
وی اشاره كرد: مساله محیط زیست باید مراعات شود و محیط زیست در نهایت باید نظر دهد كه این كار مشكل محیط زیستی ندارد. هم اكنون طرح هایی برای تالاب انزلی و سایر تالاب های استان گیلان وجود دارد كه از لحاظ زیست محیطی برای ما بسیار مهم می باشد. یك طرح علمی وجود دارد و دانشگاه ها به دنبال این طرح هستند كه ما اعلام كردیم كه تأثیرات مثبت و منفی این طرح چیست.
رئیس جمهور اضافه كرد: طرح هایی كه باید اجرا نماییم باید در همه آنها محیط زیست را رعایت نماییم و در عین حال خودتحریمی هم نباید انجام دهیم. خدا در شمال و جنوب كشور به ما آب داده و خودمان را تحریم می نماییم. همه ملت ایران برادرند و همه باید از این آب استفاده كنند. نسبت به گیلان به جد به محیط زیست دستور دادم كه روی سدهایی كه مورد نظر است مطالعه كند و نظر بدهد و اگر این سدها بسته شود استان گیلان نیازی به آب از بیرون ندارد و حتی می تواند به استان های همجوار هم آب بدهد.
روحانی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تمهیدات دولت برای خرید تضمینی چای و ابریشم كشاورزان استان گیلان، اظهار نمود: با عنایت به اینكه چای یكی از محصولات بسیار مهم می باشد ما حمایت ها را در این خصوص ادامه می دهیم. مردم هم با چای خوش عطر گیلان آشنا هستند و مناطق چای كاری بسیاری در این استان وجود دارد و استفاده از چای ایرانی بسیار ثمین است.
وی اظهار داشت: شاید در طرح های سال آینده كه به اطلاع مردم خواهد رسید ان شاءالله حمایت بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
رئیس جمهور اظهار نمود: درباب سوژه ابریشم هم در تهران بحث كردیم كه چرا اینجا مشكل داریم و رونق قبلی در این حوزه وجود ندارد و نمی توانیم رقابت نماییم. بحث های مفصلی صورت گرفته همچون اینكه چه همكاری با چه كشورهایی انجام دهیم كه سوژه نوغان دوباره شرایط قبل را پیدا كند. پیشنهادهای بسیاری خوبی هم در این جلسات وزیر كشاورزی و آقای كلانتری داشتند و تصویب كردیم كه تشویق مردم و اصلاح نوغانی كه مورد نظر جمع بود را انجام دهیم كه مردم بتوانند برداشت بهتری از این محصول داشته باشند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه های دولت برای حل مشكل تالاب ها و پسماندها اظهار داشت: در این سفر ۳۰۰ میلیارد تومان برای این كار در نظر گرفته شد و این البته برای كل طرح ها كافی نیست، اما شروع خوبی است. در تهران هم در این زمینه بحث كردیم كه چگونه بخش خصوصی را تشویق نماییم تا در این مورد وارد شوند كه برای آنها باز سوددهی داشته باشد.
وی اشاره كرد: دكتر كلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست باز در جلسه ای از طرحی آگاهی داد كه تجربه اول خواهد بود كه در قسمتی از تالاب انزلی اجرایی شود، حتی در این مورد خارجی ها باز حاضر شده اند تا آنرا از دانشگاه ما خریداری كنند؛ پس طرح خوبی است و بهتر از طرح هایی است كه قبلا مد نظر بوده است. امیدواریم در قسمتی از تالاب ها اجرا شود تا پس از آن در تالاب های دیگر باز اجرایی شود، تالاب انزلی هم طبیعتا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
رئیس دستگاه اجرایی كشور در ادامه بیان كرد: در مورد دو رودخانه ای هم كه در شهر رشت وجود دارد با امام جمعه صحبت كردیم كه مربوط به فاضلاب ها است. امیدواریم این طرح ها اجرایی شود تا رودخانه ها زیبایی خودرا بدست آورند.
روحانی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینكه با عنایت به دستور وی برای جذب بانوان و جوانان در پست های دولتی، دولت برنامه ریزی برای استمرار این امر مهم دارد؟ اظهار داشت: نكته مهمی عنوان شد، حضور جوانان و خانم ها در پست های مدیریتی جزو شعارها در دولت ۱۱ و ۱۲ بوده است در دولت هم بر این مساله تاكید شده و وزارتخانه ها در سطح بالا از مشاورین جوان و خانم ها استفاده كنند. در همین افتتاح پروژه راه آهن وزیر راه به بنده گفت دستور شما را اجرا كردم و دو نفر از معاونین بنده از خانم ها هستند.
وی تصریح كرد: جامعه ما باید به تدریج این را بپذیرد، امكان دارد برای كسی سخت باشد. باید برگردیم به روزهایی كه جوانان در عرصه حضور داشته باشند، ما باید این واگذاری را انجام دهیم جوانان بیایند و كشور را بدست بگیرند. از یكی از وزرا سئوال كردم این معاونت بخش حساسی است چطور به فرد جوانی سپرده ای گفت، او جوان خیلی خوبی است اما باید مراقب باشیم برای اینكه كارهایی انجام می دهد كه تهورآمیز است.
رئیس جمهور اظهار نمود: همین طور یك خانم بلوچ و اهل سنت را بعنوان سفیر ایران معرفی و انتخاب كردیم، به آقای دكتر ظریف هم گفتم شما به این كار ادامه دهید، چند نفری را می شناختم پیشنهاد دادم.
روحانی اظهار داشت: گاهی فكر می نماییم در اداره و مدیریت مردها خیلی توانمندتر هستند، امكان دارد در جاهایی مردها توانمندتر باشد، اما در جاهایی باز خانم ها توانمندتر هستند اما در خلاقیت توانمندی كه مردها دارند زنان باز دارند، نباید ظلم نماییم. اقوام و ادیان مختلف این ها همه نعمت های خدا هستند اصل باید شایسته سالاری قرار گیرد جنسیت، قومیت و مذهبی تفاوتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*