سفیر ایران در عراق اعلام كرد برنامه ها و محورهای مذاكرات روحانی در مسافرت به عراق

آذر: سفیر ایران در بغداد اظهار داشت: رئیس جمهور كشورمان در مسافرت به عراق با رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس مجلس عراق و همین طور با حضرت آیت الله سیستانی دیدار خواهد داشت.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، ایرج مسجدی در حاشیه مراسم شانزدهمین سالگرد بزرگداشت شهید آیت الله محمدباقر حكیم كه بامداد روز شنبه در بغداد با حضور رئیس جمهور، رئیس مجلس و تعدادی از مسئولان عراقی و سفرا و دیپلمات های مقیم این كشور انجام شد در پاسخ به سوالی درباره اهداف سفر رئیس جمهور ایران به عراق اظهار داشت: رئیس جمهور محترم ایران با یك هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی به بغداد سفر می كند. این سفر سه روزه خواهد بود و در آن مباحث مختلفی با مقامات و مسئولان عراقی مطرح می شود.
مسجدی در ارتباط با مهمترین محورهای مذاكراتی روحانی در مسافرت به عراق اشاره كرد: هدف اصلی كه در این سفر دنبال می شود تقویت روابط در ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی است.
سفیر ایران با اشاره به اینكه ایران و عراق دو كشوری هستند كه نیاز زیادی به یكدیگر دارند اشاره كرد: تقویت این همكاری ها محور اصلی سفر رئیس جمهور است در این سفر در ارتباط با موضوعات مختلف رایزنی هایی انجام می شود.
مسجدی افزود: راه آهن خرمشهر به بصره، گسترش شهرك های صنعتی، روادید، قرارداد ۱۹۷۵ الجزایر و مسائل گمركی، بهداشت ودرمان رایزنی های زیادی در دستور كار است.
سفیر ایران سفر روحانی به عراق را نقطه عطفی در تاریخ روابط دو كشور توصیف كرد كه برای ملت های دو كشور نتایج ثمر بخشی خواهد داشت.
وی در ارتباط با برنامه دیدارهای روحانی در عراق باز بیان كرد: ایشان با مقامات سیاسی عالی رتبه عراق همچون رئیس جمهور، نخست وزیر و رئیس مجلس عراق دیدار خواهد داشت علاوه بر این رئیس جمهور با حضرت آیت الله سیستانی در نجف در دیدار خواهد داشت همین طور وزرای همراه رئیس جمهور با همتایان خود دیدار می كنند.
مسجدی در ارتباط با سوال خبرنگاری در خصوص جزئیات مذاكرات درباره قرارداد الجزایر اشاره كرد: سوژه اجرایی شدن قرارداد است چون این قرارداد نیازی به اقدامات جدید ندارد و هم اكنون لازم است لایروبی اروند رود آغاز شود و كشتی های غرق شده بیرون بروند و بنادر خرمشهر، آبادان و بصره احیا شوند.
وی افزود: در نهایت باید بگویم نهایی شدن این قرارداد نیاز به مذاكره دارد.
مسجدی در پاسخ به این سوال كه آیا در این سفر در ارتباط با لغو روادید مذاكره خواهد شد اظهار نمود: كاری كه الان در حال انجام می باشد این است برای تجار، بازرگانان و صاحبان صنایع و بخش اقتصادی سندی برای تسهیلات در دست بررسی می باشد.
سفیر ایران با اشاره به اینكه ما خواهان لغو روادید با عراق هستیم اظهار داشت: مسئولان عراقی معتقدند برای لغو روادید بین دو كشور نیاز به فراهم شدن زیرساخت های لازم است همین طور بگفته آنها مسائل امنیتی هم مهم می باشد هرچند سوژه مد نظر ایران لغو روادید بین دو كشور است اما مبنای این سفر حصول توافق در این زمینه نیست.
مسجدی در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه نقدهایی نسبت به حضور ایران در بازارهای عراق وجود دارد و در این سفر چه رایزنی هایی هایی می شود اشاره كرد: رایزنی هایی درباره برگزاری نمایشگاه های مشترك بین ایران و عراق انجام می شود. هم اكنون نمایشگاه دائمی ایران در بغداد برپا است و هر ده روز یك صنعت ما در این كشور به نمایش در می آید همچون در زمینه چرم، كفش و مبلمان اداری كه سال آینده قراراست حدود ۴۰ نمایشگاه در عراق خواهیم داشت.
وی اضافه كرد: پارسال قریب ۲٫۵ میلیارد دلار افزایش تجارت به عراق داشتیم و شاهد توسعه صادرات برق و گاز بوده ایم. در كنار همایش ها و نمایشگاه های تجاری شاهد رفت و آمد هیات های دولتی و خصوصی بوده ایم.
وی در پاسخ به این پرسش كه برخی معتقدند حضور اقتصادی ایران در عراق كمرنگ تر از ظرفیت های دو كشور است، اظهار داشت: ما امروز در رتبه اول تعاملات با عراق هستیم اما ظرفیت های دو كشور بسیار بیشتر است.
مسجدی در پاسخ به این كه آیا شما از سطح روابط راضی هستید اظهار داشت: عراق نخستین مقصد صادراتی ایران است علاوه بر این بیشترین صادراتی كه به عراق انجام می شود ازسوی ایران است و باید بگویم درحال حاضر چین و تركیه در تجارت با عراق پشت سر ایران هستند.
سفیر ایران با اشاره به اینكه ظرفیت های ایران و عراق و توان ایران بیشتر از این است، اظهار داشت: هدف گذاری كه كرده ایم این است كه سطح روابط را به ۲۰ میلیارد دلار برسانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*