در جریان بازدید از سد دز مطرح شد جهانگیری: مردم هشدارها را جدی بگیرند

آذر: معاون اول رئیس جمهوری از مردم استان های سیل زده و همین طور همه كشور خواست كه به درخواست ها و هشدارهای مسئولان توجه نمایند و بدانند همه این هشدارها با انگیزه و هدف حفظ سلامت آنها است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری كه به دنبال ورود سامانه جدید بارشی به كشور به استان های غربی و جنوب غربی سفر كرده است، در جریان بازدید از مجموعه سد دز در استان خوزستان با اشاره به وضعیت بارش و طغیان رودخانه ها در استان لرستان، اظهار نمود: از لحظه ورودم به خرم آباد در روز گذشته با رگبارهای شدید مواجه شدیم در آن زمان در بعضی مناطق رودخانه خرم رود هنوز سطح آب با سطح خیابان فاصله یك متری داشت ولی به سبب تداوم بارش ها بامداد امروز در بعضی نقاط آب وارد شهر شده بود.
وی اضافه كرد: در تماسی كه با فرمانداران استان لرستان برقرار كردم آنها با عنایت به این كه بارندگی در شهرهایشان ادامه داشت به صورتی نگرانی داشتند بنا بر این هم در تماس تلفنی با وزیر كشور دستوراتی به او دادم و هم به وزیر راه و شهرسازی گفتم كه در خرم آباد بمانند كه هم به استاندار كمك نماید و هم از استان های همجوار همچون اصفهان و مركزی كمك های مورد نیاز را تامین كنند.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این كه مجموعه مدیریت استان لرستان آمادگی كاملی برای مدیریت بحران داشت و پیش بینی های لازم را انجام داده بود، اشاره كرد: از مردم عزیز استان لرستان و همه كشور می خواهم كه به درخواست ها و هشدارهای مسئولان توجه نمایند و بدانند همه این هشدارها با انگیزه و هدف حفظ سلامت مردم است، چونكه سلامت مردم برای ما مهم می باشد.
جهانگیری با اشاره به لغو سفر خود به ایلام به سبب عدم امكان پرواز هوایی از خرم آباد به ایلام، اظهار داشت: در راه خرم آباد تا خوزستان حركت سیلاب های خروشان به سمت خوزستان كاملا قابل مشاهده بود.
وی اشاره كرد: سد دز یكی از مهم ترین سدهای كشور و استان خوزستان است و الان به سبب پایداری سد مسئولان و متخصصان سد هیچ دغدغه و نگرانی درباره وضعیت آن ندارند، چونكه همچون سدهای مستحكمی است كه قادر می باشد سیل های بزرگی را بدون این كه كمترین آسیبی به سد برسد عبور دهد. آنچه كه الان مهم می باشد، این است كه ورودی سد دز بیشتر از ۵۰۰۰ مترمكعب است و پیش بینی می شود در ساعات آینده این ورودی افزایش یابد. این در شرایطی است كه در شرایط فعلی خروجی سد ۱۸۰۰ مترمكعب است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این كه سد دز در دوره های مختلف خروجی هایی بیشتر از خروجی امروز داشته است، اضافه كرد: استاندار و مسئولان ستاد مدیریت بحران استان مهم ترین تدبیرشان این است كه سیلاب خروشانی كه به پشت سد دز می رسد به نحوی از سد خارج می شود كه اولا در سد آرام می گیرد و به سد آسیبی وارد نشود و قابل انتقال به حدی باشد كه حداقل خسارت به بخش های پایین دستی همچون دزفول، اندیشمك و سایر شهرهایی كه در راه رودخانه قرار دارد وارد شود.
جهانگیری با تاكید بر این كه «استاندار و مجموعه مدیریت استان خوزستان بر شرایط مسلط هستند»، اظهار نمود: شرایطی كه در سدهای خوزستان وجود دارد یك نعمت بزرگی برای كشور و استان خوزستان شمرده می شود این سد هم توانسته سیلاب های بزرگ چند هزار مترمكعبی را كنترل و آرا كند و هم حجم بالای آبی را ذخیره كند تا ان شاالله در زمانی كه كشور و استان برای كارهای توسعه ای به آن نیاز دارد مورد استفاده قرار بگیرد.
وی اظهار داشت: صمیمانه از مردم عزیز و خونگرم استان خوزستان كه در همه مسائل كشور پیشتاز و پیش قدم بودند خواهش می كنم به هشدارها توجه نمایند. تابحال خوشبختانه هیچ حادثه تلخ و نگران كننده ای در استان اتفاق نیفتاده است و درباره مسائل مادی باز در جلسه امشب مدیریت بحران استان صحبت هایی مطرح خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: با اطمینان می گویم كه خسارت مادی كه احیانا به بخش های مختلف خصوصاً بخش كشاورزی وارد می شود را جبران خواهیم كرد، چونكه خسارت مادی جبران خواهد شد ولی آنچه كه جبران آن امكان پذیر نیست مسائل انسانی است كه ان شاالله نباید اتفاق بیفتد.
جهانگیری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره امكان تخصیص بودجه از طرف دولت برای محكم تر شدن سیل بندهای استان خوزستان، اشاره كرد: به سبب احتمال وقوع سیل در استان خوزستان اواسط اسفندماه سال قبل به درخواست وزیر نیرو و استاندار، جلسه ای در تهران برگزار كردم و در آن برای همه دستگاه ها تكالیفی مشخص شد تا انجام دهند و آمادگی پیدا كنند.
وی با بیان این كه «تاكنون استاندار خوزستان با مدیریت خود توانسته كار را پیش ببرد»، اضافه كرد: اعلام شرایط بحرانی در استان خوزستان از این منظر است كه هم اكنون سد بزرگی مثل دز كه دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون مترمكعب ظرفیت دارد تنها ۲۰۰ میلیون مترمكعب ظرفیت خالی دارد بدین سبب شرایط به گونه ای است كه به سمت اضطراری و فوق العاده پیش می رویم.
معاون اول رئیس جمهور اشاره كرد: حضور من در استان خوزستان به سبب شرایطی بود كه آقای استاندار اعلام نمود و من آمده ام تا در كنار مردم و مدیریت استان خوزستان باشم.
جهانگیری با بیان این كه «حتما دولت ایران دولت ضعیفی نیست بلكه ما دولتی قدرتمند و ثروتمندی هستیم»، اظهار نمود: خدای متعال میلیاردها دلار منابع طبیعی شامل نفت و گاز در استان خوزستان قرار داده است و كشوری كه این همه ثروت دارد در مقابل چنین حادثه ای دست خودرا بلند نمی كند و نمی گوید كه من مشكل دارم. امكان دارد به سبب نقدینگی و تبدیل این منابع به پول و حل مشكل مردم مقداری زمان طی شود، اما دولت برای محكم كردن سیل بندها هیچ محدودیت منابع ندارد.
وی با اشاره به مصوبات اخیر هیات وزیران درباره جبران مالی خسارات ناشی از سیل اظهار داشت: حتما در جلسه یكشنبه هفته آینده به هر میزانی كه لازم باشد برای جبران خسارات و همین طور انجام اقدامات برای جلوگیری از وقوع حوادثی نظیر آنچه كه اتفاق افتاده تصمیم گیری و كمك خواهیم كرد.