طاهرنژاد در گزارش آذر: پارلمان اصلاحات ایده كارگزاران بود، پارلمان به انتخابات ۹۸ نمی رسد

آذر: عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی اظهار داشت: تلاش این است كه پارلمان اصلاحات به انتخابات ۹۸ برسد اما بنده خوش بین نیستم.

یدالله طاهرنژاد عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سرنوشت پارلمان اصلاحات، اظهار داشت: پارلمان اصلاحات از سال ها پیش در جبهه اصلاحات عنوان شد و هدف از طرح این پیشنهاد، ایجاد چتری جامع تر برای فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبان بود كه با پیگیری های انجام شده در بهمن سال ۹۶ در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مطرح و كلیات آن تصویب گردید.
وی اشاره كرد: ماده واحده ای با تبصره ذیل تصویب گردید كه برمبنای آن نهاد فراگیر و بالادستی به نام پارلمان اصلاحات یا مجمع عالی اصلاح طلبان تشكیل و همه فعالیت ها، ذیل او تعریف می شود.
عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی اضافه كرد: همین طور تبصره دیگری نیز لحاظ شده بود كه بر اساس آن، كمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات سازوكار قانونی لازم جهت فعالیت و شكل گیری پارلمان اصلاحات را فراهم آورد.
طاهرنژاد با اشاره به اینكه كمیته سیاسی پیشنهادهای احزاب را دریافت و سپس به یك پیش نویس رسیدند، گفت: این پیش نویس برای اطلاع به احزاب عضو شورای هماهنگی ارسال و نظرات اصلاحی آنها نیز ستاندن شد و الان در شورای هماهنگی در دستور كار است.
وی با بیان اینكه حدود ۱۰ ماده آن (پارلمان اصلاحات) تصویب شده و مابقی هم در دست بررسی می باشد، ابراز امیدواری كرد با آهنگی كه جلو می رود ظرف یك الی دو ماه آینده به تصویب برسد.
عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی درباره ایده اولیه تشكیل پارلمان اصلاحات، اظهار داشت: ایده اولیه توسط محمد علی نجفی كه او هم عضو حزب كارگزاران بود عنوان شد و پس از آن مرعشی پیگیری كرد و در این اواخر كواكبیان خیلی پیگیر بود كه در شورای هماهنگی مطرح شود اما ایده اولیه آن برای حزب كارگزاران بود.
طاهرنژاد در پاسخ به این سوال «آیا پرونده پارلمان اصلاحات كه الان در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در حال بررسی است همان ایده نجفی است و یا در راه بررسی تفاوت كرده است؟»، اشاره كرد: بعضی اتفاقات تاریخی است و نمی گردد در آن دست كاری كرد، برای نخستین بار در سال ۸۹ نجفی ایده پارلمان اصلاحات را بیان كرد و بقیه همان ایده را پیگیری كردند بدین جهت بحث جدیدی نبود كه دیگران به آن بپردازند بلكه همان بحث را پردازش كردند تا به نتیجه برسد.
وی درباب اینكه رئیس دولت اصلاحات موافقت خودرا با تشكیل پارلمان اصلاحات اعلام نموده است اما چرا با كندی پیش می رود؟، اظهار داشت: خاتمی در جلسه ای تمایل خودرا نسبت به تشكیل پارلمان اصلاحات اعلام نموده بود اما الان بحثی كه وجود دارد و موجب نگرانی دوستان شده این است كه این سازوكار نتواند پروانه فعالیت دریافت كند به سبب آنكه ساختار جدیدی است چونكه حزب، جبهه و ائتلاف نیست و جمع همه آنها است.
عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی افزود: به همین جهت تطبیق آن با قانون جدید احزاب موجب نگرانی برخی از دوستان شده است كه با مشكل قانونی مواجه شود بنا بر این روند رسیدگی آن در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با كندی انجام می شود و تردید به وجود آمده هم دلیل این كندی است.
طاهرنژاد درباره اینكه آیا فقط اختلاف نظرها منجر به كندی حركت در تشكیل پارلمان اصلاحات شده است؟، اظهار داشت: در اصل آن تفاهم وجود دارد اما نسبت به ساختار بحث است و مورد اجماع نیست.
وی درباب اینكه چرا هنوز اجماع شكل نگرفته است؟، اشاره كرد: مخالفان نگران هستند كه ساختار با قانون جدید احزاب مغایرت داشته باشد، زمانی كه بحث پارلمان مطرح شده بود هنوز قانون ابلاغ نشده بود اما الان كه اعلام شده تطبیق آن با قانون جدید دشوار است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب همین طور درباره نحوه تركیب پارلمان اصلاحات، اضافه كرد: تركیب به شكلی است كه همه فعالان اصلاح طلب در سطح كشور شامل كادر احزاب، رهبران احزاب، فعالان سیاسی شناخته شده استان ها را پوشش می دهد.
طاهرنژاد در پاسخ به این سوال كه آیا پارلمان اصلاحات به انتخابات ۹۸ خواهد رسید؟، اظهار داشت: تلاش این است كه برسد اما بنده خوش بین نیستم.

منبع: