سفیر تاجیكستان مطرح كرد: نقش همایش CICA در تبدیل آسیا به قاره ای باثبات و شكوفا

آذر: سفیر جمهوری تاجیكستان در تهران اشاره كرد: كنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا (CICA) همایشی بین المللی است كه به دنبال تحكیم همكاری ها جهت تأمین صلح و امنیت و ثبات در آسیا است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، نظام الدین زاهدی، سفیر جمهوری تاجیكستان در تهران طی نشست خبری درباب برگزاری پنجمین همایش سران كشورهای عضو كنفرانس تعامل و اعتماد سازی در آسیا در شهر دوشنبه اظهار نمود: مقام یا نهاد عالی تصمیم گیرنده (CICA)، همایش سران كشورهای این سازمان به حساب می آید كه هر ۴ سال یك دفعه در كشور ریاست كننده برگزار می گردد و تابحال هم ۴ همایش سران كشورهای (CICA) در سال های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در آلماتی، ۲۰۱۰ در استانبول، و در سال ۲۰۱۴ در شانگهای برگزار شده است. ضمن برگزاری جلسه مخصوص امور خارجه كشور (CICA) در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸، ریاست CICA تا سال ۲۰۲۰ بر عهده جمهوری تاجیكستان گذاشته شد.
این دیپلمات تاجیكستانی همین طور بیان كرد: هم اكنون ۲۷ كشور اعضای با حقوق كامل این سازمان و ۸ كشور دیگر همچون بلاروس، اندونزی، لاوس، مالزی، فیلیپین، اوكراین و آمریكا و ژاپن بعنوان كشور ناظر در آن حضور دارند. همین طور ۵ سازمان بین المللی و منطقه ای همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همكاری اروپا در سیكا مقام ناظر را دارند.
وی با اشاره به اینكه امروز كشورهای عضو سیكا تقریباً ۹۰ درصد جمعیت قاره آسیا را می سازند اظهار داشت: با هدف ایجاد فضای اعتماد و تفاهم میان كشورهای عضو سیكا لیستی از تدابیر اعتماد سازی تهیه شده است كه این تدابیر ۵ بعد اساسی همانند اقتصادی، اكولوژی و بشر دوستانه، مبارزه مقابل تهدیدها و چالش های معاصر و بعد سیاسی و نظامی را شامل می شود.
زاهدی با اشاره به اینكه تابحال كشورهای قزاقستان، تركیه و چین ریاست در سیكا را بر عهده داشته اند اظهار داشت: ریاست تاجیكستان در این سازمان در حالی صورت می گیرد كه در منطقه وسیع آسیا چالش های گوناگونی همچون گسترش تروریسم و افراط گرایی، قاچاق مواد مخدر، و جرایم سازمان یافته دائماً ادامه دارد و امنیت و ثبات منطقه را تحت خطر قرار می دهند. تاجیكستان بر این باور است كه رشد و توسعه پایدار آسیا بدون تأمین صلح و ثبات فراگیر غیر امكان دارد. همچنان كه تأمین صلح ثبات فراگیر بدون رشد و توسعه پایدار نیز امكان پذیر نیست.
وی اشاره كرد: جمهوری تاجیكستان در دوره ی ریاست خود در CICA تلاش خواهدنمود كه همكاری كشورهای عضو این سازمان برای تأمین صلح، ثبات و رشد و توسعه پایدار در منطقه استواری بیشتری پیدا كند. در این راستا جمهوری تاجیكستان به تجربه (CICA) و امكانات و توانمندی های كشورهای عضو سازمان تكیه خواهدنمود.
سفیر تاجیكستان در تهران اظهار نمود: مهمترین اقدام تاجیكستان بعنوان رئیس كنونی (CICA) بدون تردید برگزاری همایش پنجم سران كشورهای عضو این سازمان در تاریخ ۱۴ و ۱۵ ژوئن سال جاری در شهر دوشنبه خواهد بود. دعوت نامه دولت تاجیكستان به رهبران اول ۲۶ كشور عضو در سطح رؤسای جمهور، ۸ كشور ناظر و ۵ سازمان منطقه ای و بین الملی ارسال شده و تابحال نیز حضور ۱۲ كشور در سطح سران آنها، سه كشور در سطح سران دولت و سایر كشورها در سطح وزرا و فرستادگان ویژه تأیید شده است.
زاهدی اظهار داشت: همایش سران كشورهای عضو سیكا با سخنرانی رؤسای هیأت ها برگزار شده و نهایتاً با پذیرش اعلامیه نهایی تمام می شود. در اعلامیه و سند نهایی همایش بیشتر از ۶۰ بند ذكر می شود كه در آن مهمترین مسائل سیاسی و امنیتی، اقتصادی و محیط زیستی و فرهنگی و بشر دوستانه موجود در قلمرو كشورهای CICA و راهكارهای آنها را منعكس شده است. جمهوری تاجیكستان بعنوان میزبان این همایش اعتماد كامل دارد كه همایش مذكور صحنه بی بدیل و مساعد جهت بررسی مشكلات موجود در قلمرو سازمان مذكور خواهد بود و در تبدیل آسیا به قاره ای امن و باثبات و شكوفا نقشی خواهد داشت.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*