ظریف در كمیسیون امنیت ملی: ایران پیشنهاد گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی را رد كرد

به گزارش آذر سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت كه طبق توضیحات وزیر خارجه در جلسه كمیسیون رئیس جمهور فرانسه خواستار گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد كه این خواسته رد شد، ؛ ایران در جلسه ۱+۴ تاكید داشت كه روش اروپا اشتباه است و نباید منتظر اجازه آمریكا باشد و باید مستقل به تعهدات خود عمل كند.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: در این نشست چهار طرح ضد آمریكایی مقابله با تحریم های آمریكا از راه جایگزینی كالا و خدمات، تاسیس موزه جنایات آمریكا، طرح اجبار دولت در خصوص پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریكا ضد اتباع ایرانی و طرح اجبار دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریكا در كتب درسی مدارس و دانشگاه ها مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی با اشاره به حضور ظریف در جلسه كمیسیون اظهار داشت: وزیر خارجه گزارشی از سفر رئیس جمهوری و هیات جمهوری اسلامی به نیویورك و اتفاقات و اقدامات صورت گرفته در این سفر عرضه كرد.

نقوی حسینی افزود: بر اساس گزارش وزیر خارجه با وجود ایجاد محدودیت های گسترده از سوی آمریكایی ها حدود ۷۰ دیدار و سخنرانی برای وزیر خارجه و ۴۰ دیدار و سخنرانی برای رئیس جمهوری پیشبینی و اجرا شد.

وی افزود: آقای ظریف در توضیح جزئیات مذاكرات صورت گرفته با مقامات فرانسوی و طرح مكرون اظهار داشت كه تاكید این بود كه تعهد فروش و بازگشت پول نفت ایران دو شرط بازگشت جمهوری اسلامی به موضوعات برجام و اجرای تعهدات و توقف كاهش تعهدات باشد، همینطور فروش سالانه نفت جمهوری اسلامی ایران و كسب درآمد آن باید به صورت طبیعی صورت گیرد، به صورتی كه قابل هزینه شدن باشد اما در جریان این گفتگوها مكرون موفق به تضمین این طرح نشد و سراغ طرح دیگری رفت.

نقوی حسینی اضافه كرد: آقای ظریف اشاره داشت كه مقام معظم رهبری صریح و روشن راهبرد جمهوری اسلامی را اعلام و تبیین فرمودند و ما موظف بودیم در قالب این راهبرد گفتگوهای بعدی را انجام دهیم. مكرون در خلال این گفتگوها كوشش كرد كه ملاقاتی در سطح سران ۱ + ۵ و ایران را ترتیب دهد و نظرش این بود كه اگر آمریكا از تحریم ها برگردد، آمادگی ملاقات با ترامپ وجود دارد كه هیات ایرانی این مورد را نپذیرفت.

وی اظهار داشت: آقای ظریف اظهار داشت كه مكرون پشنهاد دیگری بیان كرد كه در آن بحث بازگشت آمریكا به شرایط ۲۰۱۷ فروش نفت ایران و همزمان با آن، بازگشت ایران به تعهدات برجامی و مسائل امنیت منطقه و آزادی كشتیرانی در خلیج فارس مطرح شده بود. رئیس جمهور فرانسه خواستار گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد كه این خواسته رد شد. همینطور جلسه ۱+۴ هم تشكیل شد و ما در آن جلسه گفتیم روش اروپا اشتباه است اروپا نباید منتظر اجازه آمریكا باشد بلكه باید مستقل به تعهدات خود عمل كند.