ظریف در كمیسیون امنیت ملی: ایران پیشنهاد گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی را رد كرد

به گزارش آذر سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت كه طبق توضیحات وزیر خارجه در جلسه كمیسیون رئیس جمهور فرانسه خواستار گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد كه این خواسته رد شد، ؛ ایران در جلسه ۱+۴ تاكید داشت كه روش اروپا اشتباه است و نباید منتظر اجازه آمریكا باشد و باید مستقل به تعهدات خود عمل كند.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: در این نشست چهار طرح ضد آمریكایی مقابله با تحریم های آمریكا از راه جایگزینی كالا و خدمات، تاسیس موزه جنایات آمریكا، طرح اجبار دولت در خصوص پیگیری جبران خسارات ناشی از اقدامات ضد حقوق بشری آمریكا ضد اتباع ایرانی و طرح اجبار دولت در تعیین سرفصل جنایات آمریكا در كتب درسی مدارس و دانشگاه ها مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

وی با اشاره به حضور ظریف در جلسه كمیسیون اظهار داشت: وزیر خارجه گزارشی از سفر رئیس جمهوری و هیات جمهوری اسلامی به نیویورك و اتفاقات و اقدامات صورت گرفته در این سفر عرضه كرد.

نقوی حسینی افزود: بر اساس گزارش وزیر خارجه با وجود ایجاد محدودیت های گسترده از سوی آمریكایی ها حدود ۷۰ دیدار و سخنرانی برای وزیر خارجه و ۴۰ دیدار و سخنرانی برای رئیس جمهوری پیشبینی و اجرا شد.

وی افزود: آقای ظریف در توضیح جزئیات مذاكرات صورت گرفته با مقامات فرانسوی و طرح مكرون اظهار داشت كه تاكید این بود كه تعهد فروش و بازگشت پول نفت ایران دو شرط بازگشت جمهوری اسلامی به موضوعات برجام و اجرای تعهدات و توقف كاهش تعهدات باشد، همینطور فروش سالانه نفت جمهوری اسلامی ایران و كسب درآمد آن باید به صورت طبیعی صورت گیرد، به صورتی كه قابل هزینه شدن باشد اما در جریان این گفتگوها مكرون موفق به تضمین این طرح نشد و سراغ طرح دیگری رفت.

نقوی حسینی اضافه كرد: آقای ظریف اشاره داشت كه مقام معظم رهبری صریح و روشن راهبرد جمهوری اسلامی را اعلام و تبیین فرمودند و ما موظف بودیم در قالب این راهبرد گفتگوهای بعدی را انجام دهیم. مكرون در خلال این گفتگوها كوشش كرد كه ملاقاتی در سطح سران ۱ + ۵ و ایران را ترتیب دهد و نظرش این بود كه اگر آمریكا از تحریم ها برگردد، آمادگی ملاقات با ترامپ وجود دارد كه هیات ایرانی این مورد را نپذیرفت.

وی اظهار داشت: آقای ظریف اظهار داشت كه مكرون پشنهاد دیگری بیان كرد كه در آن بحث بازگشت آمریكا به شرایط ۲۰۱۷ فروش نفت ایران و همزمان با آن، بازگشت ایران به تعهدات برجامی و مسائل امنیت منطقه و آزادی كشتیرانی در خلیج فارس مطرح شده بود. رئیس جمهور فرانسه خواستار گفتگوی تلفنی ترامپ با روحانی شد كه این خواسته رد شد. همینطور جلسه ۱+۴ هم تشكیل شد و ما در آن جلسه گفتیم روش اروپا اشتباه است اروپا نباید منتظر اجازه آمریكا باشد بلكه باید مستقل به تعهدات خود عمل كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*