رئیس قوه قضاییه: من گفتم سوژه طرح افزایش قیمت بنزین ربطی به جلسه سران ندارد

به گزارش آذر رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه هاضمه نظام فساد نمی پذیرد، یك حقیقت است، اظهار داشت: با تمام سختی كه امروز دشمن برای ما به وجود آورده و بایكوت خبری،  حق جای خودش را باز خواهدنمود.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی قبل از ظهر امروز پنجشنبه در نهمین اجلاسیه جامعه مدرسین حوزه علمیه در جمع طلاب اصفهان، با اشاره به اینكه شناخت دین بیش امروز در جامعه بشری بیشتر از همیشه است، اظهار نمود: وظیفه آقایان این است كه ضمن تحقیق و به روز بودن، این سوالات را پاسخ گویند.

وی با اشاره به اینكه در فقه تمدن ساز تمام سوالات را می توان مبتنی بر اجهاد تمدن ساز پاسخ داد، اضافه كرد: باید در بستر انقلاب اسلامی كار شود و امروز سوالات زیادی پیش رو داریم كه باید پاسخ داده شود و پژوهشگران و عالمان باید به مسائل در موضوعات، هنری اقتصادی و مسائل زیاد پاسخ بگوند.

رئیس قوه قضاییه با تاكید بر اینكه تبلیغ دین، عرصه دوم پیش روی دین است، اظهار داشت: آن چیز كه امروز از امام و رهبر با بصیرتمان سراغ داریم، قدرت نهراسیدن از هیچ قدرتی به جز پروردگار است.

وی اشاره كرد: با تمام سختی كه امروز دشمن برای ما به وجود آورده و بایكوت خبری، حق جای خودش را باز خواهدنمود.

رئیسی با اشاره به اینكه می خواهند بعنوان مختلف حیله ها، ما را از عرصه طرد كنند، اظهار نمود: از مبارزان آموختیم كه با مقاومت نباید صحنه را ترك كرد و تمام اقدامات انجام می شود تا شناخت، تبلیغ و عمل به دین صورت گیرد.

وی افزود: تمام تلاش امام از روز نخست، برافراشتن پرچم دین بود، بدین سبب باید به دین و آموزه های دینی در تمام عرصه های نظام عمل شود.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه نظام قدسی ما، حركات را برنمی تابد، اشاره كرد: عمل به دین بحث مهمی است و محوری ترین نكته ای كه در بیانیه رهبر انقلاب آمده، اجرای عدالت است و این از خواسته های مردم است.
وی ادامه داد: سخن در عدالت ثبوتی نیست در عدالت اجرایی است؛ شاید پس از توحید هیچ مفهومی به گستردگی مفهوم عدالت نباشد.
رئیسی افزود: سخن در این است كه چه نماییم كه عدالت برقرار شود، كارهای بسیاری در این ۴۰ سال شده، اما باید كار بسیاری شود و خواسته مردم اجرای عدالت است.
وی اشاره كرد: باید به آنچه تابحال انجام شده، نگاه نماییم و ببینیم چه باید می كردیم كه تابحال انجام نشده است.
رئیس قوه قضاییه افزود: بعنوان طلبه ای كه امروز در دستگاه قضایی مسئولیت دارم، این وظیفه مطرح است تا با فساد مقابله و جنگ كنم. این مساله یك حساسیت ویژه ای پیدا كرده است.
وی با اشاره به اینكه نظام ما در درون خود مبارزه و مقابله با فساد را دارد، اضافه كرد: این نكته كه هاضمه نظام فساد نمی پذیرد، یك حقیقت است.
رئیسی اضافه كرد: مبارزه در نظام هم شدنی و هم قابل اجرا می باشد، چون هر عرصه ای كه نظام اسلامی به آن وارد می شود، یك عرصه موفق و شدنی است.
وی افزود: نهراسیدن از زخم زبان ها، نهراسیدن از ملامت ملامتگران یكی از حركت های اصلی و لزوم اجتناب ناپذیر امروز است و باید در راه مبارزه با فساد به آن توجه كرد.
رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینكه امروز دشمن در مسائل سیاسی و اقتصادی به دنبال آن است كه تنها راه نجات، كوتاه آمدن از مواضع تحت عنوان مذاكره است، اظهار داشت: اما رهبری با راهبرد مقاومت این را در عمل اثبات كردند كه تنها راه برون رفت از مشكلات اتكا به خود و مردم كشور است.
وی اشاره كرد: راهبرد مقاومت جواب داده است و امروز حتی كسانی كه نگاهشان نگاه مذاكره بود امروز ایمان آورده اند كه هیچ راهی جز مقاومت وجود ندارد.
رئیسی در ادامه با اشاره به اینكه تمام پرونده هایی كه در اذهان مردم بهر دلیلی فرار گرفته و دغدغه آنها شده، باید عادلانه و منصفانه مورد رسیدگی قرار گیرد و اطلاع رسانی شود تا ذهن مردم آرام گیرد، اشاره كرد: امروز كار نظام مبارزه با مفاسد است و این مسئله نه قدرت میشناسد، نه ثروت و نه چیز دیگری.
وی با اشاره به اینكه دومین كار صیانت از مدیران، مسئولان و دست اندركاران است، اضافه كرد: پس از انتصاب دیدم، قانون سامانه اموال مسئولان ابهام دارد و اجرا نمی گردد.
رئیس قوه قضاییه با تاكید بر اینكه خط قرمز شما بی استناد رای دادن، سخن گفتن و مطلبی را نسبت دادن است، اظهار داشت: بگذاریم مردم احساس شان این باشد كه به دنبال كارهایی كه در گذشته انجام شده، مقرر است با كسانی كه فساد كرده اند یك برخورد جدی صورت گیرد.
وی با اشاره به اینكه فضای اول كه به بركت رهبری انجام شد، فضای مقاومت بود، اضافه كرد: فضای دوم مبارزه با فساد است و دشمن در اندیشه آن است كه این فضا شكل نگیرد.
رئیسی با اشاره به اینكه باید روز به روز فضای مقابله با فساد شكل بگیرد و مردم شاهد رشد این فضا باشند، اظهار نمود: چند سال وظیفه كنترل قیمت بنزین همراه با افزایش حقوق انجام نشد، اما اگر دولت سر جای خود این كار را انجام داده بود، مشكلی به وجود نمی آمد.
وی ادامه داد: طرح افزایش قیمت بنزین از جانب دولت عنوان شد و من گفتم این مساله ربطی به جلسه سران ندارد.
وی اشاره كرد: وقتی قانون داریم، قانون وظیفه دولت را مطرح كرده است و دلیلی ندارد در جلسه سران مطرح شود، اما دولت گفت ما از باب هماهنگی مطرح كردیم و نه از سر نظرسنجی.
وی افزود: پس از مطرح شدن در جلسه، طرح های مختلفی بود و تنها طرح اجرا شده مطرح نبود. حتی در این تیم اقتصادی دولت هم نظرات مختلف وجود داشت و هركدام برای نظرات خود استدلال هایی داشتند.
رییسی با اشاره به اینكه بخشی در قانون پیش بینی نشده بود، توضیح داد: مشخص نبود این پول با نظارت قانون چطور باید به تولید، انرژی و مردم برگشت می خورد. اصل سوژه جنبه هماهنگی داشت، اما بخشی كه شورای سران به نظرسنجی گذاشته شد، طرح مصرف پول این قضیه بود.
وی با تاكید بر اینكه افزایش قیمت سوخت یك امر قانونی بود، اضافه كرد: دو مسئله اصلی قانون و نحوه اعمال افزایش نرخ بنزین بود. من عرض كردم كه اجرای این قانون باید با تمهید مقدمات انجام می شد.
رییسی با اشاره به اینكه بطور غیررسمی از كانال هایی متوجه انجام چنین طرحی شدم، اظهار داشت: یادداشتی به دفتر رئیس جمهور فرستادم كه بنا است چنین طرحی اجرا شود و پیش بینی كردم كه اگر تمهید مقدمات نداشته باشیم حوادث و مشكلاتی به دنبال خواهد داشت، بعد مشخص شد كه تنها من این مساله را نگفته بودم.
وی با اشاره به اینكه مردم نسبت به این قضیه اعتراض داشتند و ما عدم تبیین برای مردم را یك اشكال می دانیم، اظهار نمود: بحث دیگر سوار شدن بر موج بود كه به بهانه بنزین رخ داد. طبیعتا افرادی كه بر این موج سوار شدند و دل مردم را لرزاندند باید محكوم شوند.
رییسی افزود: در این شرایط برخی قیمت بنزین را بهانه كردند و برخی هم واقعا قیمت بنزین بر كارشان تاثیر گذاشت، باید ساز و كارهایی اعمال شود كه مسئله تغییرات قیمت كنترل شود.
وی اشاره كرد: باید توجه و كمك نماییم كه با حضور جدی تر بخش ها، زمین را از دست دشمنان بگیریم و معیشت مردم را تامین نماییم.

منبع: