معاون رئیس قوه قضاییه: سالانه ۱۸ میلیون پرونده قضایی در كشور بررسی می شود

به گزارش آذر ایسنا/البرز معاون فرهنگی قوه قضاییه اظهار داشت: به صورت متوسط  ۸۰ درصد پرونده ها در كشور شكایت واهی و غیرقابل اثبات كردن است؛  یعنی شخص شاكی نمی تواند انگیزه مجرمانه طرف را ثابت كند و بعد می گوید دستگاه قضا نتوانست حق مرا بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین هادی صادقی در مراسم افتتاح طرح سراسری «هر مسجد یك حقوقدان» كه شامگاه یكشنبه ۲۴ آذر در مسجد صاحب الزمان(عج) كرج برگزار شد، با اشاره به لزوم اجرای این طرح اظهار نمود: دنیای جدید بسیار پیچیده است وامروز ارتباطات انسانی مانند گذشته های دور ساده نیست.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، وی افزود: به تبع روابط پیچیده امروز، در خانواده مسائلی طرح می شود كه در گذشته یا وجود نداشته و یا ساده حل و فصل می شده اما حالا حل آنها احتیاج به دانش در حوزه مسائل حقوقی دارد.

وی با اشاره به اینكه خیلی از پرونده های قضایی به علت عدم آگاهی مردم از دانش حقوقی و مسائل فقهی و قضایی تشكیل می شود، اضافه كرد: بعنوان مثال در موادی مانند انجام معاملات مردم آگاهی كافی ندارند و به راحتی پای معاملات را امضا می كنند كه این امر در آینده مشكل ساز می شود.

صادقی بیان كرد: به صورت متوسط ۸۰ درصد پرونده ها در كشور شكایت واهی و غیرقابل اثبات كردن است؛ یعنی شخص شاكی نمی تواند انگیزه مجرمانه طرف را ثابت كند و بعد می گوید دستگاه قضا نتوانست حق مرا بگیرد.

معاون فرهنگی قوه قضاییه توضیح داد: باید آگاهی در مردم بالا رود و هم اكنون با تحقق این هدف فاصله داریم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه امامان مساجد در افزایش آگاهی مردم اظهار داشت: امامان مساجد باید در جهت آگاه سازی مردم در حوزه های مختلف همچون مسائل حقوقی اقدام نمایند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اینكه تمدن اسلامی حول محور مسجد شكل گرفته است، اظهار داشت: مسجد باید محل تجمع مردم و گفتمان آنها، مكانی برای آگاهی بخشی و ارزش مندی مردم، محل جلب قلوب و افزایش دانش مردم باشد و ما باید در دست هم این كارها را پیش ببریم.

وی بیان كرد: در این میان اوقاف، شورای هماهنگی ائمه جمعه، خود امامان جمعه و از سوی دیگر متخصصین این طرح هر مسجد یك حقوقدان كه در مسائل حقوقی سر رشته دارند در نوك جبهه این خدمت رسانی قرار دارند.

صادقی با تاكید بر اینكه طرح هر مسجد یك حقوقدان اقدامی جاهدانه است، اظهار داشت: امامان مساجد در اجرای صحیحی این طرح نقش به سزایی دارند.

معاون فرهنگی قوه قضاییه با اشاره به اینكه میزان حضور حقوقدان ها و مردم در مساجد بستگی به امامان مساجد و اهالی محلات برای مطالبه گری آنها در این حوزه دارد، اضافه كرد: اگر این مطالبه گری ها زیاد بشود متولیان امر برای خدمت بیشتر گام های موثرتری بر می دارند.

وی بیان كرد: قوه قضاییه با این طرح به دنبال خدمت بیشتر به مردم است و می خواهد این خدمات را افزایش دهد.

صادقی تصریح كرد: امروز دستگاه قضا برخورد جدی با مفاسد دارد اطلاع رسانی مناسبی در این عرصه دارد كه این امر به مردم انگیزه می دهد.

وی در انتها بیان كرد: هم اكنون سالانه حدود ۱۸ میلیون پرونده قضایی در كشور بررسی می شود كه با اجرای این طرح به میزان قابل توجهی كاسته می شود.