ادعاهای اورتاگوس در پشتیبانی از تحریم های آمریكا ضد اعضای شورای نگهبان

به گزارش آذر سخنگوی وزارت خارجه آمریكا با اشاره به برگزاری انتخابات در ایران ادعاهایی بی اساس را در این رابطه بیان نمود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریكا روز جمعه در توییتی در توجیه سیاست های تحریم های یكجانبه آمریكا ضد پنج تن از مقامات شورای نگهبان اظهارات مداخله جویانه ای را در ارتباط با برگزاری انتخابات و روند تایید صلاحیت ها بیان كرد.
وزارت خزانه داری آمریكا روز پنج شنبه با صدور اطلاعیه ای اعلام نمود كه احمد جنتی، عباسعلی كدخدایی، سیامك ره پیك، محمدحسن صادقی مقدم و محمد یزدی در فهرست تحریم های خود قرار داده است.
وزارت خارجه آمریكا اعلام نموده كه دارایی های این اشخاص در آمریكا و تحت كنترل آمریكایی ها باید فورا بلوكه شوند و گزارش آنرا اوفك (دفتر كنترل دارایی هایی خارجی وزارت خزانه داری آمریكا) ارسال شود.
در این بیانیه آمده است تمام آمریكایی های داخل و خارج از كشورها باید از دادوستد با این اشخاص دست بكشند و تمام اشخاص غیرآمریكایی كه مبادله با این پنج تن مشغول شوند، امكان دارد هدف تحریم های آتی ایالات متحده قرار بگیرند.
سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واكنش به دور جدید تحریم خزانه داری آمریكا ضد شخصیت های ایرانی بخصوص برخی اعضای شورای نگهبان قانون اساسی تصریح كرد: این اقدامات چیزی جز ناكامی، ناامیدی و شكست سیاست فشار حداكثری رژیم آمریكا نیست؛ آنان كه بیشتر از ۸۳ میلیون ایرانی را تحت تحریم، تروریسم اقتصادی و فشار حداكثری خود قرار داده و نتیجه ای نگرفته اند حالا در كمال ناامیدی و استیصال نهاد انتخابات را در ایران هدف قرار داده اند و این نشان داده است تا چه حد از مردم سالاری و مشاركت مردمی در ایران هراس دارند.
موسوی خطاب به مقامات آمریكایی اضافه كرد: دولت، ملت و همه اركان جمهوری اسلامی ایران نه برای شما و نه تحریم های جنون آمیز و جبونانه شما كوچكترین ارزشی قائل نیست و با صلابت به راه و آینده روشن خود ادامه خواهد داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه در انتها اضافه كرد: راهبرد ایران در مقابل فشار حداكثری، مقاومت حداكثری است و این آمریكایی ها هستند كه در نهایت در مقابل اراده ملت ایران سر تعظیم فرود خواهند آورد و یاد خواهند گرفت كه باید با این مردم پر افتخار و مقاوم نه با زبان تحریم كه با زبان تكریم سخن گویند و رفتار كنند.
آیت الله احمد جنتی هم در پاسخ به سوالی درباره تحریمش از جانب آمریكا اظهار داشت: بله ما را تحریم كردند. من دارم به این فكر می كنم این همه پولهایی كه ما در صندوقهای آمریكا می ریزیم را چكار كنیم؟! این همه در بانك های آمریكا پول ریختیم حالا نمی گردد آنها را برداشت نماییم بعد هم نمی توانیم آنجا به جشن كریسمس برویم و شركت كنیم! واقعا خریت، ارثی نیست این آقا باید یك آرم خریت در پیشانی اش بزند تا هر كس می آید ببیند كه این خر است. من نمی فهمم چه فكری می كند؟ آخر ما چه ضرری از این تحریم می نماییم. حال تحریم می كنند كه اگر مسافرت می خواهند بروند محدود می شوند. آنهایی كه می خواهند بروند فكری به حال خود كنند ولی چند نفر از شورای نگهبان كه حقوقدان هستند را تحریم می كنند اختلال فكری دارند.