روحانی در نشست ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا: هر جایی كه لازم است سیستم تولید ما حالت عادی و معمولی داشته باشد

به گزارش آذر رئیس جمهور كشورمان در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا، اظهار داشت: هر جایی كه لازم است سیستم تولید ما حالت عادی و معمولی داشته باشد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور كشورمان در نشست ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا، اظهارداشت: هر قدر تخت بیمارستان ها كمتر اشغال شود می توانیم به روند عادی و عمومی بازگردیم و بطور قطع نیاز دارویی باتوجه به تخت هایی كه اشغال شده است می تواند به ما در كنترل این بیماری و بهبود بیماران مبتلا كمك نماید. هدف اول ما در این مقطع از مبارزه با بیماری كرونا این است كه بتوانیم تعداد مرگ و میر را كاهش دهیم و افراد مبتلا را با ساده ترین روش ها درمان كنیم
وی با اشاره به اینكه بیمارستان ها نباید شلوغ بشوند، اظهار داشت: بر طبق مستندات وزارت اطلاعات، هدف اصلی ضد انقلاب تعطیل كردن كار و فعالیت در كشور در مقطع كنونی است.
روحانی توجه به نیازهای پرسنل درمانی برای مبارزه با ویروس كرونا را از دیگر مباحث مورد تاكید در این نشست عنوان و اشاره كرد: گروهی كه امكانات شامل ماسك و دستكش برای آنها لازم است در مرحله اول پرسنل درمانی بیمارستان ها هستند و آنها در ردیف اول قراردارند و باید اول این امكانات و وسایل به دست آنها برسد و آنها مطمئن و مجهز باشند و در مرحله بعد هر جایی كه لازم است و نیاز به ماسك و دستكش دارند به آنها داده شود تا كار و فعالیت ادامه پیدا كند و پرسنل محفوظ بمانند.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه هر كاری كه لازم است باید صورت گیرد تا سیستم تولید ما حالت عادی به خود بگیرد، اضافه كرد: بر طبق مستندات و مداركی كه وزارت اطلاعات به بنده داده ضد انقلاب توطئه كرده كه اقدامی در ایران انجام دهد تا كار و فعالیت اقتصادی در ایران تعطیل شود و این هدف اصلی آنهاست. ما نباید بگذاریم هدف آنها محقق شود البته در قالب پروتكل های بهداشتی كه وزارت بهداشت و درمان و ستاد ملی مبارزه با كرونا اعلام می كند و همه باید آن اصول را رعایت نماییم و جاهایی كه بعنوان دستور موكد است نیروهای انتظامی و پلیس هم ضامن اجرای آن در تمام استانها باشند.
هیچ استاندار و مقام محلی و مسئولی در منطقه آزاد حق تصمیم گیری ندارد
وی اظهار داشت: از وزارت بهداشت می خواهیم برای مردم توضیح دهد اقلام بهداشتی مانند ماسك، دستكش و مواد ضد عفونی كننده در چه زمینه ها و با چه خاصیت هایی باید مصرف شود. باید مردم بدانند كه لازم است چه زمانی و چه افرادی از اقلام بهداشتی استفاده كنند، چه زمانی باید ماسك زده شود، چه زمانی نیاز به دستكش است و لزوم استفاده از آن در چه مواقعی است تا مصرف این اقلام معتدل تر و مشخص تر شود. از بخش هایی كه استفاده از این اقلام بهداشتی برای آنها در اولویت قرار دارد نیروهای مسلح، انتظامی، پمپ های بنزین، گاز، مرزبان ها و همه افرادی است كه در بخش های ضروری به مردم خدمت رسانی می كنند.
رئیس جمهور با اشاره به گزارش رئیس ستاد كل نیروهای مسلح درباب اقدامات صورت گرفته برای مقابله با بیماری كرونا اشاره كرد: سه هزار تخت بیمارستانی الان برای بیماران آماده است كه قابلیت افزایش نیز دارد؛ البته بسیاری از این تخت ها خالی است نقاهتگاه ها نیز آماده است و البته خیلی با استقبال مواجه نشده است. همین طور هفت بیمارستان سیار فعال است و امكانات راه اندازی ۲۰ بیمارستان سیار هم وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه در زمینه رفت و آمدها و حمل و نقل هوایی و ریلی یك ستاد می تواند تصمیم گیری كند كه آیا پروازی برقرار و یا قطع شود و آن ستاد ملی مبارزه با كروناست، اظهار داشت: هیچ استاندار و مقام محلی و مسئولی در منطقه آزاد حق تصمیم گیری ندارد و اگر هم استانداران محترم نظری در این زمینه دارند نظرات خودرا بوسیله وزیر كشور ارسال نمایند تا در ستاد ملی مبارزه با كرونا مطرح شود و در هر موردی كه نیاز باشد تصمیم گیری خواهد شد. تصمیم گیری در زمینه های مختلف به شكل متمركز خواهد بود.
روحانی اظهار داشت: موضوع دیگر فضای مجازی است كه در جلسه امروز عنوان شد و تخلفات زیادی كه در این فضا و بعضی از جراید در حال رخ دادن است و درباب چارچوبی برای افراد متخلف تصمیم گیری شد. فعلاً مجازات ها برای تخلفات در فضای مجازی و یا جراید، شامل تصمیماتی است كه امروز اتخاذ شده است و در جلسه آینده اگر مقرر است تصمیمی دراین زمینه گرفته شود، نهایی خواهد شد. اینجا بیشتر نظارت و ارزیابی است تعطیلی و انفصال موقت و قطع یارانه، حذف معافیت های مالیاتی و ابطال مجوز و ایجاد محدودیت در فضای رسانه ای حداقل هایی است كه در جلسه مصوب شده و امروز ابلاغ می شود مواردی هم ممكنست لازم باشد كه در جلسات بعد آنها را تصویب خواهیم كرد.
رئیس جمهور اظهار داشت: اگر پس از تعطیلات نوروز، آموزش مدارس شروع شد یك ماه به زمان تحصیلات دانش آموزان و سه هفته به زمان آموزش دانشگاه ها افزوده می شود و اگر دیرتر شد به همان نسبت به زمان تحصیلات افزوده خواهد شد.
مبتلایان خارجی ویروس كرونا در ایران، درمان شوند
وی با اشاره به برنامه آموزش مدارس و دانشگاه ها بعد از دوران تعطیلی اضافه كرد: در جلسه قبل وزیر آموزش و پرورش طرحی آورد كه مورد بحث قرار گرفت و تصویب گردید كه خلاصه آن به این صورت است كه اگر شرایط به شكلی باشد كه پس از تعطیلات عید یعنی از ۱۶ فروردین كار آموزش شروع شد؛ یك ماه به زمان تحصیلات دانش آموزان افزوده شود و اگر دیرتر شروع شد ممكنست به همان نسبت افزوده شود. دانشگاه ها هم چنین شرایطی دارند پس از فروردین اگر بتوانند كار آموزش را شروع كنند سه هفته به دوره آموزش دانشگاه ها اضافه می شود چونكه قسمتی از آموزش ها را بوسیله فضای مجازی جبران كرده اند و هر چه دیرتر شروع شد به آن سه هفته افزوده خواهد شد، اگر دو هفته دیگر هم تاخیر افتاد با ۵ هفته تاخیر دانشگاه ها دایر خواهد بود.
روحانی اضافه كرد: چارچوب این مصوبات مشخص است، هم آموزش و پرورش و هم آموزش عالی و هم پزشكی مصوبات را ابلاغ كنند تا همه دانش آموزان و دانشجویان بدانند. فقط روز شروع به كار را در هفته آینده بحث می نماییم حالا كمی زود است و باید جلوتر برویم ببینیم شرایط چطور می شود؛ آن وقت تصمیم خواهیم گرفت.
رئیس جمهور با اشاره به اینكه در این نشست بر تولید بیشتر نیازمندی های بهداشتی مخصوصاً الكل تاكید شد اضافه كرد: به قائم مقام وزیر صنعت كه در جلسه حضور دارد تاكید كردیم این كار را دنبال كند برخی ها می توانستند تولید الكل انجام دهند، اما گیرهای اداری داشتند كه دستور دادیم حل شود و آن مواردی كه باید از بندر حمل شود همین امروز به اصفهان حمل شود تا ما بتوانیم الكل مورد نیاز را در اختیار مردم قرار دهیم.
روحانی با اشاره به ضرورت تسریع در رسیدگی به وضع اتباع خارجی در ایران كه گرفتار ویروس كرونا شده اند اظهار داشت: برخی از این افراد احتمالاً مبتلا به این ویروس هستند و قرار شد به این بیماران رسیدگی شود و مورد درمان قرار گیرند و اگر لازم است یك یا دو بیمارستان سیار به آنها اختصاص داده شود. عزیزانی كه از هندوستان، پاكستان و افغانستان و جاهای دیگر هستند اگر افرادی در میان آنها مبتلا شوند باید شناسایی و درمان شوند و به كشور خودشان برگردند. امیدواری همه ما امروز نسبت به جلسه قبل، بیشتر از گذشته است و دوست دارم در جلسه بعدی كه روز سه شنبه خواهد بود باز هم امیدواری ما افزایش پیدا كند تا بتوانیم در یك زمان كوتاه قابل قبول این مسئله را كه پیش پای مردم است و مشكل برای كسب و كار مردم درست كرده از پیش رو برداریم.

وی اضافه كرد: در این نشست همین طور درباره برخی كسب و كارها نیز بحث شد، كسب و كارهایی كه در این روزها گرفتار مشكل شده اند باید به فهرست قبلی اضافه شوند و قرار شد معاون اقتصادی رئیس جمهور دراین زمینه بحث كند و اگر نیاز به مصوبه باشد در جلسه بعدی آنرا مطرح كند. آرزو می كنم سال جدید برای مردم عزیز و خوب ما مبارك باشد و ایام بعثت پیامبر عظیم الشان (ص) و میلاد امامان عزیزی كه ایام میلاد آنها در ماه شعبان است و پیش رو داریم برای همه مبارك باشد.

منبع: