انتقاد شدید وزارت خارجه آمریكا از آزادی مهندس ایرانی در فرانسه

آذر: سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا در اظهاراتی مداخله جویانه از فرانسه به سبب آزادی مهندس جلال روح الله نژاد كه در این كشور در حبس به سر می برد، به شدت انتقاد نمود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریكا امروز (یك شنبه) با انتشار اطلاعیه ای كه روی وب سایت رسمی این وزارتخانه قرار گرفته است، نسبت به آزادی شهروند ایرانی متهم به دور زدن تحریم های آمریكا از زندان های فرانسه ابراز تاسف كرد.
در این بیانیه آمده است: آمریكا عمیقا از تصمیم یك جانبه فرانسه برای آزادی جلال روح الله نژاد شهروند ایرانی از زندان متاسف است. آمریكا قبل از این خواهان استرداد روح الله نژاد شده بود. هنوز اتهامات مختلفی مقابل او در رابطه با صادرات غیرقانونی قطعاتی كه كاربرد نظامی دارند، اقدامی كه خلاف تحریم های آمریكا است، وجود دارد.
اورتگاس در ادامه این بیانیه آورده است: فرانسه و آمریكا در برقراری عدالت درباب كسانی كه جرائم جدی مرتكب می شوند، خصوصاً در پرونده های مربوط به امنیت ملی دارای منافع مشترك هستند. اما مایه تاسف است كه فرانسه در این مورد به الزامات قراردادی (مابین دوكشور) خود عمل نكرد و مانع از برقراری عدالت شد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، دادگاه های فرانسه و دیوان عالی این كشور درخواست آمریكا برای استرداد روح الله نژاد را تایید كرده بودند ولی دولت فرانسه با تغییر این تصمیم وی را آزاد كرد.
جلال روح الله نژاد یك شهروند ایرانی است كه به بهتان دور زدن تحریم ها مقابل كشورمان از بیش از یك سال پیش در زندان های فرانسه سر می كند و سرانجام روز اول فروردین ۹۹ آزاد شد. مهندس روح الله نژاد سال قبل هنگام ورود به فرانسه به بهتان دور زدن تحریم های غیر قانونی آمریكا مقابل كشورمان بازداشت شد. دادگاهی در فرانسه درخواست مقامات آمریكا برای استرداد این شهروند ایرانی را تایید كرده بود.
چندی قبل دیوان عالی فرانسه نیز حكم این دادگاه را تایید و مقرر كرده بود روح الله نژاد به آمریكا مسترد شود. اما با پیگیری های بعمل آمده توسط نهادهای امنیتی و دستگاه قضایی سرانجام دولت فرانسه جلال روح الله نژاد را آزاد كرد.
با وجود تایید استرداد روح الله نژاد، تغییر تصمیم فرانسه، رد درخواست دولت آمریكا در نتیجه پیگیری های پیچیده نهادهای جمهوری اسلامی ایران دستاوردی قابل توجه برای كشورمان و ناكامی بزرگی برای دولت آمریكا ارزیابی می شود.
در همین چارچوب رولاند گابریل مارشال كه به جرم اقدام مقابل امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به ۵ سال زندان محكوم شده بود، با گذراندن قسمتی از دوره محكومیت خود، با استفاده از تخفیف مجازات در ایام اخیر از زندان آزاد شد و در اختیار سفارت فرانسه در تهران قرار گرفت.