استاندار كردستان: تحقق جهش تولید باید با جدیت پیگیری شود

آذر: كردستان استاندار كردستان، با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان ˮجهش تولیدˮ از طرف مقام معظم رهبری، از فرمانداران خواست شعار گونه با این مساله برخورد نكنند بلكه تحقق آنرا با جدیت پیگیری كنند.
بهمن مرادنیا در جلسه ویدئو كنفرانس با فرمانداران شهرهای تابعه استان، درباب درخواست تعطیلی ادارات به سبب شیوع كرونا، اظهار نمود: ادارات می توانند با یك سوم كاركنان خود فعالیت داشته باشند اما امكان تعطیلی دستگاه های خدمات رسان وجود ندارد.
وی ضمن تاكید بر ضرورت نظارت و جدیت فرمانداری ها بر تعطیلی اماكن عمومی و بازار تا ۱۵ فروردین، اضافه كرد: كنترل جدی ورودی و خروجی شهرها بسیار مهم بوده و به مطالبه عمومی شهروندان تبدیل گشته است.
مرادنیا در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان “جهش تولید” از طرف مقام معظم رهبری، از فرمانداران خواست شعار گونه با این مساله برخورد نكنند بلكه تحقق آنرا با جدیت پیگیری كنند.
استاندار كردستان با اشاره به اولویت بندی پروژه های استان در سال ۹۸ بمنظور تسریع در تكمیل آنها، بیان كرد: هر كدام از شهرستان ها پتانسیل، ظرفیت و توان خاص خودرا دارد پس باید بر اساس آن برنامه ریزی لازم در جهت جهش تولید و ایجاد توسعه در استان انجام گیرد و این برنامه ریزی یاید تسریع شود.
مرادنیا عنوان كرد: مقام معظم رهبری در ۱۱ سال قبل شعار سال را بر اساس توسعه اقتصادی قرار دادند و تداوم این روند و تاكید چند باره معظم له بر توسعه اقتصادی كشور نشان از ضعف دست اندركاران در تحقق نیافتن تمام اهداف این نامگذاری ها است.
وی اشاره كرد: هنوز نتوانسته ایم در استان سرمایه گذار جذب نماییم پس باید تلاش شود كه بتوانیم اشتغال و تولید را همزمان پیش ببریم.
استاندار كردستان اضافه كرد: ضرورت افزایش كوشش برای بهره برداری مناسب از آب های مرزی و سدهای استان، تامین آب آشامیدنی پایدار شهرها و روستاهای استان، تسریع در اجرای طرح مسكن محروم، ایجاد فضای سبز شهری و بین شهری و نظارت بر شهرداری ها از موارد اولویت های دستگاه های اجرایی و فرمانداران این استان است.
مرادنیا با تاكید بر اهمیت ساخت محل دائمی نمایشگاه ها برای استان، بیان كرد: اتاق بازرگانی سنندج با وجود اینكه اراضی مناسبی از چند سال قبل تحویل گرفته ولی تابحال اقدامی عملی برای ساخت این نمایشگاه انجام نداده است.
باید برای تحقق شعار «جهش تولید» زمینه سازی كنیم
خالد جعفری، معاون اقتصادی استاندار كردستان، اظهار داشت: تحقق شعار سال باید در اولویت اول اقدامات همه دستگاه های اداری قرار گیرد.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در سال رونق تولید در حوزه صنعت و كشاورزی، اضافه كرد: در سال قبل بهره گیری مناسب از تسهیلات ارائه شده كه سبب رونق تولید و تثبیت شغل در استان شده است.
جعفری اشاره كرد: با توجه به این كه در سال قبل به تمامی اهدافی كه داشتیم نرسیده ایم اما باتوجه به تحریم های حاكم بر كشور، تولید داخلی رونق پیدا كرده و این امر نشان میدهد كه باوجود وجود مشكلات می توانیم تولید و اشتغال را رونق دهیم.
وی بر ضرورت زمینه سازی برای تحقق شعار سال اصرار كرد و اظهار داشت: طبق دستور استاندار، از روز دوم سال تدوین برنامه برای ایجاد جهش تولید در استان، شروع شده است.
جعفری با انتقاد از مناسب نبودن بستر اجرایی و نظارتی در عرصه تولید در فرمانداری ها، وظایف فرمانداری ها را در حوزه اقتصادی بسیار مهم ارزیابی كرد.
ایشان سپس بر اهمیت تسهیلات بانكی در ایجاد رونق و جهش تولید اصرار كرد و رفع مشكلات بانكها در پرداخت تسهیلات را حائز اهمیت دانست.
جعفری عنوان كرد: باید امسال بتوانیم نقش پررنگ تری در تولید و اشتغال داشته باشیم.
پرداخت ۴۰ میلیارد تومان به سیل زدگان كردستان
شهرام ملكی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار كردستان، با اشاره به كمك های دولت به شهرداری های كردستان از فرمانداری ها خواست بخش عمرانی را فعال تر و جذب اعتبارات را مدیریت كنند.
وی با اشاره به پرداخت خسارت سیل زدگان، اضافه كرد: ۴۰ میلیارد تومان در بخش تسهیلات یارانه ای و بلاعوض به خسارت دیدگان پرداخت گردید.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار كردستان بیان كرد: بنیاد مسكن استان مسئول بازسازی ۲۰ هزار واحد مسكن روستایی بوده كه در این راستا ۱۰ هزار واحد روستایی را مدیریت كرده كه می تواند جهشی در شاخص مسكن روستایی باشد.
ملكی به كمك ۳۰ میلیارد تومانی دولت به شهرداری ها در بخش اجرایی اشاره نمود و از فرمانداران خواست بر هزینه كرد این اعتبارات نظارت داشته باشند.
وی به تكمیل ۲ پروژه شاخص استان نیز اشاره نمود و اضافه كرد: تحویل بیمارستان سقز به دانشگاه علوم پزشكی و تكمیل ورزشگاه ۲۲ گلان سنندج با ۹۹ درصد پیشرفت فیزیكی است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار كردستان، با اشاره به اهمیت ایجاد فضای سبز در استان، اظهار داشت: ۲۵۰ هكتار فضای سبز در داخل شهرها و ۱۵۰ كیلومتر درخت كاری در حاشیه جاده های بین شهری تا اختتام فروردین امسال انجام می شود.
ملكی با اشاره به پرداخت حقوق كاركنان شهرداری، ذكر كرد: ۱۷۱ میلیارد تومان حقوق و مزایای كاركنان شهرداری از محل منابع دولتی كمك شده است.
وی ساماندهی مرز باشماق و ساماندهی ترافیك این مرز را دو پروژه مهم سال ۹۹ عنوان نمود و اضافه كرد: پروژه پارك بانوان دیواندره و ثبت جهانی اورامان دو پروژه ای هستند كه برمبنای اعتباراتی كه ۲۸ اسفند به حساب شهرداری ها واریز شد باید اجرایی شود.
سال گذشته باوجود سختی ها، فرمانداران خوب عمل كردند
حسین خوش اقبال در ادامه این جلسه، اظهار داشت: در سال قبل كارهای بزرگی در استان انجام شد كه از مهم ترین این كارها برگزاری یادواره ۵۴۰۰ شهید استان بود كه در كشور خوش درخشید.
وی برگزاری كنگره مشاهیر كرد را نبز كاری عظیم در امتداد توسعه فرهنگی استان عنوان نمود.
خوش اقبال، برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس در دوم اسفندماه را از مهم ترین اتفاقات سال ۹۸ دانست و از فرمانداران برای برگزاری و تایید انتخاباتی بی حاشیه و بدون مشكل، قدردانی كرد.

منبع: