دفاع رئیس مجلس از روال قانونی استیضاح وزیر کار لاریجانی: منتفی شدن استیضاح تنها با پس گرفتن همه امضاها امکان پذیر است

آذر: رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که «در جریان اعلام وصول و بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روال قانونی انجام شده» در عین حال اظهار داشت که منتفی شدن این استیضاح تنها با پس گرفتن همه امضاها امکان پذیر خواهد بود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، عبدالحمید خدری در آغاز جلسه علنی بامداد امروز مجلس شورای اسلامی (چهارشنبه) در تذکری با استناد به ماده ۲۲۳ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: متاسفانه بدعتی در مجلس پایه گذاری می گردد که بسیار خطرناک می باشد. اجازه دهید رییس کمیسیون اجتماعی توضیح دهد که آیا وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را به کمیسیون دعوت کرده یا نه؟ چون که آیین نامه در مورد بررسی استیضاح در کمیسیون تصریح دارد و این اتفاق نیفتاده است.

وی اضافه کرد: به خاطر حرمت و شان و جایگاه مجلس شورای اسلامی نگذارید استیضاح برگزار گردد.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر اظهار داشت: طبق آیین نامه اگر ۱۰ نفر از نمایندگان استیضاح را امضا کنند این استیضاح حتما باید در مجلس شورای اسلامی مطرح شود و وزیر هم طی ۱۰ روز در مجلس شورای اسلامی حاضر شود. در آیین نامه هیات رییسه موظف شده استیضاح را به کمیسیون ارجاع دهد و کمیسیون موظف است حداکثر ظرف یک هفته با دعوت از وزیر و استیضاح کنندگان جلسه بررسی را برگزار کنند. اگر پس از یک هفته استیضاح کنندگان منصرف نشوند استیضاح در نخستین جلسه علنی مطرح خواهد شد.

لاریجانی با بیان این که تقاضای استیضاح بیش از یک ماه قبل مطرح شده، اظهار داشت: با این وجود کمیسیون جلسه ای نگذاشت. معمولا روال ما این است که اگر کمیسیون گزارش نداد و استیضاح کنندگان هم پیگیری نکردند ما این را حمل بر حل مساله و مبحث را دنبال می نماییم. به هر حال کمیسیون اجتماعی در زمان مقرر به ما گزارش نداد و استیضاح کنندگان هم آمدند گفتند کمیسیون مبحث را بررسی نمی کند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: من با رییس کمیسیون اجتماعی صحبت کردم و گفتم فوری جلسه بگذارید و گرنه من موظفم آیین نامه را به اجرا بگذارم و آن را در دستور کار بگذارم. اما استیضاح کنندگان گفتند که مبحث در کمیسیون مطرح نشده و ما آیین نامه را دقیق اعلام کردیم.

لاریجانی در انتها با بیان این که مشابه این اتفاق قبلا هم افتاده است، اظهار داشت: استیضاح کنندگان آمدند و جمع شدند و گفتند حق ما ضایع می گردد بنابراین ما استیضاح را اعلام وصول کردیم حتی موردی قبل از آن وجود داشت که مبحث در کمیسیون مطرح شده بود و وزیر به ما نامه نوشت که من همه حرفم را نزدم، اما ما حق را به نمایندگان دادیم.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که هیات رییسه این مورد را در جلسه روز گذشته بررسی کرده، اظهار نمود: فقط یک راه وجود دارد و آن این که همه متقاضیان امضایشان را پس بگیرند. تنها در این صورت متنفی شدن استیضاح امکان پذیر است.