درخواست ۱۶ سناتور آمریکایی برای قطع دسترسی ایران به سوئیفت

آذر: گروهی از سناتورهای جمهوری خواه در نامه ای به وزیر خزانه داری آمریکا خواسته اند تا ˮهمه اقدامات لازمˮ برای قطع دسترسی ایران به نظام مالی سوئیفت صورت گیرد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، ۱۶ سناتور جمهوری خواه آمریکایی به رهبری تد کروز، سناتور ایالت تگزاس روز پنج شنبه (۲۳ اوت)، با نوشتن نامه ای به استیو منوچین، وزیر خزانه داری از او خواستند تا دسترسی ایران به نظام مالی سوئیفت را قطع کند.
دویچه وله در این ارتباط نوشت که این نمایندگان در نامه خود “اجرای سریع و قاطع” اخراج ایران از سوئیفت را برای موفقیت استراتژی فشار حداکثری دولت ترامپ ضروری دانسته و گفته اند این اقدام از یک سو منابع ایران برای آن چه رفتار مخرب خوانده شده را محدود می کند و از جانب دیگر نشان دهنده تعهد آمریکا به حفظ یکپارچگی و انسجام ساختار تحریم ها خواهد بود.
سوئیفت (SWIFT) نام اختصاری “جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی” است که در سال ۱۹۷۳ میلادی افتتاح شد. هدف از تولید این شبکه جایگزینی روش های ارتباطی غیر استاندارد کاغذی یا با استفاده از تلکس در سطح بین المللی با یک روش استاندارد شده جهانی است.
در سال ۱۳۷۱ درخواست ایران برای عضویت در این شبکه پذیرفته شد و بانک مرکزی ایران، به همراه بانک های صادرات، ملی، تجارت، ملت و سپه به عضویت این شبکه درآمدند.
با تشدید تحریم ها ضد ایران در ارتباط با برنامه هسته ای این کشور، شبکه سوئیفت ایران از روز ۲۷ اسفند ۱۳۹۰ قطع شد. بدین سان پیوند بانک های ایرانی با این شبکه مالی جهانی عملا قطع شد که این امر ضربه سنگینی را به اقتصاد ایران وارد کرد.
بعد از حصول توافق اتمی ایران با کشورهای ۵ به علاوه یک، در تاریخ ۲۷ دی ۱۳۹۴ رسما اعلام گردید که تحریم سوئیفت از ایران برداشته شده است.
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا اردیبهشت ماه امسال ضمن اعلام خروج آمریکا از برجام، گفت تحریم ها ضد ایران را دوباره از سر خواهد گرفت. تحریم های جدید آمریکا در دو بخش طراحی شده اند که دور نخست آن از ۶ اوت به اجرا درآمده است. بخش دوم این تحریم ها که تحریم های نفتی را هم شامل می شود، از ۱۳ آبان به اجرا گذاشته خواهد شد.
بعد از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا بر پایبندی خود به توافق هسته ای با ایران تاکید کرد و گفت با آمریکا بر سر اعمال تحریم ضد ایران همکاری نخواهد کرد.
نامه ۱۶ سناتور جمهوری خواه آمریکایی به وزارت خزانه داری هم اندکی بعد از آن ارسال شد که اتحادیه اروپا اعلام نمود اولین بسته کمک مالی خود به ایران را به مبلغ ۲۱ میلیون دلار برای اجرای پروژه های عمرانی و توسعه ای در این کشور تخصیص داده است.
هم زمان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هم با انتشار مقاله ای در یکی از روزنامه های اقتصادی مطرح این کشور، بر لزوم تولید یک نهاد مالی مستقل از سوئیفت در اروپا تاکید کرده و نوشت، او اروپایی را تصور می کند که “سهم متوازنی از مسئولیت” را بر عهده داشته باشد و “زمانی که آمریکا از خطوط قرمز عبور می کند” نقش یک وزنه تعادل را ایفا کند.
پیش تر آلمان، بریتانیا و فرانسه در نامه ای به وزیر خزانه داری آمریکا از او خواسته بودند که تحریم های جدید ضد ایران شامل حال سوئیفت نشود. دولت ترامپ هنوز به این درخواست پاسخ مشخصی نداده است.
انتهای پپام