کری: دولت ترامپ به دنبال تغییر نظام در ایران است

آذر: وزیر امورخارجه پیشین آمریکا بار دیگر اظهار داشت که هدف دولت کنونی کشورش تغییر نظام در ایران است اما تاریخ نشان داده است که آمریکا این کار را به خوبی انجام نمی دهد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، جان کری وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در گفت وگو با کریستین امانپور خبرنگار سی ان ان با اشاره به تهدیدات و خروج دونالد ترامپ رئیس جمهور کشورش از توافق هسته ای خاطرنشان کرد که دولت ترامپ به دنبال تغییر نظام در ایران است.
کری اضافه کرد: تصمیم دولت ترامپ در ماه مه برای خروج از توافق هسته ای در واقع تلاشی برای منروی کردن ایران و سوق دادن این کشور به تغییرات در دولتش بود. بنابراین است که می گویم دولت (آمریکا) سیاست تغییر نظام را پیگیری و برای آن تلاش می کنند.
او همینطور اظهار داشت: به لحاظ تاریخی آمریکا تغییر نظام را به خوبی انجام نمی دهد.
این اظهارات کری در حالی بیان شده است که جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا قبل از این تکذیب کرده بود که دولت ترامپ خواستار تغییر نظام در ایران است. وی مدعی شده بود که واشنگتن تنها به دنبال اعمال فشار بی سابقه بر ایران است تا این کشور مجبور به تغییر رفتار خود شود.
وزیر امورخارجه پیشین آمریکا در ادامه این گفت وگو در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا توافق هسته ای در آستانه نابودی است، بیان کرد: امکان دارد این اتفاق بیفتد و امکان دارد نیفتد اما دولت ترامپ تمام تلاش خویش را برای کشتن این توافق کرده است. آنچه به آن افتخار می کنم این است که آمریکا به تنهایی این توافr را امضا نکرد بلکه در شورای امنیت سازمان ملل هم به صورت یکپارچه به تائید رسیده است. چین، روسیه، آلمان، انگلیس و ایران باهم تلاش می کنند تا توافق را حفظ کنند.
کری باز هم تصریح کرد که با عنایت به کاری که ترامپ انجام داد، نه تنها ایران با آمریکا بر سر یک توافق هسته ای جدید مذاکره نخواهد کرد بلکه در صورت بروز یک بحران در منطقه، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان هم با واشنگتن تعامل نخواهند کرد.