کدخدایی: قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان تایید شد

آذر: سخنگوی شورای نگهبان با انتشار مطلبی در فضای مجازی از تایید طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در جلسه روز گذشته شورای نگهبان اطلاع داد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان در توئیتر خود نوشت: «طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که با اصلاحاتی در جلسه مورخ ۱۳۹۷/۶/۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۳۹۷/۶/۲۱ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با عنایت به اصلاحات به عمل آمده مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.»
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی ۲ مرداد ماه، طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را با اصلاحاتی به تصویب رسانده و دایره بکارگیری بازنشستگان در دستگاههای اجرایی را محدود کردند. این طرح که با ۱۹۴ رای موافق از ۲۴۰ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید، تنها اجازه بکارگیری بازنشستگان بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل روسای سه قوه، معاون اول رییس جمهور، نواب رییس مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان و معاونان رییس جمهور هستند را می دهد. گفتنی است مشمولان بندهای “د” و “ه” را که شامل استانداران و معاونان استانداران همتراز سفرا و معاونان وزرا هستند در این اصلاحیه از قانون حذف شدند. عباسعلی کدخدایی سخنگو و قائم مقام دبیر شورای نگهبان ۲۴ مردادماه در گفتگو با خبرنگار مهر، از تأیید کلیات طرح «اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در دستگاهها» در شورای نگهبان اطلاع داد و اظهار داشت: اعضای شورا با کلیات این قانون موافق هستند و آن را مغایر شرع و قانون اساسی تشخیص ندادند. وی ادامه داد: البته یکی دو سوال جزئی در مورد مصوبه مجلس باقی مانده که از مجلس جویا می شویم تا با رفع ابهام، این قانون اجرا شود. کدخدایی در توضیح ابهامات موجود در مصوبه مجلس خاطرنشان کرد: یکی دو ایراد عبارتی همچون در حوزه نیروهای مسلح وجود دارد که تردیداتی نسبت به آن هست و بنابراین قرار شد این ابهامات برطرف شود و اگر مجلس بزودی آن را اصلاح کند، دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت. بعد از ایرادات شورای نگهبان به این طرح، در جلسه علنی ۶ شهریورماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رفع ایرادات این طرح مقرر کردند که به کارگیری بازنشستگان در سمت های مذکور در بندهای الف، ب و ج ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب۸ مهرماه ۱۳۸۶ مجاز است، همینطور به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده کل قوا مجاز است. به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل این وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفاً در وزارتخانه مذکور مجاز است. جانبازان بالای ۵۰ درصد، آزادگان بالای ۳ سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی می باشند.