موگرینی: به برجام پایبند می مانیم

آذر: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با اشاره به اینکه برجام برای امنیت منطقه و اروپا ضروری می باشد، اصرار کرد که اتحادیه اروپا به اجرای این توافق متعهد باقی می ماند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنرانی اش در نشست اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه کشورهای آسیای میانه بار دیگر بر پایبندی اروپا به برجام اصرار کرد.
بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، موگرینی در سخنرانی خود گفت: من از حمایت وزیران خارجه از توافق هسته ای با ایران یا همان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) قدردانی می کنم که عنصری کلیدی در معماری منع اشاعه هسته ای است و برای امنیت منطقه، اروپا و آسایای مرکزی و فراتر از آن ضروری می باشد.
وی افزود: اتحادیه اروپا به اجرای توافق هسته ای با ایران متعهد است و تلاش های کشورهای آسیای میانه باز به میزان زیادی کمک می کنند تا ادامه اجرای موثر و کامل این توافق تضمین شود. ما این مسئله را با پنج وزیر امور خارجه آسیای مرکزی مورد تاکید قرار دادیم.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، اتحادیه اروپا بعد از آنکه آمریکا بعنوان یکی از امضا کنندگان برجام این توافق را نقض کرد و از آن خارج شد، اعلام نمود که می خواهد یک سازوکار ویژه مالی با ایران برای ادامه تجارت با جمهوری اسلامی سپس بازگشت تحریم های آمریکا مقابل ایران جهت حفظ برجام احداث کند.
رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت ماه به صورت یک جانبه برجام را نقض کرد و از آن خارج شد و تحریم هایی را که با اجرای توافق لغو شده بودند از روز ۱۴ آبان بازگرداند.
در این میان، اتحادیه اروپا می گوید که در حال کوشش برای عملیاتی کردن این سازوکار است اما مقامات کشورمان این تلاش ها را ناکافی می دانند. در همین راستا، عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه ایران اظهار داشت که اروپا به رغم تلاش هایش در ماه های گذشته، هنوز قادر به ثبت ساز و کار مالی ویژه برای مبادله تجاری و بانکی با ایران نبوده است.
او همینطور اشاره کرد: به لحاظ مواضع سیاسی، اروپا در این شش ماه کم نگذاشته اما این مدت کم نیست که نتوانند اقدامات عملی را پیدا کنند و هنوز قادر نیستند SPV را رسما اعلام کنند که یکی از دلایل آن فشار آمریکاست که بسیار سنگین بوده است.»
به قول عراقچی، آمریکا با تهدید بانک های اروپایی و همین طور هر کشوری که حاضر به پذیرش میزبانی نهاد ساز و کار مالی اتحادیه اروپا شود، باعث شده اروپا برای پیشبرد وعده خود با مشکل مواجه شود.
محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان باز تاکید کرده است که اتحادیه اروپا باید در این زمینه تصمیم بگیرد.
ظریف در پیامی توئیتری نوشت: اتحادیه اروپا باید تصمیم بگیرد؛ آیا واقعا می خواهد به آمریکا اجازه دهد که روابطش با دیگران را به آنها تحمیل کند، در صورتی که از آن ناراضی اند. برجام در امتداد منافع اروپا بود ـ حالا وقت آن است که برای این امنیت هزینه (سرمایه گذاری) کند.