در کنفرانس سیاست خارجی آلمان در برلین موسویان: قدرت های عضو برجام کمتر از ۲۰ درصد تعهدات خویش را انجام داده اند

به گزارش آذر یک دیپلمات پیشین کشورمان اظهار داشت: بعد از خروج ترامپ، برجام به کما رفته و در اتاق اورژانس است، قدرت های جهانی تا کنون کمتر از 20 درصد از تعهدات برجامی خویش را انجام داده اند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، سید حسین موسویان در کنفرانسی با حضور حدود ۲۰۰ تن از شخصیت های برجسته سیاسی و علمی جهان همچون وزیران خارجه و دفاع بعضی از کشورهای اروپایی در برلین، سیاست خارجی آلمان و تحولات بین المللی را مورد بررسی قرار داد.
این کنفرانس سالیانه با همکاری مشترک وزارت خارجه و بنیاد مطالعاتی کوربر آلمان تشکیل می گردد. این کنفرانس با سخنان وزیر خارجه آلمان راه اندازی شد.
عادل الطریفی وزیر سابق فرهنگ عربستان، سید حسین موسویان دیپلمات سابق ایران و فیلیپ آکرمن مدیر خاورمیانه وزارت خارجه آلمان در پانلی در مورد برجام و بحران های خاورمیانه بحث کردند.

مجری: آقای موسویان یکی از مهمترین تحولات خروج آمریکا از برجام بود، ایران به برجام متعهد مانده و آمریکا را منزوی کرده است. آیا در ایران همه موافقند؟
موسویان: ابتدا باید بگویم که اهمیت توافق هسته ای برای ایران، غرب و قدرت های جهانی این است که این نخستین توافقی رسمی مهمی است که میان ایران و قدرت های جهانی بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفته است. بعد از انقلاب راجع به موضوعات مختلفی بحث و گفت وگو شده است، اما این نخستین بار است که در مورد یکی از اختلافات مهم توافق آن هم بعد از ۱۲ سال چانه زنی، شکل می گیرد. دومین واقعیت این است که این توافق به تصویب نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل و سازمان انرژی هسته ای رسیده است.
وی افزود: سومین واقعیت هم پایبندی کامل ایران با خطای صفر درصدی در اجرای این توافق بوده است. در عین حال برجام حتی در دوره اوباما که برای اجرای آن واقعا جدی بود، به خاطر تحریم های اولیه آمریکا فلج بود. با خروج ترامپ، طرف های توافق اروپایی ها، چینی ها و روس ها مدعی هستند که توافق کار می کند. اما به عقیده من این طور نیست چونکه این توافق یک طرفه و تنها از جانب ایران در حال اجرای کامل است. بعد از خروج ترامپ، برجام به کما رفته و در اتاق اورژانس است ضمن اینکه قدرت های جهانی منهای آمریکا تلاش دارند آنرا نجات دهند و از این وضعیت خارج کنند.
حالا ایرانیان منتظر نتایج این اقدامات هستند و امکان دارد چند ماه دیگر هم منتظر بمانند تا نتیجه این معامله را در دو مورد ارزیابی کنند:
اول اینکه اگر در مورد مسائل مورد اختلاف توافقی با قدرت های جهانی صورت گیرد و ایران هم به آن عمل کند، آیا قدرت های جهانی بخصوص قدرتهای غربی به تعهدات خود پایبند خواهند بود یا خیر. این آزمونی است برای ایران در مورد گفت وگو در مورد موضوعات بعدی در آینده.
دوم اینکه اگر آمریکا توافق را نقض کرد، آیا سایر قدرت های غربی و جهانی همچون روسیه و چین، بدون آمریکا قادر به حفظ توافق هستند یا خیر. اگر جواب مثبت باشد، ایران خواهد توانست در مورد سایر موضوعات با قدرت های جهانی منهای آمریکا مذاکره کند.
موسویان تصریح کرد: ایران صبر کرده ضمن اینکه از عدم اجرای تعهدات توسط سایر قدرت ها بسیار عصبانی است چونکه آنها تابحال کمتر از ۲۰ درصد از تعهدات برجامی خویش را انجام داده اند.

مجری: آقای آکرمن نظر شما در اظهارات موسویان در مورد اینکه برجام در اتاق اورژانس است و بیشتر از ۲۰ درصد به تعهدات خود عمل کرده اید، چیست؟
آکرمن: اروپا جدی است. حالا امکان دارد ایران خارج شود. مشکل بخش اقتصادی توافق است. ما باید کاری نماییم که توافق حفظ شود اما این اروپا نخواهد بود که اول از برجام خارج شود. این معامله فقط جنبه اقتصادی ندارد. مشکلات اقتصاد ایران هم صرفا مربوط به برجام نیست، بلکه ناکارآمدی های داخلی ایران هم جدی است.
مجری: آقای الطریفی اگر ایران از برجام خارج شود، تصویر آینده منهای برجام چیست؟
الطریفی: از نظر عربستان، برجام نتوانسته نه تنها رفتار ایران و سپاه پاسداران در منطقه بلکه در اروپا را حل کند. دیدید که به تازگی دانمارک و فرانسه، قصد ایران برای انجام عملیات تروریستی در اروپا را کشف کردند. ایران در یمن هم نقش منفی دارد. تابحال ۲۰۷ موشک با حمایت ایران از یمن به عربستان زده است. ایران به سیاست های تجاوزکارانه خود ادامه می دهد. ما قبلا با ایران توافقاتی داشتیم اما ایران پس از برجام با توسعه توان نظامی، نقض کرد.
مجری: ایران نقش مخرب در منطقه ایفاء می کند اما آیا عربستان هم همین کار را نمی کند، آیا قتل جمال خاشقی خشم جهانی را برنینگیخت؟
الطریفی: قتل خاشقی توسط عوامل خودسر صورت گرفت که محاکم قضایی برخورد جدی کردند.
مجری: آقای آکرمن! نظر آلمان درمورد نقش مخرب ایران و عربستان در منطقه چیست؟
آکرمن: من نمی دانم وقتی ایران این همه مشکلات داخلی اقتصادی دارد چرا سرمایه خویش را در سوریه هزینه می کند. در عین حال ما معتقد به گفت وگو با ایران هستیم. ما در مورد رفتار عربستان در یمن و قطر هم نگران هستیم اما با آنها گفت وگو می نماییم. من به دولت ایران پیشنهاد می کنم در داخل و خارج نقش سازنده ایفاء کند. من نمی فهمم که در شرایط فعلی اظهارات تند اخیر رئیس جمهور ایران ضد اسرائیل چه ضرورتی داشت؟
مجری: آقای موسویان! نظر شما چیست؟ شما هم طرفدار گفت وگوی بین ایران و عربستان هستید.
موسویان: اول اینکه آقای الطریفی ایراد گرفت که برجام به مسائل منطقه نپرداخته است. متخصصین و مطلعین در این نشست حضور دارند و می دانند که آقای جلیلی زمانی که ریاست مذاکرات هسته ای را داشتند، مطرح نمودند که علاوه بر مبحث هسته ای راجع به سایر مسائل مهم منطقه هم گفت وگو شود اما آمریکا و اروپا مخالفت کردند و گفتند فقط هسته ای. بنابراین اگر سرزنشی هست باید متوجه آمریکا و اروپا باشد و نه ایران.
دومین مطلب آقای الطریفی در مورد اینکه ایران در منطقه سیاست تجاوزکارانه داشته و دارد. واقعیت این است جنگ های چهل سال قبل مهمترین عامل بی ثباتی های امروز خاورمیانه هستند و ایران مسبب هیچ جنگی نبوده است. این صدام بود که به ایران تجاوز کرد و عربستان و دوستانش از تجاوزگر حمایت کردند، صدام به کویت تجاوز کرد اما ایران در کنار کویت با تجاوزگر مخالفت کرد، این آمریکا بود که به افغانستان و عراق حمله کرد، این ناتو و کشورهای عربی بودند که به لیبی حمله کردند و عربستان و آمریکا بودند که به یمن تجاوز کردند. در عین حال ایران را بخاطر این تجاوزات سرزنش می کنند!
مجری: شما در مورد سوریه چیزی نگفتید؟
موسویان: طبق استانداردهای منشور سازمان ملل، سوریه یک دولت قانونی داشت اما کشورهایی برای ساقط کردن آن دولت بیشتر از ۸۰ هزار تروریست از ۱۰۰ کشور دنیا به سوریه صادر کردند. ایران هم طبق درخواست دولت سوریه برای مقابله با تروریست ها به کمک سوریه رفت. همه هم می دانند شروع کننده جنگ در آنجا کدام کشورها بودند و این نیروها توسط چه کشورهایی هدایت می شدند و از کجا حمایت مالی دریافت می کردند (اشاره به عربستان و ائتلاف سعودی ها).

در عین حال تا زمانی که قدرت های منطقه بخصوص ایران و عربستان یک گفت وگو و همکاری صادقانه نداشته باشند، ما در این منطقه شاهد صلح و ثبات نخواهیم بود.
وی اشاره کرد: چند اقدام سازنده بین ایران و عربستان و سایر کشورهای خلیج فارس ضروری و فوری است. نخستین قدم بین ایران و عربستان شروع یگ گفت وگوی مستقیم است. ایران و عربستان حتی در دوران تجاوز صدام که با حمایت عربستان بود؛ با هم گفت وگو می کردند و رابطه داشتند.
دومین قدم، احیاء توافق امنیتی ایران و عربستان که در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی بین آقای روحانی و امیر نایف وزیر کشور عربستان امضاء شد.
سومین مبحث ضروری توافق در مورد اصولی است که می تواند مبنای حل اختلافات باشد همچون اصول: احترام به حاکمیت کشورهای عضو، احترام به مرزهای موجود و تمامیت ارضی کشورهای عضو، عدم مداخله درامور داخلی کشورها، احترام به اصول منشور سازمان ملل و غیره.
چهارمین قدم هم گفت وگو برای تولید یک ساختار همکاری و امنیت مشترک در خلیج فارس بین ایران، عراق، عربستان و سایر کشورهای عضو شورای همکاری است.
یکی از حضار از امارات متحده عربی از موسویان سوال کرد که ایران مشکلات داخلی زیادی دارد که آمریکا را مقصر قلمداد می کند. فرمول شما برای حل مشکلات داخلی ایران مثل فساد، کمبود آب، محیط زیست و غیره چیست؟
موسویان: معتقدم تحریم های آمریکا مشکلاتی برای ایران بوجود آورده اما آمریکا هم عامل همه مشکلات داخلی ایران نیست. شما اگر رسانه های ایران را بخوانید هر روز در مورد فساد گسترده، بحران کم آبی، مشکلات محیط زیستی خبر و مطلب الی ماشاء الله خواهید دید. هم مسئولین و هم مردم این مشکلات را به رسمیت شناخته اند و می دانند که در حل آن موفق نبوده اند. بخشی از مشکلات به خاطر ناکارآمدی مدیران است. درعین حال فرمول حل مشکلات داخلی ایران؛ دست مردم ایران است و نه من. ما در ایران انتخابات داریم. مردم ریئس جمهور و نمایندگان مجلس و اعضاء شوراهای شهر را انتخاب می کنند. مردم باید با انتخاب خود، فرمول حل مشکلات داخلی را تعیین کنند. در عین حال توجه کنید که ایران در اروپا زندگی نمی کند بلکه در منطقه ای زندگی می کند که مملو از جنگ و بی ثباتی است و همه مرزهای ایران را تهدید فراگرفته است.
در مورد نقش ایران در یمن اغراق زیادی شده است. نظرات من نظرات دولت ایران نیست؛ چون من سمتی ندارم و نظرات شخصی خودم را اظهار می کنم. در این نشست آقای سجادپور معاون وزیر خارجه ایران حضور دارند و مواضع رسمی ایران را می توانند اعلام کنند. اما اعتقاد من این است که ایران آماده کمک به عربستان برای حل مشکل یمن است و من پیشنهاد می کنم آقای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سردار سلیمانی فرمانده نیروی قدس را به ریاض دعوت کند تا بحران یمن را با همکاری حل کنند.
در مورد سوریه هم اینکه ایران برنامه ای برای تولید پایگاه نظامی در کشورهای منطقه ندارد و روزی که دولت سوریه در مورد رفع تهدید تروریسم قانع شود، ایران حضور نظامی در سوریه نخواهد داشت.
عربستان و ایران و همه کشورهای منطقه باید بازی سرزنش را تمام کنند و به آینده نگاه کنند. ایران و سعودی باوجود مشکلات، منافع مشترک زیادی دارند. صلح پایدار در گرو سیستم همکاری جمعی در خلیج فارس است. گفت وگوها با مدیریت سازمان ملل در این مورد باید آغاز شود. بند ۸ قطعنامه ۵۹۸، از دبیرکل خواسته با کشورهای حوزه خلیج فارس در مورد همکاری مشترک در این حوزه گفت وگو کند، این مسیری است که باید آغاز شود.