علوی در پاسخ به جلالی: اعطای گرین کارت به مقامات ایرانی در زمان مذاکرات حقیقت ندارد

آذر: وزیر اطلاعات اظهار داشت: اعطای گرین کارت به مقامات ایرانی و فرزندانشان در زمان مذاکرات هسته ای به هیچ وجه حقیقت ندارد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی کاظم جلالی نماینده مردم تهران در جریان طرح سؤال از وزیر اطلاعات درباره سوژه اعطای حق شهروندی به مقامات جمهوری اسلامی ایران و فرزندانشان در پیوست برجام، اظهار داشت: این مسئله نگرانی زیادی را در میان مردم به وجود آورده است که چگونه میگردد طی مذاکرات هسته ای که باید مسائل ملی مطرح شود، یک باره خبری منعکس شود که ۲۵۰۰ نفر از فرزندان و وابستگان مسئولان جمهوری اسلامی تابعیت دریافت کرده اند.
وی افزود: اگر این مسئله در تاریخ بماند، آیندگان درباره ما چه قضاوتی خواهند کرد؟ در شرایطی که منافع ملی در برجام باید مورد نظر قرار میگرفت، چگونه میگردد که مذاکره کنندگان و بعضی از مسئولان کشور دنبال منافع خودشان باشند.
نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه وزارت اطلاعات باید سریعا این مساله را پیگیری می کرد، اظهار داشت: بیان چنین مسائلی در افکار عمومی منجر به کاهش مشروعیت نظام در فکر مردم میگردد.
جلالی متذکر شد: در ابتدا، این خبر از طرف یک کانال ضدانقلاب عنوان شد اما یکی از مسئولان کشور مدتی پیش بیان کرد که در زمان مذاکرات، اوباما به ۲۵۰۰ نفر از ایرانیان تابعیت اعطا کرده و آقایان مسابقه گذاشته اند که فرزندانشان گرین کارت دریافت نمایند.
عضو کمیسیون امنیت ملی اضافه کرد: اساسا از کنار کانال ضدانقلاب می توان گذشت اما اینکه چنین مسائلی از زبان مسئولان کشور مطرح شود، منجر به این میگردد که بخش زیادی از مردم آنرا باور کنند.
وی اظهار داشت: سپس مطرح شدن این سخنان، ترامپ هم در ۱۲ تیرماه توئیت کرد که تازه مشخص شده که دولت اوباما در طول مذاکرات هسته ای افتضاح خود به ۲۵۰۰ ایرانی همچون مقامات جمهوری اسلامی حق شهروندی اعطا کرده است.
جلالی اشاره کرد: البته خیلی از مقامات آمریکا این مسئله را رد کرده اند اما با این وجود، اصل مطلب بنده این است که ما نباید چنین خوراک هایی به رسانه های بیگانه دهیم.
وی اظهارداشت: این روزها رسانههای بیگانه دنبال سوژه در ایران نمیگردند، چونکه مسئولان ما آنقدر به رسانه های بیگانه سوژه می دهند که دیگر آنان گیج شدهاند که کدامیک از این موضوع ها را انتخاب کنند.
جلالی اضافه کرد: این استراتژی دشمنان است که نسبت های دروغی را به مسئولان جمهوری اسلامی نسبت دهند و شایعه پراکنی کنند و بر این اساس نباید ما به بیگانگان چنین خوراک هایی دهیم.
وی با انتقاد از اظهارات وزیر امور خارجه در مورد پولشویی اظهار داشت: بنده تعریضی به اظهارات ظریف درباره پولشویی زدم و معتقدم که شایسته نیست چنین مسائلی مطرح شود، چونکه بسیاری افراد سپس چنین اظهاراتی از طرف وزیر امو رخارجه حساس شده اند و سؤال بنده این است که آقای ظریف اسناد و مدارک شما برای بیان چنین ادعاهایی کجاست؟
جلالی با تاکید بر اینکه افراد باید اظهارات خودرا به صورت مستند بیان کنند، اشاره کرد: بنده از وزیر اطلاعات درخواست دارم که رفتار همه مسئولان را بیشتر از پیش رصد کنند و مستندات اظهارات آنان را دریافت نمایند تا همواره مسئولان کشور مستند سخن بگویند.
در ادامه جلسه، سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: اساسا اگر اعطای حق شهروندی به مقامات ایرانی در زمان مذاکرات هسته ای واقعیت داشت، مسئله ای بسیار مشمئز کننده بود اما این مسئله کاملا خلاف است و پاک کردن صددرصدی این مسئله خلاف از ذهن مردم ممکن نیست اما با توجه به این توضیحات خودرا در این باره نمایش می کنم.
وی افزود: وقتی گویندهای مطلبی را ادعا می کند، باید صحت مطالب، دلایل و مدارک خودرا نمایش کند، نه کسی که منکر آن است.
وزیر اطلاعات اشاره کرد: در واقع در مقام نمایش دلیل، کافی نیست که صرفا کسی بگوید دلیل و مدرک دارم اما در زمان خودش نمایش می کنم و این فرد ۵ ماه پیش چنین حرفی را زده است اما مدرکی نمایش نکرده است و معنای این مسئله آن است که دلیل و مدرکی برای این اظهارات وجود ندارد.
وی تاکید کرد: وزارت اطلاعات بر روند مذاکرات هسته ای و حتی همه حواشی پیش آمده در این مذاکرات اشراف کامل داشته است و آنرا به استحضار مقامات عالی کشور گذاشته است.
علوی اشاره کرد: بحث اعطای گرین کارت به مقامات ایرانی و فرزندانشان در زمان مذاکرات برجام حقیقت ندارد و نفی این مسئله دلیل نمی خواهد، بلکه اثبات آن دلیل می خواهد.
وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه ریشه این خبر کاملا بی اعتبار است و حقیقت ندارد، متذکر شد: در تاریخ ۲۶ بهمن ۹۵ یک کانال دروغ پرداز و ضد انقلاب این مطلب را منتشر نمود که در مذاکرات هسته ای ۲۸۰۰ گرین کارت توافق شده که به طرف ایرانی دهند که به حدی این خبر بی پایه و اساس بود که هیچ رسانهای آنرا بازنشر نداد و صرفا یک نشریه رژیم صهیونیستی در تاریخ ۲۷ اسفند ۹۵ آنرا منتشر نمود.
وی تصریح کرد: اما یک سال و نیم بعد یعنی در تاریخ ۵ تیرماه ۹۷ فردی بیان کرد که در مذاکرات هسته ای ۲۵۰۰ گرین کارت به مذاکره کنندگان دادهاند تا بین مقامات و مسئولان توزیع شود که یک هفته بعد فاکس نیوز آمریکا آنرا منتشر نمود و ترامپ هم آنرا توئیت کرد.
وزیر اطلاعات اظهار داشت: سپس این ماجرا در تاریخ ۱۳ تیر ۹۷ یکی از خبرگزاریهای داخلی هم آنرا منتشر نمود که مقامات کشور هم آنرا تکذیب کردند.
علوی با تاکید بر اینکه ما باید در انتقال چنین مسائلی تحقیق نماییم و نباید بدون تحقیق چنین مسائلی بازگو شود، اظهارداشت: انتظارمان این است که وقتی یک کانال ضد انقلاب و جاعل مطلبی را مطرح می کند، در نقل و استناد از آن بررسی های لازم و کافی صورت گیرد.
وزیر اطلاعات اشاره کرد: عملیات روانی دشمن با جدیت تمام مقابل جمهوری اسلامی در جریان است و آنان به دنبال مخدوش کردن جایگاه جمهوری اسلامی هستند و ما در این شرایط نباید در زمین دشمن بازی نماییم.