خرم در گفتگو با مهر: ظرفیت سرمایه گذاری چین در ایران باید احداث شود

آذر: سفیر اسبق ایران در چین گفت: در حوزه سرمایه گذاری باید این ظرفیت احداث شود که ایران و چین بیشتر به یکدیگر نزدیک شده و همکاری هایی داشته باشند.

علی خرم سفیر اسبق ایران در چین در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب اهمیت ارتباط با چین بعنوان قدرتی سیاسی و اقتصادی برای ایران در دوران تحریم های آمریکا و وظیفه سنگین سفیر جدید ایران در پکن برای توسعه هر چه بیشتر تعاملات تجاری با آن کشور اظهارداشت: چین برای ایران در ابعاد مختلف بین المللی، سیاسی، اقتصادی و نفتی دارای اهمیت است و به این علت به نظر من سفیر ایران در آن کشور باید از خاصیت هایی همچون تجربه، خلاقیت و پشتکار برخوردار باشد.
وی با اشاره به اینکه درباب سفیر جدید ایران در چین که از طرف وزارت خارجه معرفی شده، اطلاعی ندارم و قضاوتی هم نمی توانم داشته باشم، اظهار داشت: به سبب حجم بالای کار در کشوری مثل چین، سفیری که از جمهوری اسلامی ایران برای چین انتخاب میگردد باید فردی بسیار پخته باشد، کار بین المللی را بداند، با فعالیت اقتصادی آشنا باشد، آگاه به مشکلات مالی تجاری ایران و مسیرهای افزایش همکاری های اقتصادی با چین باشد و در نهایت اینکه پیچیدگی های روابط با چین را به خوبی درک کند.
خرم با اشاره به اینکه چینی ها در حال ورود به قرن ابرقدرتی خود هستند که این می تواند برای ما هم فرصت و هم تهدید به حساب آید، اظهارداشت: به نظر من تا زمانی که چین با آمریکا چالش دارد، ارتباط خودرا با ایران حفظ می نماید، برای اینکه ایران هم چالش هایی مشابه با آن کشور دارد، به عبارتی امروز در شرایط مشابهی از تحریم های تجاری از طرف آمریکایی ها قرار داریم. سفیر اسبق ایران در چین افزود: چینی ها هنوز وارد کننده عمده نفت از کشورهای خلیج فارس هستند و ایران هم باید نفت خودرا همچنان به کشورهای مختلف جهان صادر کند تا درآمد خودرا داشته و منافع اقتصادی کشور تامین گردد.
وی اشاره کرد: ایران در دوران تحریم های جدید مجبور به همکاری با چین، روسیه و هند هست تا بتواند از این شرایط به خوبی عبور کند. از طرفی چینی ها در دوران اخیر تقابل جدی با آمریکایی ها دارند که این می تواند برای ایران بهترین فرصت باشد.
خرم با اشاره به اینکه چینی ها بزرگترین واردکننده نفت از کشورهای غرب آسیا به حساب می آیند، اضافه کرد: هر چند چینی ها به دنبال راهکاری هستند تا کالاهای دیگری را جایگزین نفت کنند اما تا ۳۰ سال آینده استراتژیک ترین کالایی که چین وارد کشور خود می کند، نفت می باشد.
سفیر اسبق ایران در چین بیان کرد: حوزه های همکاری مختلفی میان ایران و چین وجود دارد که یکی از آنها حوزه تکنولوژی است، شاید در این حوزه در مقایسه با آمریکا و کشورهای اروپایی ها رتبه بالایی نداشته باشند اما می توانند شریک تجاری خوبی برای ایران به حساب آیند. همین طور در حوزه سرمایه گذاری هم باید این ظرفیت احداث شود که دو کشور به یکدیگر نزدیک شده و همکاری هایی داشته باشند.
وی افزود: چینی ها تا کنون از سرمایه گذاری در ایران خودداری کردند اما در کشورهای همسایه ایران همچون پاکستان و دیگر مناطق سرمایه گذاری کردند که این به نوع نگاه آنها به ایران بازمی گردد و اینکه آنها ایران را بعنوان شریک تجاری یا متحد خود نمی بینند و این با وجود سرمایه گذاری هند، ژاپن، کره جنوبی و برخی کشورهای خارجی در ایران است.
خرم درانتها اشاره کرد: بدین سبب کار سختی پیش روی شخص سفیر کشورمان در چین قرار دارد و حداقل شرط لازم برای وی می تواند آگاهی به مسائل اقتصادی و تجارت جهانی باشد و اینکه بداند از چه راه هایی می تواند در چین منافع اقتصادی ایران تامین کند.