قاسمی: برای گسترش همکاری های همه جانبه وزیر امورخارجه به هند می رود

به گزارش آذر سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه برای گسترش همکاری های همه جانبه؛ وزیر امورخارجه به هند می رود، اظهار داشت: این سفر اهمیت بسیاری با عنایت به نوع همکاری ها و ظرفیت های دو کشور دارد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، بهرام قاسمی درباره اینکه نخستین سفرهای آتی وزیر امور خارجه به کدام کشورها خواهد بود؟ اظهار داشت: رایزنی هایی برای انجام مقدمات آمد و شدهای دیگر با برخی همسایگان هم وجود دارد و همانگونه که وزیر امور خارجه اعلام نموده، مقصد بعدی ایشان پس از هند، کشور عراق خواهد بود.
قاسمی اضافه کرد: وزیر امور خارجه در آینده ای نه چندان دور سفرهایی را به کشور های همسایه در ادامه سیاست دائمی و تغییرناپذیر ایران نسبت به همسایگان و در جهت گسترش همکاری های همه جانبه، تعمیق روابط اقتصادی – بازرگانی و رایزنی های سیاسی خواهد داشت.
وی اظهار داشت: نگاه ایران به همسایگان و کشورهای منطقه همواره نگاهی مثبت و همزیستی مسالمت آمیز، روابط بهتر و همینطور تلاش جمعی برای صلح و ثبات و امنیت پایدار در منطقه و گسترش بیشتر همکاری های اقتصادی می باشد.
قاسمی اظهار داشت: ارتباط با کشورهای همسایه به صورت مستمر در سالیان اخیر دنبال شده و ارتباط مستمر و ارتباط تنگاتنگ با همسایگان سیاست کلان، دائمی و روشن جمهوری اسلامی ایران است و علاقه مند هستیم علاوه بر همسایگان و کشورهای پیرامونی بتوانیم با همه کشورهای منطقه در جهت همگرایی و همزیستی مسالمت آمیز و کاهش برخی اختلافات در میان بعضی از کشورهای منطقه تلاش نماییم.
به گزارش آذر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه راهی بجز این برای ادامه حیات و تولید منطقه ای قدرتمند و توسعه یافته وجود ندارد، تصریح کرد: این رویکرد، مسیری مشخص و مستمر است و ما در دوران اخیر روابط خویش را با همسایگان تا حد ممکن افزایش داده ایم و با جدیت جلو خواهیم رفت.
قاسمی اضافه کرد: وزیر امور خارجه ایران در آینده نه چندان دور سفرهای دیگری را به صورت دوجانبه و برای تعمیق حوزه همکاری ها و مسائل اقتصادی – بازرگانی و رایزنی های سیاسی به کشورهای منطقه خواهد داشت و امیدواریم با این حسن نیت و نگاهی که در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، بعضی از کشورهای منطقه که در گذشته با توهمات موهومی نسبت به جمهوری اسلامی ایران رفتار می کردند، این واقعیت را درک کنند و از نگاه ایران به بعضی از مسائل و مشکلات منطقه درس عبرت بگیرند که ایران چگونه در جهت صلح و ثبات دیگر کشورهای منطقه تابحال کوشیده است.
وی با اشاره به اینکه کارنامه ایران در حوزه مسائل منطقه ای بسیار درخشان است، تصریح کرد: کارنامه ایران بویژه در حوزه کشورهایی مانند عراق، سوریه و حتی یمن در جهت تولید ثبات، امنیت و بازگشت آرامش به این کشورها بسیار درخشان است به گونه ای که شاهد آغاز مذاکرات گروه های یمنی در سوئد بودیم و امیدواریم آن هایی که از روند آتش بس تعیین شده عبور کرده و به خشونت ادامه می دهند؛ همه موازین تفاهم شده را رعایت نمایند.
قاسمی اضافه کرد: وضع سوریه هم به گونه ای است که همه به مواضع ۵ یا ۶ سال پیش ایران که بسیاری آنرا باور نداشتند، بازگشته اند و امروز شاهد بازبینی جدی در مواضع کشورها نسبت به مسئله سوریه و واقعیت تروریسم هستیم و به نظر می آید، رفته رفته برخی کشورها برای بازگشایی سفارت خانه هایشان در دمشق وارد مرحله عمل می شوند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در انتها خاطرنشان کرد: این مسائل حکایتگر خردمندی و درایت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نسبت به بعضی از تحولات منطقه است که با تیزبینی خاص خود آینده و امروز را از دیرباز می دید و به دیگران هم سفارش می کرد شتابزده در مورد مسائل منطقه تصمیم گیری و عمل نکنند.