وزیر دفاع: غرب دیگر محور امنیت سازی در منطقه نیست

به گزارش آذر وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: امروز دوران هژمونی و تسلط غرب به آخر رسیده است و آنها باید به خواست ملت های منطقه تن دهند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بامداد دوشنبه در همایش بین المللی «دفاع و امنیت در غرب آسیا» با اشاره به اینکه «این منطقه بعد از جنگ دوم جهانی زیارتگاه اردوگاه شرق و غرب شد و تولید رژیم صهیونیستی مانند یک دمل چرکین در ذهن ملت های منطقه مانده است» تصریح کرد: مرور تحولات امنیتی غرب آسیا به ما می آموزد که حرص و طمع استکباری غرب از اندیشه منفعت طلبی ناشی شده است. بعد از فروپاشی شوروی این منطقه محلی برای اهداف جاهلانه آمریکا شد؛ با همه این تاریخ دردناک٬ وضعیت کنونی حکایت از آن دارد که منطقه ما هنوز روی آرامش به خود ندیده و در همه تحولات پای آمریکا و غرب در بین بوده است.
وی اظهار نمود: در شرایط کنونی منطقه شرایط حساسی دارد؛ البته در منطقه با ثبات فاصله چندانی نداریم و مردم منطقه ما برنده و پیروز واقعی این جریان خواهند بود. نظم جدید در غرب آسیا تفاوت جدی با نظم بازیگران قبلی خواهد داشت و نظم جدید استکبار ستیز و بومی خواهد بود.
وزیر دفاع در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه «نظم غربی و حاکم کردن دیکتاتورها به آخر رسیده است» تصریح کرد: مقاوت ملت های ایران، سوریه، عراق و یمن و شکست طرح تجزیه منطقه نشان دهنده این است که غرب دیگر محور امنیت سازی در منطقه نیست. امروز دوران هژمونی و تسلط غرب به آخر رسیده است و آنها باید به خواست ملت های منطقه تن دهند.
حاتمی اظهار داشت: در صورت تداوم دنیای استکبار بر روند گذشته٬ جز اخراج آنها از غرب آسیا٬ نتیجه دیگری نخواهد داشت. پیام روشن ما به دوستان و همسایگان آن است که زمان همکاری مشترک برای رفع مشکلات منطقه فرا رسیده و صلح و ثبات حق همه ملت های منطقه است.
وی اضافه کرد: هیات حاکمه آمریکا در یک بن بست گیر افتاده است و حاضر به سرمایه گذاری در منطقه نیست و با این دیدگاه به تجارت امنیت روی آورده است؛ همه شاهد بودند آمریکایی ها عراق را در مقابل داعش تنها گذاشتند، اما جمهوری اسلامی عراق را بدون چشمداشت کمک کرد و این کمک یک برادر به برادر دیگر بود.
وزیر دفاع با اشاره به اینکه «ما در منطقه برای کمک به برادران سوری به دعوت دولت شان شتافتیم و تا ریشه کنی تروریسم کنارشان می مانیم»، اظهار نمود: برخی هم پیمانان آمریکا در منطقه که به او دل خوش کرده اند بدانند خروج آمریکا از تعهدات بین المللی خود این پیام را دارد که شما را هم در لحظات حساس کنار می گذارند. آمریکا بازیگری خود شیفته و غیر قابل اعتماد است و تصمیماتش یک جانبه است.
وزیر دفاع اظهار داشت: آمریکا در برجام با قلدری به تعهداتش پشت کرد؛ این رویداد نمونه ای برای جهان از بد عهدی آمریکا بود و امروز آنها اعتبار خود در جهان را از دست داده اند. آنها در مورد توانمندی دفاعی ایران با سیاست های دوگانه و مزورانه حرف می زنند. به واقع کدام منطقی می پذیرد که در مقابل اظهارات کسانی که عادت به تهدید دارند و کشتار دارند ساکت باشیم. آیا باید در مقابل کسی که به زیر ساخت های سایبری ما حمله می کند آرام نشست؟ پاسخ ما به آنان و حامیانشان این است که الان زمان مناسبی برای آزمودن اراده ما نیست.
حاتمی در انتها تصریح کرد: کشورهای منطقه با همکاری و هماهنگی می توانند امنیت و ثبات را به غرب آسیا برگردانند. راهبرد نظامی ایران بازدارندگی فعال است و به دنبال رقابت تسلیحاتی با هیچ کشوری نیستیم. الگوی پیشنهادی ما برای کشورهای منطقه همکاری و هماهنگی بر مبنای اصول اسلام است و کشورهای مرتجع با دامن زدن به اختلافات و تولید آشوب نمی توانند امنیت خویش را تامین کنند.