رئیس فراکسیون هلال احمر مجلس: بزرگترین سرمایه هلال احمر اعتماد عمومی مردم است

آذر: رئیس فراکسیون هلال احمر مجلس اشاره کرد: امروزه سرمایه هلال احمر منابعی نیست که مجلس تامین می کند و یا قوانین و داشته های سخت افزاری و نرم افزاری نیست. امروزه بزرگترین سرمایه هلال احمر اعتماد عمومی مردم است.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، محمد حسین قربانی در اجلاس سراسری مدیران و روسای شعب جمعیت هلال احمر که بامداد امروز برگزار گردید با اشاره به اینکه امروزه در مجلس شورای اسلامی رویه حمایتی خوبی برای پشتیبانی از هلال احمر وجود دارد اظهار داشت: جمعیت هلال احمر بعنوان یک نهاد عمومی غیر دولتی امروزه بهترین حمایت ها را از جانب خانه ملت دارد.

وی افزود: ما بزرگترین فراکسیون در مجلس به نام فراکسیون هلال احمر داریم که بالغ بر ۱۴۷ نماینده عضو این فراکسیون هستند و شاید ندیدیم بحثی در مجلس برای پشتیبانی از هلال احمر مطرح شود و حمایت قاطع مجلس را نداشته باشد.

رئیس فراکسیون هلال احمر افزود: در حقیقت این نشان داده است که امروزه گستره خدمات هلال احمر در اقصی نقاط کشور به حدی است که برای ماموریت های محوله آغازین درس امدادی و آغازین فضای حمایتی که بالای سر گیرندگان خدمات حمایتی حاضر میگردد هلال احمر است که این مساله را نمایندگان مجلس به خوبی می دانند. همین طور سوژه دیگر باز گسترش شبکه ها و پایگاه های امدادی در سراسر کشور است.

وی در ادامه اشاره کرد: در ساختار هلال احمر به ۱۲۰۰ پایگاه نیاز داریم که بتوانیم به شرایط آرمانی نمایش خدمت به هلال احمر برسیم اما امروزه تنها ۵۷۰ پایگاه در سراسر کشور داریم.

نماینده گیلان در مجلس شورای اسلامی به تاریخ هلال احمر اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد پایگاه های هلال احمر پیش از انقلاب در سراسر کشور کمتر از ۲۰۰ پایگاه بوده اما امروزه این تعداد را به ۵۷۰ پایگاه رساندیم. درست است که پس از انقلاب در دولت موقت خیلی از رسالت ها و خدمات هلال احمر همچون بیمارستان، انتقال خون و… از هلال احمر گرفته شد اما آنچه که برای هلال احمر برمبنای الگوی بین المللی صلیب سرخ ترسیم شد نمایش خدمات در بحران ها، حوادث غیر مترقبه، سیل، زلزله و حوادث جاده ای است.

به گفته قربانی، امروزه در مجلس شورای اسلامی بخصوص در برنامه ششم توسعه آمار و ارقام بودجه ای که برای هلال احمر ترسیم کرده، بالغ بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان از درآمد اختصاصی در بودجه سال ۹۷ و به دنبال آن در بودجه سال ۹۸ است. همین طور بالغ بر ۷۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی را برای هلال احمر متصور شد و از منابع تملک دارایی ها باز حدود چهار میلیارد تومان در مجموع برنامه های مالی هلال ترسیم شد.

وی با اشاره به اینکه باور داریم این منابع نمی تواند همه حوزه های خدمت و ماموریت هلال احمر را تحت پوشش قرار دهد اظهار داشت: شاید یکی دو سال اخیر سخت ترین شرایط تامین منابع عمومی دولت بود. بخصوص برای سال ۹۸ با همه فضاهای بین المللی که این روزها اردوگاه غرب برای عدم تحقق پیدا کردن سیاست های داخلی و بین المللی نظام جمهوری اسلامی ترسیم کرد تامین منابع عمومی دولت را با مشکلاتی همراه کرد. در حقیقت امروز نگاه مجلس به این است که اگر بعضی از ردیف بودجه ها در بعضی حوزه ها کاسته شود ولی ذره ای از ردیف بودجه هلال احمر کاسته نشود و این یکی از برنامه های مجلس شورای اسلامی است.

وی در ادامه اشاره کرد: پیشنهاداتی که حتی روز گذشته درباب تامین ردیف های مالی هلال احمر داده شده بود در کمیسیون های تخصصی رای آورد.

رئیس فراکسیون هلال احمر اشاره کرد: در بودجه سال ۹۷ نمایندگان فقط حدود ۷۱۲۷ پیشنهاد دادند و کمتر از ۲.۷ درصد پیشنهادات در کمیسیون های تخصصی و نهایتا صحن علنی مجلس به تصویب رسید. امسال هم پیشنهادهای بودجه حوزه هلال احمر در کمیسیون تخصصی به تصویب رسید. یعنی نگاه مجلس به هلال احمر نگاه همراهی و همکاری است.

وی اشاره کرد: امروزه سرمایه هلال احمر منابعی نیست که مجلس تامین می کند و یا قوانین و داشته های سخت افزاری و نرم افزاری نیست. امروزه بزرگترین سرمایه هلال احمر اعتماد عمومی مردم است و باید همه دست به دست هم دهیم و نگذاریم این سرمایه های هلال احمر ذره ای کمرنگ شود.

وی درانتها صحبت هایش اظهار داشت: در هیچ جای دنیا این حمایت های مردمی و این سرمایه های گران سنگ مردمی وجود ندارد و ما موظفیم این سرمایه ها را حفظ نماییم و شعار ما این باشد که در سال ۹۸ هر ایرانی یک عضو افتخاری جمعیت هلال احمر باشد.

خبرنگار: سپیده رشیدپورایی

دبیر: محمد نوراللهی