نشست خبری رییس جمهور در گیلان روحانی: محیط زیست در تمام طرح ها، اولویت ما است

آذر: رئیس جمهور اظهار داشت: مسأله محیط زیست در تمام طرح ها در اولویت ما قرار دارد، ولی باید آب را به مردمی که به آن نیاز دارند برسانیم.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در نشست خبری درانتها سفر دو روزه به استان گیلان در پاسخ به سوالی درباب انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران و اینکه دولت چقدر در این رابطه جدی است و چه مقدار به ملاحظات محیط زیستی توجه دارد، اظهار نمود: یکی از منابع آب در کشور دریاها چه در شمال و جنوب کشور هستند. یکی از طریق های آن این است که آب را شیرین نماییم و به مردمی که نیاز دارند آنرا برسانیم. آب حتی در خود شمال هم گاهی مورد نیاز مردم است و در فلات مرکزی و حتی بخش هایی از استان گلستان هم به آن نیاز دارند.
وی اضافه کرد: در تمام طرح ها تنها بحث استفاده از دریا نیست و دریای خزر دریای عظیم و بزرگی بوده و اینکه ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از آن بیرون رود مسأله ای نیست و بعضی ها فکر می کنند این دریا حوض است و بر اساس حوضچه تصمیم می گیرند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه مسأله محیط زیست در تمام طرح ها در اولویت ما قرار دارد، اظهار داشت: همچون در سدسازی ها همان قدر محیط زیست مهم می باشد که در شیرین کردن آب دریا مهم می باشد. هم اکنون در استان گیلان آمادگی برای ساخت سدهای فراوان وجود دارد و یکی از موضوعات ما در تهران همین مسأله است که آنرا بررسی کردیم و به مسئولین محیط زیست گفتیم بر روی این مسأله مطالعه کنند.
روحانی اظهار داشت: اینکه استان گیلان با این همه باران، آب را از استان دیگری تأمین کند قابل قبول نیست و باید آب را مهار کرده و آنجایی که لازم است سد بسازیم و مشکلی وجود دارد باید آن مشکل را حل نماییم.
وی اضافه کرد: ما برای تمام جنوب تصمیم داریم که از آب خلیج فارس و دریای عمان بهره برده و به وسیله آب شیرین کن ها این آب به فلات مرکزی و استان های یزد و کرمان خواهد رفت و حتی اصفهانی ها تصمیم دارند که در آینده قسمتی از این آب را استفاده کنند.
رییس جمهور با اشاره به اینکه آب متعلق به کسی نیست و متعلق به خداوند و همه مردم ایران است، اشاره کرد: محیط زیست علم و دانش است و شعار نیست و محاسبه می کنند که این آب چگونه باید شیرین شود تا به محیط زیست آزار نزنند.
روحانی اشاره کرد: عجیب این است که همه کشورهای جنوبی از آب خلیج فارس استفاده می نمایند و نمی گوییم که محیط زیست خراب می شود و حال از این سمت می خواهیم استفاده نمائیم بحث محیط زیست مطرح می شود. ما در شمال خلیج فارس سوژه محیط زیست را مطرح می نماییم.
وی اشاره کرد: مساله محیط زیست باید مراعات شود و محیط زیست در نهایت باید نظر دهد که این کار مشکل محیط زیستی ندارد. هم اکنون طرح هایی برای تالاب انزلی و سایر تالاب های استان گیلان وجود دارد که از لحاظ زیست محیطی برای ما بسیار مهم می باشد. یک طرح علمی وجود دارد و دانشگاه ها به دنبال این طرح هستند که ما اعلام کردیم که تأثیرات مثبت و منفی این طرح چیست.
رئیس جمهور اضافه کرد: طرح هایی که باید اجرا نماییم باید در همه آنها محیط زیست را رعایت نماییم و در عین حال خودتحریمی هم نباید انجام دهیم. خدا در شمال و جنوب کشور به ما آب داده و خودمان را تحریم می نماییم. همه ملت ایران برادرند و همه باید از این آب استفاده کنند. نسبت به گیلان به جد به محیط زیست دستور دادم که روی سدهایی که مورد نظر است مطالعه کند و نظر بدهد و اگر این سدها بسته شود استان گیلان نیازی به آب از بیرون ندارد و حتی می تواند به استان های همجوار هم آب بدهد.
روحانی در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با تمهیدات دولت برای خرید تضمینی چای و ابریشم کشاورزان استان گیلان، اظهار نمود: با عنایت به اینکه چای یکی از محصولات بسیار مهم می باشد ما حمایت ها را در این خصوص ادامه می دهیم. مردم هم با چای خوش عطر گیلان آشنا هستند و مناطق چای کاری بسیاری در این استان وجود دارد و استفاده از چای ایرانی بسیار ثمین است.
وی اظهار داشت: شاید در طرح های سال آینده که به اطلاع مردم خواهد رسید ان شاءالله حمایت بیشتری در این خصوص صورت گیرد.
رئیس جمهور اظهار نمود: درباب سوژه ابریشم هم در تهران بحث کردیم که چرا اینجا مشکل داریم و رونق قبلی در این حوزه وجود ندارد و نمی توانیم رقابت نماییم. بحث های مفصلی صورت گرفته همچون اینکه چه همکاری با چه کشورهایی انجام دهیم که سوژه نوغان دوباره شرایط قبل را پیدا کند. پیشنهادهای بسیاری خوبی هم در این جلسات وزیر کشاورزی و آقای کلانتری داشتند و تصویب کردیم که تشویق مردم و اصلاح نوغانی که مورد نظر جمع بود را انجام دهیم که مردم بتوانند برداشت بهتری از این محصول داشته باشند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره برنامه های دولت برای حل مشکل تالاب ها و پسماندها اظهار داشت: در این سفر 300 میلیارد تومان برای این کار در نظر گرفته شد و این البته برای کل طرح ها کافی نیست، اما شروع خوبی است. در تهران هم در این زمینه بحث کردیم که چگونه بخش خصوصی را تشویق نماییم تا در این مورد وارد شوند که برای آنها باز سوددهی داشته باشد.
وی اشاره کرد: دکتر کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست باز در جلسه ای از طرحی آگاهی داد که تجربه اول خواهد بود که در قسمتی از تالاب انزلی اجرایی شود، حتی در این مورد خارجی ها باز حاضر شده اند تا آنرا از دانشگاه ما خریداری کنند؛ پس طرح خوبی است و بهتر از طرح هایی است که قبلا مد نظر بوده است. امیدواریم در قسمتی از تالاب ها اجرا شود تا پس از آن در تالاب های دیگر باز اجرایی شود، تالاب انزلی هم طبیعتا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
رئیس دستگاه اجرایی کشور در ادامه بیان کرد: در مورد دو رودخانه ای هم که در شهر رشت وجود دارد با امام جمعه صحبت کردیم که مربوط به فاضلاب ها است. امیدواریم این طرح ها اجرایی شود تا رودخانه ها زیبایی خودرا بدست آورند.
روحانی در پاسخ به سئوال دیگری درباره اینکه با عنایت به دستور وی برای جذب بانوان و جوانان در پست های دولتی، دولت برنامه ریزی برای استمرار این امر مهم دارد؟ اظهار داشت: نکته مهمی عنوان شد، حضور جوانان و خانم ها در پست های مدیریتی جزو شعارها در دولت 11 و 12 بوده است در دولت هم بر این مساله تاکید شده و وزارتخانه ها در سطح بالا از مشاورین جوان و خانم ها استفاده کنند. در همین افتتاح پروژه راه آهن وزیر راه به بنده گفت دستور شما را اجرا کردم و دو نفر از معاونین بنده از خانم ها هستند.
وی تصریح کرد: جامعه ما باید به تدریج این را بپذیرد، امکان دارد برای کسی سخت باشد. باید برگردیم به روزهایی که جوانان در عرصه حضور داشته باشند، ما باید این واگذاری را انجام دهیم جوانان بیایند و کشور را بدست بگیرند. از یکی از وزرا سئوال کردم این معاونت بخش حساسی است چطور به فرد جوانی سپرده ای گفت، او جوان خیلی خوبی است اما باید مراقب باشیم برای اینکه کارهایی انجام می دهد که تهورآمیز است.
رئیس جمهور اظهار نمود: همین طور یک خانم بلوچ و اهل سنت را بعنوان سفیر ایران معرفی و انتخاب کردیم، به آقای دکتر ظریف هم گفتم شما به این کار ادامه دهید، چند نفری را می شناختم پیشنهاد دادم.
روحانی اظهار داشت: گاهی فکر می نماییم در اداره و مدیریت مردها خیلی توانمندتر هستند، امکان دارد در جاهایی مردها توانمندتر باشد، اما در جاهایی باز خانم ها توانمندتر هستند اما در خلاقیت توانمندی که مردها دارند زنان باز دارند، نباید ظلم نماییم. اقوام و ادیان مختلف این ها همه نعمت های خدا هستند اصل باید شایسته سالاری قرار گیرد جنسیت، قومیت و مذهبی تفاوتی ندارد.