ایران و عراق در یک بیانیه مشترک تاکید کردند عزم راسخ برای اجرای عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق

آذر: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در یک بیانیه مشترک بر توسعه و گسترش روابط دو کشور در همه حوزه های مورد علاقه تاکید نمودند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، متن این بیانیه مشترک که در مسافرت رسمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی به عراق انتشار یافت، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
برمبنای دعوت رسمی، عراق میزبان جناب آقای دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیات بلند پایه همراه ایشان بود. این سفر که در تاریخ ۲۰/۱۲/۱۳۹۷ (۱۱/۳/۲۰۱۹) آغاز شد، سه روز به طول انجامید. استقبال گرم عراق از جناب آقای دکتر روحانی، نشان دهنده عمق روابط صمیمانه دو کشور بوده و نقطه عطفی برای ایجاد همکاری راهبردی میان دو کشور و توسعه روابط بین دو ملت و دو کشور برادر در همه زمینه ها بر طبق همکاری عمیق و عدم دخالت در امور داخلی یکدیکر به شمار می آید.
عراق با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری بود که برای مبارزه با تروریسم به نمایش کمک های لجستیک و مشاوره ای به عراق مبادرت ورزید و در کنار این کشور مقابل تروریسم ایستاد، از موضع جمهوری اسلامی در کمک به عراق برای مبارزه با تروریسم قدردانی کرد. طرف ایرانی تصمیم عراق در خصوص اینکه در تحریم ها مقابل ایران همراه نخواهد بود را مورد تقدیر قرار داد. همین طور طرف ایرانی بر موضع ثابت خود در خصوص پشتیبانی از فرایند سیاسی در عراق که با مشارکت همه مردم این کشور تبلور یافته است و باز پشتیبانی از تمامیت ارضی، حاکمیت ملی و همه اقدامات این کشور برای مبارزه با تروریسم تاکید نمود.
دو طرف گفتگوهای مهمی را در فضایی برادارانه، دوستانه و سازنده برگزار کردند و علاقمندی خودرا برای توسعه روابط سیاسی، امنیتی، اقتصادی، بهداشتی، تجاری، فرهنگی، علمی و فناوری و غیره ابراز داشتند. دو طرف، همین طور ضمن یادآوری عمق پیوندهای تاریخی، مردمی، فرهنگی، دینی و جغرافیایی میان ایران و عراق بر نزدیکی فرهنگی و تمدنی دو کشور تاکید نمودند. علاوه بر این دو طرف نقش دانشگاهها و مراکز فرهنگی، علمی، فنی و دانشگاهی را در این راستا یاد شده قرار دادند. همین طور طرف ایرانی اعلام آمادگی کرد تا تجارب علمی، پژوهشی و فناوری خودرا در اختیار طرف عراقی قرار دهد و متقابلا طرف عراقی آمادگی خودرا برای توسعه ظرفیتهای علمی و تجربه بین دو کشور اظهار داشت.
دو طرف همین طور شماری از موضوعات منطقه ای، چالشهای مشترک، مبارزه با تروریسم، همکاری برا ی تقویت امنیت و ثبات منطقه و بنیان نهادن همکاریهای اقتصادی که به منافع و رفاه ملتهای این منطقه یاری رساند، مورد بحث و گفتگو قرار دادند. دو طرف با اشاره به سوژه امنیت منطقه و نقش اساسی آنان در شکوفایی اقتصادی و پیشرفت تجاری آن، بر این نکته تاکید کردند که برقراری امنیت در منطقه مسئولیتی است که بر عهده مردم آن است.
دو طرف همین طور بر عزم راسخ خود برای مبارزه با تروریسم و جرائم سازمان یافته فراملی که امنیت و صلح منطقه را تهدید می کند و بر لزوم تلاش همه جانبه برای ریشه­کنی تروریسم در ابعاد سیاسی، مالی و فکری تاکید ورزیدند.
طرفین در باره مجموعه ای از موضوعات مورد علاقه گفتگو نموده و یادداشتهای تفاهم در زمینه هایی مانند نفت، تجارت، بهداشت، حمل و نقل ریلی میان شلمچه و بصره و تسهیل صدور روادید برای تجار و سرمایه گذاران دو کشور به امضا رساندند. همین طور دو طرف در مورد پیش نویس توافقنامه امنیتی گفتگو کردند و به منظور پیگیری های لازم و اتخاذ اقدامات اداری و قانونی، مقرر شد متن این پیش نویس، رسماً بوسیله مجاری دیپلماتیک نمایش گردد.
طرفین بر اهمیت ایجاد گذرگاههای مرزی جدید میان دو کشور، تأسیس شهرکهای صنعتی مشترک، اجرایی کردن انتقال یکسره کالا میان دو طرف بدون نیاز به تخلیه بار در مرزهای بین المللی دو کشور تاکید نمودند. دو طرف همین طور در باره اعزام نیروی کار ماهر بین دو کشور و همکاری بهداشتی، درمانی، آموزشی، پزشکی، تجارت دارو و تسهیل ثبت شرکتهای دارویی در دو کشور بحث و گفتگو کردند.
از طرف دیگر دو طرف بر به کارگیری تلاش خود برای افزایش حجم تبادلات در حوزه های تجاری، سرمایه گذاری، اقتصادی و خدمات فنی، مهندسی و صنعتی که می تواند به توسعه هر چه بیشتر دو کشور و منطقه یاری رساند، تاکید کردند. در این راستا طرف ایرانی اعلام آمادگی کرد که بوسیله نمایش خدمات و مشارکت شرکتهای ایرانی در حوزه های یاد شده از بازسازی عراق پشتیبانی نماید. طرف عراقی باز از مشارکت شرکتها و سرمایه گذاران ایرانی استقبال کرد و خواهان ارائه تسهیلات متقابل برای فعالیت شرکتها و تجار عراقی در ایران به منظور تامین منافع مشترک گردید.
دو طرف همین طور راههای تسهیل صدور روادید برای شهروندان دو کشور با هدف گردشگری، زیارت، تجارت، گردشگری سلامت، زیارتهای دینی را مورد بحث قراردادند. همین طور در این راستا توافق شد که صدور روادید برای تجار و بازرگانان هر دو کشور تسهیل شود. افزون بر این طرف ایرانی اعلام نمود که از تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ ( یکم آوریل ۲۰۱۹) صدور روادید برای شهروندان عراقی بلاعوض خواهد بود. طرف عراقی باز اعلام نمود که بعنوان عمل متقابل، همزمان با طرف ایرانی، همین اقدام را انجام می دهد.
درباب شط العرب، طرفین بر عزم راسخ خود بر اجرای “عهدنامه مربوط به مرز دولتی و حسن همجواری بین ایران و عراق” مورخ ۱۳ ژوئن ۱۹۷۵ و پروتکلهای ضمیمه و موافقتنامه های تکمیلی آن، با حسن نیت و با دقت، تاکید کردند و براین اساس، طرفین تصمیم گرفتند تا عملیات مشترک پاکسازی و لایروبی شط العرب را به منظور بازگرداندن کانال اصلی قابل کشتیرانی (تالوگ) برمبنای عهدنامه ۱۹۷۵ مذکور و پروتکل مربوطه آن در اسرع وقت آغاز کنند.
در قالب بند پیشین و بدون تأثیرگذاری بر مذاکرات طرفین در تعیین حدود مرزهای دریایی بین دو کشور، پایانه الامیه کماکان یک پایانه عراقی در نظر گرفته می شود.
طرف ایرانی ضمن ابراز مراتب سپاس و قدردانی خود برای استقبال و میهمان نوازی گرم عراق، برای دولت و ملت این کشور تداوم پیشرفت و شکوفایی را آرزو می کند.