آیت الله مکارم شیرازی: دولت بخش تولید را دریابد

به گزارش آذر آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر اینکه دولت و مسئولان باید بخش تولید را دریابند، اظهار نمود: کشورهای پیشرفته جهان بر اثر توجه به تولید به پیشرفت و شکوفایی دست پیدا کرده اند؛ متاسفانه در کشور ما تولید گرفتار مشکل است.
به گزارش آذر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفترآیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید بامداد امروز در دیدار با وزیر صنعت، معدن و تجارت، با تاکید بر ضرورت توجه به تولید داخل به منظور حل مشکلات، عنوان کرد: اگر تولید باشد، رونق و شکوفایی هم خواهد بود، اما اگر تولید گرفتار مشکل شود، یقینا گرانی، بیکاری و وابستگی را به دنبال دارد.
وی با تاکید بر اینکه دولت و مسئولان باید بخش تولید را دریابند، اضافه کرد: کشورهای پیشرفته جهان بر اثر توجه به تولید به پیشرفت و شکوفایی دست پیدا کرده اند؛ متاسفانه در کشور ما تولید گرفتار مشکل است.
آیت الله مکارم شیرازی یکی از اشکالات عرصه تولید را سیستم بانکی دانسته و اظهار نمود: کارخانجات و بخش های تولیدی گاهی اوقات مجبور می شوند برای پرداخت اقساط وام های دریافتی واحد و بنگاه اقتصادی خویش را بفروشند؛ باید مکانیزمی اتخاذ شود تا کارخانجات و واحدهای تولیدی به این راحتی تحت فشار بانک ها قرار نگیرند.
وی دریافت مالیات های زیاد از بخش های تولیدی را از دیگر مشکلات ذکر کرده و اظهار داشت: گاهی اوقات به علت مسائل و مشکلات مالیاتی کارخانه دار مجبور می شود قید تولید را بزند و کارخانه و شرکت خویش را بفروشد.
آیت الله مکارم شیرازی سومین مشکل بخش تولید را فشارهای ناموزن اداره کار دانسته و عنوان کرد: اداره کار باید بداند پشتیبانی از کارفرما پشتیبانی از کارگر هم هست؛ اگر از کارفرما حمایت نشود کارگر گرفتار مشکل خواهد شد.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات واحدهای تولیدی نوسانات شدید بازار ارز و عدم ثبات است، در چنین شرایطی کدامین نهاد باید از واحدهای تولیدی حمایت کند تا آنها با اطمینان خاطر به رونق کسب و کار و شکوفایی اقتصاد فکر کنند.
آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که بخش های تولیدی در کشور با مشکلات عدیده روبرو است، افزود: متاسفانه از جانب برخی مسؤولان آن حمایت و توجهی که لازم است دیده نمی گردد، باید کارگروه و اتاق فکری تشکیل و علل تعطیلی واحدهای تولیدی صدمه شناسی شود.
آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: صرف تاسف خوردن از این که بخشی از واحدهای تولیدی تعطیل و یا نیمه تعطیل شده اند کافی نیست، باید چاره پیدا کرد و پای درد و دل صاحبان تولید نشست، وزارت معدن، صنعت و تجارت باید گروه و کمیته ای جهت بررسی این مشکل تشکیل دهد.
وی خطاب به وزیر صنعت اظهار نمود: در نخستین فرصت باید چنین اتاق فکری تشکیل گردد، باید افرادی که برای این کمیته تعیین می شوند در مراکز تولیدی حضور پیدا کنند و با کارفرمایان و صاحبان بنگاه های تولیدی و اقتصادی صحبت شود، والا این روند ادامه خواهد یافت.
آیت الله مکارم شیرازی در بخش پایانی سخنان خود، جمهوری اسلامی ایران را به علت برخورداری از معادن گوناگون بسیار غنی دانسته و اظهار داشت: متاسفانه به علت برخی بی تدبیری، خام فروشی در برخی از بخش ها ادامه دارد و کشورهای خارجی همین مواد خام را پس از فرآوری با چندین برابر قیمت به خود ما می فروشند؛ جلوی این کار حتما باید گرفته شود.