در جریان بازدید از سد دز مطرح شد جهانگیری: مردم هشدارها را جدی بگیرند

آذر: معاون اول رئیس جمهوری از مردم استان های سیل زده و همین طور همه کشور خواست که به درخواست ها و هشدارهای مسئولان توجه نمایند و بدانند همه این هشدارها با انگیزه و هدف حفظ سلامت آنها است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری که به دنبال ورود سامانه جدید بارشی به کشور به استان های غربی و جنوب غربی سفر کرده است، در جریان بازدید از مجموعه سد دز در استان خوزستان با اشاره به وضعیت بارش و طغیان رودخانه ها در استان لرستان، اظهار نمود: از لحظه ورودم به خرم آباد در روز گذشته با رگبارهای شدید مواجه شدیم در آن زمان در بعضی مناطق رودخانه خرم رود هنوز سطح آب با سطح خیابان فاصله یک متری داشت ولی به سبب تداوم بارش ها بامداد امروز در بعضی نقاط آب وارد شهر شده بود.
وی اضافه کرد: در تماسی که با فرمانداران استان لرستان برقرار کردم آنها با عنایت به این که بارندگی در شهرهایشان ادامه داشت به صورتی نگرانی داشتند بنا بر این هم در تماس تلفنی با وزیر کشور دستوراتی به او دادم و هم به وزیر راه و شهرسازی گفتم که در خرم آباد بمانند که هم به استاندار کمک نماید و هم از استان های همجوار همچون اصفهان و مرکزی کمک های مورد نیاز را تامین کنند.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که مجموعه مدیریت استان لرستان آمادگی کاملی برای مدیریت بحران داشت و پیش بینی های لازم را انجام داده بود، اشاره کرد: از مردم عزیز استان لرستان و همه کشور می خواهم که به درخواست ها و هشدارهای مسئولان توجه نمایند و بدانند همه این هشدارها با انگیزه و هدف حفظ سلامت مردم است، چونکه سلامت مردم برای ما مهم می باشد.
جهانگیری با اشاره به لغو سفر خود به ایلام به سبب عدم امکان پرواز هوایی از خرم آباد به ایلام، اظهار داشت: در راه خرم آباد تا خوزستان حرکت سیلاب های خروشان به سمت خوزستان کاملا قابل مشاهده بود.
وی اشاره کرد: سد دز یکی از مهم ترین سدهای کشور و استان خوزستان است و الان به سبب پایداری سد مسئولان و متخصصان سد هیچ دغدغه و نگرانی درباره وضعیت آن ندارند، چونکه همچون سدهای مستحکمی است که قادر می باشد سیل های بزرگی را بدون این که کمترین آسیبی به سد برسد عبور دهد. آنچه که الان مهم می باشد، این است که ورودی سد دز بیشتر از 5000 مترمکعب است و پیش بینی می شود در ساعات آینده این ورودی افزایش یابد. این در شرایطی است که در شرایط فعلی خروجی سد 1800 مترمکعب است.
معاون اول رئیس جمهور با بیان این که سد دز در دوره های مختلف خروجی هایی بیشتر از خروجی امروز داشته است، اضافه کرد: استاندار و مسئولان ستاد مدیریت بحران استان مهم ترین تدبیرشان این است که سیلاب خروشانی که به پشت سد دز می رسد به نحوی از سد خارج می شود که اولا در سد آرام می گیرد و به سد آسیبی وارد نشود و قابل انتقال به حدی باشد که حداقل خسارت به بخش های پایین دستی همچون دزفول، اندیشمک و سایر شهرهایی که در راه رودخانه قرار دارد وارد شود.
جهانگیری با تاکید بر این که «استاندار و مجموعه مدیریت استان خوزستان بر شرایط مسلط هستند»، اظهار نمود: شرایطی که در سدهای خوزستان وجود دارد یک نعمت بزرگی برای کشور و استان خوزستان شمرده می شود این سد هم توانسته سیلاب های بزرگ چند هزار مترمکعبی را کنترل و آرا کند و هم حجم بالای آبی را ذخیره کند تا ان شاالله در زمانی که کشور و استان برای کارهای توسعه ای به آن نیاز دارد مورد استفاده قرار بگیرد.
وی اظهار داشت: صمیمانه از مردم عزیز و خونگرم استان خوزستان که در همه مسائل کشور پیشتاز و پیش قدم بودند خواهش می کنم به هشدارها توجه نمایند. تابحال خوشبختانه هیچ حادثه تلخ و نگران کننده ای در استان اتفاق نیفتاده است و درباره مسائل مادی باز در جلسه امشب مدیریت بحران استان صحبت هایی مطرح خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: با اطمینان می گویم که خسارت مادی که احیانا به بخش های مختلف خصوصاً بخش کشاورزی وارد می شود را جبران خواهیم کرد، چونکه خسارت مادی جبران خواهد شد ولی آنچه که جبران آن امکان پذیر نیست مسائل انسانی است که ان شاالله نباید اتفاق بیفتد.
جهانگیری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره امکان تخصیص بودجه از طرف دولت برای محکم تر شدن سیل بندهای استان خوزستان، اشاره کرد: به سبب احتمال وقوع سیل در استان خوزستان اواسط اسفندماه سال قبل به درخواست وزیر نیرو و استاندار، جلسه ای در تهران برگزار کردم و در آن برای همه دستگاه ها تکالیفی مشخص شد تا انجام دهند و آمادگی پیدا کنند.
وی با بیان این که «تاکنون استاندار خوزستان با مدیریت خود توانسته کار را پیش ببرد»، اضافه کرد: اعلام شرایط بحرانی در استان خوزستان از این منظر است که هم اکنون سد بزرگی مثل دز که دو میلیارد و 700 میلیون مترمکعب ظرفیت دارد تنها 200 میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارد بدین سبب شرایط به گونه ای است که به سمت اضطراری و فوق العاده پیش می رویم.
معاون اول رئیس جمهور اشاره کرد: حضور من در استان خوزستان به سبب شرایطی بود که آقای استاندار اعلام نمود و من آمده ام تا در کنار مردم و مدیریت استان خوزستان باشم.
جهانگیری با بیان این که «حتما دولت ایران دولت ضعیفی نیست بلکه ما دولتی قدرتمند و ثروتمندی هستیم»، اظهار نمود: خدای متعال میلیاردها دلار منابع طبیعی شامل نفت و گاز در استان خوزستان قرار داده است و کشوری که این همه ثروت دارد در مقابل چنین حادثه ای دست خودرا بلند نمی کند و نمی گوید که من مشکل دارم. امکان دارد به سبب نقدینگی و تبدیل این منابع به پول و حل مشکل مردم مقداری زمان طی شود، اما دولت برای محکم کردن سیل بندها هیچ محدودیت منابع ندارد.
وی با اشاره به مصوبات اخیر هیات وزیران درباره جبران مالی خسارات ناشی از سیل اظهار داشت: حتما در جلسه یکشنبه هفته آینده به هر میزانی که لازم باشد برای جبران خسارات و همین طور انجام اقدامات برای جلوگیری از وقوع حوادثی نظیر آنچه که اتفاق افتاده تصمیم گیری و کمک خواهیم کرد.