واکنش دستیار وزیر خارجه به اعدام همزمان در عربستان

آذر: دستیار وزیر امورخارجه کشورمان از اعدام همزمان ۳۷ تن در عربستان که اغلب آنها شیعه بودند، انتقاد و آنرا ظالمانه توصیف کرد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حسین قریبی دستیار وزیر امورخارجه کشورمان سپس اعدام ۳۷ تن در عربستان به بهانه دست داشتن در فعالیت های تروریستی در صفحه توئیتر خود نوشت: دست کم ۳۲ نفر از آنها شیعه بودند که به شکلی بی رحمانه برای ترساندن و آگهی به جمعیت شیعیان کشته شدند.
وی افزود: روز یک شنبه در سریلانکا طی یک سری حملات تروریست مسیحیان هدف قرار گرفتند و روز سه شنبه باز شیعیان گردن زده شدند.
وزیر امور خارجه کشورمان باز توییتی در واکنش به اعدام های اخیر در عربستان و رویکرد دولت ترامپ در قبال این اعدام ها منتشر نمود.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، محمدجواد ظریف نوشت: سپس چشم پوشی از تکه تکه کردن یک خبرنگار، حالا از دولت ترامپ وقتی عربستان سعودی ۳۷ تن را در یک روز گردن می زند، صدایی در نمی آید؛ حتی وقتی عربستان یک نفر را دو روز سپس عید پاک به صلیب می کشد.
او افزود: عضویت در تیم ب -بولتون، بن سلمان، بن زائد و بی بی [بنیامین نتانیاهو]- برای ارتکاب هر جرمی مصونیت به وجود می آورد.
عربستان سعودی روز سه شنبه اعلام نمود که ۳۷ نفر را به بهتان تروریسم مجرم شناخته و اعدام کرده است. این اعدام ها در شهرهای مکه، مدینه و ریاض و همین طور در استان قصیم و در استان شرقیه محل سکونت اقلیت شیعه این کشور انجام شده است.
بنابر گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، مردانی که اعدام شدند تفکر تروریستی و افراطی در پیش گرفته بودند و باندهای تروریستی شکل داده بودند تا امنیت را بر هم بزنند و مخدوش کنند. همین طور یکی از این افراد سپس اعدام مصلوب شده است.
یک نفر باز به بهتان تفرقه افکنی فرقه ای اعدام شده است، اتهامی که معمولاً برای فعالان شیعه استفاده می شود.
بنا به آمار خبرگزاری رسمی عربستان، از شروع سال ۲۰۱۹ تابحال صد نفر در این کشور اعدام شده اند.