طاهرنژاد در گزارش آذر: پارلمان اصلاحات ایده کارگزاران بود، پارلمان به انتخابات ۹۸ نمی رسد

آذر: عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اظهار داشت: تلاش این است که پارلمان اصلاحات به انتخابات 98 برسد اما بنده خوش بین نیستم.

یدالله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره سرنوشت پارلمان اصلاحات، اظهار داشت: پارلمان اصلاحات از سال ها پیش در جبهه اصلاحات عنوان شد و هدف از طرح این پیشنهاد، ایجاد چتری جامع تر برای فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبان بود که با پیگیری های انجام شده در بهمن سال ۹۶ در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات مطرح و کلیات آن تصویب گردید.
وی اشاره کرد: ماده واحده ای با تبصره ذیل تصویب گردید که برمبنای آن نهاد فراگیر و بالادستی به نام پارلمان اصلاحات یا مجمع عالی اصلاح طلبان تشکیل و همه فعالیت ها، ذیل او تعریف می شود.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اضافه کرد: همین طور تبصره دیگری نیز لحاظ شده بود که بر اساس آن، کمیته سیاسی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات سازوکار قانونی لازم جهت فعالیت و شکل گیری پارلمان اصلاحات را فراهم آورد.
طاهرنژاد با اشاره به اینکه کمیته سیاسی پیشنهادهای احزاب را دریافت و سپس به یک پیش نویس رسیدند، گفت: این پیش نویس برای اطلاع به احزاب عضو شورای هماهنگی ارسال و نظرات اصلاحی آنها نیز ستاندن شد و الان در شورای هماهنگی در دستور کار است.
وی با بیان اینکه حدود ۱۰ ماده آن (پارلمان اصلاحات) تصویب شده و مابقی هم در دست بررسی می باشد، ابراز امیدواری کرد با آهنگی که جلو می رود ظرف یک الی دو ماه آینده به تصویب برسد.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره ایده اولیه تشکیل پارلمان اصلاحات، اظهار داشت: ایده اولیه توسط محمد علی نجفی که او هم عضو حزب کارگزاران بود عنوان شد و پس از آن مرعشی پیگیری کرد و در این اواخر کواکبیان خیلی پیگیر بود که در شورای هماهنگی مطرح شود اما ایده اولیه آن برای حزب کارگزاران بود.
طاهرنژاد در پاسخ به این سوال «آیا پرونده پارلمان اصلاحات که الان در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در حال بررسی است همان ایده نجفی است و یا در راه بررسی تفاوت کرده است؟»، اشاره کرد: بعضی اتفاقات تاریخی است و نمی گردد در آن دست کاری کرد، برای نخستین بار در سال ۸۹ نجفی ایده پارلمان اصلاحات را بیان کرد و بقیه همان ایده را پیگیری کردند بدین جهت بحث جدیدی نبود که دیگران به آن بپردازند بلکه همان بحث را پردازش کردند تا به نتیجه برسد.
وی درباب اینکه رئیس دولت اصلاحات موافقت خودرا با تشکیل پارلمان اصلاحات اعلام نموده است اما چرا با کندی پیش می رود؟، اظهار داشت: خاتمی در جلسه ای تمایل خودرا نسبت به تشکیل پارلمان اصلاحات اعلام نموده بود اما الان بحثی که وجود دارد و موجب نگرانی دوستان شده این است که این سازوکار نتواند پروانه فعالیت دریافت کند به سبب آنکه ساختار جدیدی است چونکه حزب، جبهه و ائتلاف نیست و جمع همه آنها است.
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی افزود: به همین جهت تطبیق آن با قانون جدید احزاب موجب نگرانی برخی از دوستان شده است که با مشکل قانونی مواجه شود بنا بر این روند رسیدگی آن در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات با کندی انجام می شود و تردید به وجود آمده هم دلیل این کندی است.
طاهرنژاد درباره اینکه آیا فقط اختلاف نظرها منجر به کندی حرکت در تشکیل پارلمان اصلاحات شده است؟، اظهار داشت: در اصل آن تفاهم وجود دارد اما نسبت به ساختار بحث است و مورد اجماع نیست.
وی درباب اینکه چرا هنوز اجماع شکل نگرفته است؟، اشاره کرد: مخالفان نگران هستند که ساختار با قانون جدید احزاب مغایرت داشته باشد، زمانی که بحث پارلمان مطرح شده بود هنوز قانون ابلاغ نشده بود اما الان که اعلام شده تطبیق آن با قانون جدید دشوار است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب همین طور درباره نحوه ترکیب پارلمان اصلاحات، اضافه کرد: ترکیب به شکلی است که همه فعالان اصلاح طلب در سطح کشور شامل کادر احزاب، رهبران احزاب، فعالان سیاسی شناخته شده استان ها را پوشش می دهد.
طاهرنژاد در پاسخ به این سوال که آیا پارلمان اصلاحات به انتخابات ۹۸ خواهد رسید؟، اظهار داشت: تلاش این است که برسد اما بنده خوش بین نیستم.

منبع: