ربیعی در نشست خبری: تحریم های اخیر آمریکا اتفاق جدیدی نیست

به گزارش آذر سخنگوی دولت با اشاره به اینکه تحریم رهبری انقلاب توهین به یک ملت بود، اظهار داشت: این اقدامات به مردم ایران و جهانیان ثابت کرد که اجماع جهانی که آنها خواستند ضد ایران ایجاد کنند تحقق نخواهد یافت.

به گزارش آذر به نقل از مهر، علی ربیعی سخنگوی دولت بامداد امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران با اشاره به هفته قوه قضائیه، تصریح کرد: بنده از نزدیک با شهید بهشتی ارتباط داشتم و شخصیت شهید بهشتی درس آموزی های زیادی را برای ما دارد و ادب و دانش وی مثال زدنی بود.
وی با اشاره به اینکه امروز نیازمند تکرار منش شهید بهشتی هستیم، افزود: تفکر وی در اعتقاد به کار تشکیلاتی یکی از ضعف های امروز ماست که باید روی آن کار کرد و تروریسم کور سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و توهم ایدئولوژی، این صدای حق و منطق را کور کرد.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه امروز بحث لغو روادید میان ایران و چین در جهت سهولت ارتباط بین دو کشور مورد بررسی قرار گرفت، خاطرنشان کرد: همینطور یکی دیگر از مباحث، اصلاح ساختار بودجه بود که این اصلاح هم اصلاحات پارادایمی است و امیدوارم وابستگی ما در این زمینه به نفت کم شود.
وی در مورد نحوه برخورد مأموران نیروی انتظامی با فردی که در فضای مجازی انتشار یافت، بیان کرد: این مورد به رسیدگی قضائی نیاز دارد و نوع واکنش مأموران قانون با آن مورد اساسا مناسب نبوده و باید به سمتی برویم که رفتار و شیوه های مناسبی را در موضوعات مختلف داشته باشیم و فرماندهان نیروی انتظامی هم از این رفتار راضی نبودند.
ربیعی در مورد زمان نشست خبری رئیس جمهور، اضافه کرد: مقرر است در آینده ای نزدیک گفتگوی تلویزیونی و رادیویی رئیس جمهور را داشته باشیم.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه آمریکا در حین ملاقات ایران با نخست وزیر ژاپن پتروشیمی ما را تحریم کرد و ژست مذاکره هم می گیرد، اظهار داشت: این اقدامات به مردم ایران و جهانیان ثابت کرد که اجماع جهانی که آنها خواستند ضد ایران ایجاد کنند تحقق نخواهد یافت و تحریم رهبری انقلاب توهین به یک ملت بود.
وی بیان کرد: این تحریم های جدید آمریکا در جنبه اقتصادی و عملی اتفاق جدیدی نیست و به نظرم چون آقای ظریف گروه «ب» را علنی کرد و برخی اختلافات درونی آنها را فاش کرد، در تحریم وی بی تأثیر نبود.
وی در پاسخ به سوالی در مورد عملکرد زنگنه وزیر نفت اظهار داشت: آمارهای عملکرد دولت آقای زنگنه را که بررسی می کردم، پیش از برجام و در زمان تحریم ها تلاش آقای زنگنه باعث شد فروش نفت ایران به یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه افزایش یابد. به عبارت دیگر بیشتر از ۲۰۰ هزار بشکه فروش نفت نسبت به دولت قبل افزایش یافت.
ربیعی افزود: انتقاداتی به آقای زنگنه در مورد توسعه میادین و لغو قراردادها مطرح می شود. تنها یک مورد لغو قرارداد وجود داشته است که چند سال قراردادشان را خوابانده بودند، در عوض ۵.۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در فاز ۱۱ پارس جنوبی انجام شده است. بنابراین اتهامات به آقای زنگنه در مورد فروش و استخراج نفت و گاز وارد نیست و معتقدم دوران آقای زنگنه، دوران سختی بوده است.
سخنگوی دولت اظهار داشت: دو روز پیش با وزارت اطلاعات تماس گرفتم و با کارشناسان ضدجاسوسی و اقتصادی وزارت صحبت کردم. در مورد دستگاه های پوز (کارتخوان) باید اظهار داشت که این امر ربطی به آقای زنگنه نداشته و فساد آور هم نبوده است. همیشه سنتی بوده که به مستخدم ها پولی پرداخت می شده است اما صاحب صلاحیت ترین دستگاه برای اظهارنظر در این خصوص وزارت اطلاعات است.
وی در مورد دستگیری جاسوس زن در وزارت نفت اظهار داشت: این خانم کارمند یک شرکت اروپایی است. معمولاً این شرکت های اروپایی و شرکت های خارجی در رقابت شرکتی مبادرت به جمع آوری اطلاعات می کنند. قضاوت در مورد اینکه این کار جاسوسی هست یا نه باید توسط وزارت اطلاعات و قوه قضائیه صورت گیرد.
ربیعی افزود: برای من جالب است که نمایندگان مجلس این مورد را مطرح می کنند. بیان این مطالب باید از جانب وزارت اطلاعات یا قوه قضائیه صورت گیرد. انعکاس خبر به نحوی بود که یک زن جاسوس با ۱۶ نفر ارتباط داشته است. کیفیت ارتباط را هم به خواننده واگذار کرده بودند. این نوع بیان، بیان اسلامی نیست و با اخلاق شهید بهشتی سازگار نمی باشد.
سخنگوی دولت تصریح کرد: جهت بررسی این مورد باید وزارت اطلاعات تحقیقات بیشتری انجام دهد. قوه قضائیه هم پرونده را بررسی می کند که با شواهدی که بنده ملاحظه کرده و شنیده ام نشان داده است یک کارمند شرکتی جمع آوری اطلاعات صنعتی از سیستم نفتی انجام داده است.
ربیعی افزود: در دولت نهم و دهم ۴۲ درصد از پروژه ستاره خلیج فارس تکمیل شده بود. در دولت یازدهم اتفاق بزرگی رخ داد و ما به سمت افتتاح این پروژه رفتیم که نشان دهنده زحمات آقای زنگنه است.
وی در پاسخ به سوال دیگری در مورد ممنوعیت صیادی زنان در «جزیره هنگام»، اظهار داشت: دولت به هیچ عنوان تبعیضی برای کار زنان قائل نیست. از نظر دولت چنین محدودیتی قابل قبول نیست.
سخنگوی دولت اظهار داشت: بلافاصله بعد از انتشار این خبر، با مدیران شیلات و جهاد کشاورزی صحبت کردم، چنین ممنوعیتی را رد کردند و وعده پیگیری دادند، احتمالاً این امر ناشی از اعمال سلیقه بوده و اساسا رفع شد. صیادی یکی از فعالیت های سنتی زنان است.
ربیعی در پاسخ به سوال دیگری در مورد فشار دولت به صدا و سیما برای توقف پخش سریال «گاندو» اظهار داشت: بعد از شنیدن این شایعه، با تمام افرادی که می توانستند چنین درخواستی را از صدا و سیما داشته باشند، تماس گرفتم اما به کسی نرسیدم که چنین تماسی را گرفته باشد.
وی تاکید کرد: از صدا و سیما خواهش می کنم هر چه سفارش و تولید شده، پخش کند؛ امیدوارم در سناریوپردازی و ساخت سریال ها بهتر کار شود.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه درخواستی از جانب دولت برای عدم پخش این سریال مطرح نشده است، تصریح کرد: آنقدر مطالب زیادی ضد دولت در صدا و سیما پخش می شود که این سریال چیزی نیست.
ربیعی در مورد گزارش دولت به مجلس در مورد ۱۴ میلیارد دلار بودجه واردات کالاهای اساسی، اضافه کرد: از این میزان یک دلار به واردات لاستیک و کاغذ اختصاص یافته، ۱۰ میلیارد دلار به واردات کالاهای اساسی شامل خوراک انسان و دام و سه میلیارد دلار به واردات تجهیزات و داروی مورد نیاز وزارت بهداشت اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه در چهار ماهه اول سال ۹۸ نسبت به سال قبل واردات، افزایش قابل ملاحظه ای یافته است، اظهار داشت: در این مدت بیشتر از پنج میلیارد دلار کالا وارد شده است. دولت پارسال تصمیمی برای حذف این ارز نداشت.
سخنگوی دولت افزود: دولت در جهت مدیریت روانی بازار، از حذف ارز ۴۲۰۰ خودداری کرد چونکه معتقد بود در صورت حذف این ارز، با تورم ۱۲ تا ۱۳ درصدی مواجه خواهد شد.
ربیعی تصریح کرد: دولت هیچ تصمیمی برای حذف ارز ۴۰۰ تومانی تا آخر سال ۹۸ ندارد. گزارش ریز اقلام وارداتی حاصل از ارز دولتی در جلسه آینده اعلام خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه تحریم ها فشار زیادی به اقتصاد ایران وارد کرده است، اظهار داشت: بخش اعظم درآمدها و مالیات کشور، متکی بر درآمدهای نفتی است.
سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم تورم تک رقمی حفظ شد، اشتغال به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر رسیده و رشد اقتصادی مثبت شده بود.
ربیعی اظهار داشت: مؤسسات بین المللی برای سال ۹۸ رشد مثبت را پیشبینی می کنند و اعلام می کنند که از رشد منفی خارج خواهیم شد.
وی تصریح کرد: با عنایت به اینکه شوک های ارزی در حال تخلیه است، در تورم نقطه به نقطه هم وضعیت بهتری پیدا کردیم که البته به معنای ارزانی نیست بلکه به معنای پیشگیری از گرانی بیشتر است. دلیل کاهش تورم ماهانه هم ثبات نرخ ارز است.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه ما از زندگی مردم آگاه هستیم و فشار بر طبقات حقوقی بسیار زیاد است، تصریح کرد: دهک های پایین و میانی در وضعیت سختی هستند، باید تاب آوری اجتماعی را افزایش داده و از زندگی مردم حفاظت نماییم. تلاش روزانه دولت در این راستا است.
ربیعی بیان کرد: از همه تصمیمات دولت حمایت نمی کنم اما مطمئن باشید همه تصمیمات در دولت از سر دلسوزی اتخاذ می شود و در جهت بهتر شدن زندگی مردم است تا اجازه ندهیم سفره های مردم تهی شود.
وی با اشاره به اینکه با تحریم بی سابقه مواجه هستیم، اضافه کرد: اگر تدبیرهای دولت نبود، مشکلات عمق بیشتری داشت؛ دولت در کنار مردم است.
سخنگوی دولت با اشاره به اینکه رئیس جمهور روزانه آمارهای بانک مرکزی، وزارت اطلاعات و سازمان برنامه و بودجه را مورد بررسی قرار می دهد، تصریح کرد: سنجش های مختلفی را همواره رئیس جمهور می بیند. وزرای ما هم عمدتاً در متن اجتماع هستند.
ربیعی با اشاره به اینکه خود من هم در متن مردم و در بدنه اجتماعی هستم، اظهار داشت: هرجا هستیم، همه مثل هم زندگی می نماییم. سایر وزرا هم در جای خاصی زندگی نمی کنند و از وضعیت مردم اطلاع دارند و در جهت حل مشکلات مردم تلاش می کنند. ربیعی در واکنش به سوالی پیرامون انتشار فیش های نجومی بعضی از مدیران دولتی، تصریح کرد: همین که چنین فیش های حقوقی منتشر می شود، نشان از صداقت دولت می باشد و نشان داده است که نارسایی هایی وجود دارد و دولت با آن برخورد می کند. وی با اشاره به اینکه بنده اطلاع دارم که حقوق ها در سطح مصوب ابلاغ گردیده است، افزود: امکان دارد برخی افراد صرفاً چندین ماه خارج از نظارت، حقوق بیشتری را دریافت نمایند. به جز یک یا دو مورد بقیه در سطح مصوب حقوق دریافت کرده اند. سخنگوی دولت اظهار داشت: همواره گرایش برخی افرادی که در بعضی از شرکت ها می گماریم این تمایل وجود دارد که برداشت های بیشتری بکنند که همواره باید نظارت و با آنان برخورد شود. ربیعی متذکر شد: در دورانی که بنده در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی بودم، پرونده ای را به دادگاه فرستادیم و با خاطی برخورد کردیم اما مهم این است که با این افراد برخورد نماییم و این روند ادامه دارد و اضافه برداشت ها هم برگشت داده شود. وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه خبری انتشار یافته است در خصوص تصمیم دولت برای کاهش ساعات اداری در فصل تابستان، اظهار داشت: چنین تصمیمی دولت ندارد و مصوبه ای در این زمینه نداریم. سخنگوی دولت درباره تاثیرات FATF در روابط بانکی کشورمان، خاطرنشان کرد: از همه افراد خواهش می کنم که این مسئله را به افرادی بسپارند که به صورت مستقیم در این ارتباط هستند. ما فکر می نماییم که اگر نتوانیم در جهت FATF آن چیزی که برنامه دولت می باشد که با حفظ همه تحفظ ها حرکت نماییم، اساسا به نفع تحریم کنندگان عمل خواهیم کرد. ربیعی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه دولت چه برنامه ای برای کاهش نرخ ارز دارد؟، اظهار داشت: برنامه ها و سیاست های ما عدم افزایش نرخ ارز و رساندن نرخ ارز به آن قیمت واقعی جامعه است، اما میزان ارزی که به دست می آوریم و همینطور هیجانات و کنش هایی که مردم به خرج می دهند، این نوسان را بوجود آورده است که کنترل نوسانات نرخ ارز مهمترین سیاست فعلی دولت می باشد. وی اظهار داشت: با سیاست هایی که اتخاذ نموده ایم، همه تلاش این است که به شکل منطقی و با سازوکارهای بازار بتوانیم نرخ ارز را کنترل نماییم و از افزایش آن جلوگیری کرده و آنرا به مرز منطقی خودش برسانیم. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اختلاف نظر میان روحانی و جهانگیری اظهار داشت: اساسا اینطور نیست و آقای روحانی با کسی تعارف ندارد و اگر کسی نتواند با وی کار کند، حتما به سمت تعویض وی می رود. اما خوشبختانه چنین کسی را در دولت نداریم و هیچ برنامه ای هم برای تعویض در دولت وجود ندارد. ربیعی اضافه کرد: به هر حال مشکلاتی در تعارض ساختاری میان قوا اساسا وجود دارد و رئیس جمهور هم بعنوان فرد دوم کشور بر مبنای قانون اساسی مایل نیست که سیاست های دولت حتی با سیاست های تصمیم گیری یک نفر در قوه دیگری گرفتار خدشه شود. وی خاطرنشان کرد: این بحث احتیاج به توضیح بیشتر دارد و شاید رئیس جمهور در برنامه خودش به صراحت بیشتری در اینباره صحبت کند. اما اساسا آن چیزی که رئیس جمهور بیان کرده است، تعابیر مختلفی از آن صورت گرفته است و آن بحث صرفاً در جهت بهتر کار کردن دولت در امور بین قوا است و نباید تعابیر مختلفی از آن شود. سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی پیرامون تشکیل وزارت بازرگانی در دولت، اضافه کرد: ما هم اکنون اختیار بیشتری را برای معاون بازرگانی وزیر صنعت معدن و تجارت در نظر گرفته ایم که وی تحت عنوان قائم مقام وزیر صمت در بازرگانی عمل خواهد نمود و این الگو را دنبال می نماییم و اگر در مرحله بعدی نیاز باشد، تصمیمات دیگری هم اتخاذ خواهد شد. ربیعی درباره گزینه تصدی وزارت آموزش و پرورش هم تصریح کرد: هنوز رئیس جمهور در اینباره تصمیمی نگرفته است و سرپرست وزارت آموزش و پرورش با قدرت کارهای خویش را دنبال می کند. وی با بیان اینکه تخصیص رتبه بندی فرهنگیان هم اعلام شده و نخستین تخصیص آن در حال پرداخت است و بزودی اجرا می شود، اظهار داشت: اما هنوز رئیس جمهور فردی را برای این وزارتخانه به مجلس معرفی نکرده و فکر می کنم هنوز به فرد خاصی نرسیده است. سخنگوی دولت در واکنش به سوالی در خصوص اینکه آیا در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی مباحثی درباره حجاب عنوان شد، تصریح کرد: بنده در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی حضور نداشتم اما در اینباره سوال کردم و گفتند که صرفاً چارچوب های کلی بحث مطرح گردیده است که در کلیات اختلاف نظری وجود نداشته است و باید وارد جزئیات شد تا ببینیم در جزئیات دقیقاً چه مواردی در نظر گرفته شده است. ربیعی اظهار داشت: دیدگاه رئیس جمهور و دولت در این مورد از قبل بیان شده و روشن است و امیدواریم که جنبه های فرهنگی این مسئله بیشتر مورد تاکید قرار گیرد و این جنبه ها، انتظامی و امنیتی نیست بلکه در ساحت فرهنگ باید به این مسئله پرداخته شود و خوشحالیم که در یک نهاد فرهنگی به این مورد رسیدگی می شود.
ادامه دارد…