لاریجانی در مراسم روز ملی صنعت و معدن: دشمنان موفق نشدند فروش نفت ایران را به صفر برسانند

آذر: رئیس مجلس اظهار داشت: دشمنان به دنبال آن بودند فروش نفت کشورمان را به صفر برسانند که موفق نشدند و خیلی از کشورهای بزرگ و بخصوص همسایه به ما کمک می کنند از این شرایط خارج شویم.

به گزارش آذر به نقل از مهر، علی لاریجانی امروز در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن که در سالن اجلاس تهران برگزار شد، با اشاره به اقدامات آمریکا ضد ایران، اظهار داشت: امریکایی ها به هم ریختگی شدیدی را در نظام های بین المللی بوجود آورده اند و این مورد مختص به ایران نیست.
وی افزود: ترامپ یک موجود بدخیم است که هر منطقه ای را با رفتارهای غیر قابل پیشبینی خود سرگرم کرده است بگونه ای که یک روز توافق نامه پاریس را به هم می زند و روز دیگر با چینی ها و روس ها به نحوی درگیر است.
رئیس مجلس بیان کرد: البته در مورد ایران وضع فوق العاده ای را برای خودش در نظر گرفته است که تنها تعبیری که می توان برای این اقدامات به کار برد، تروریسم اقتصادی می باشد که رئیس جمهور آمریکا در این زمینه رفتارهای رذیلانه ای از خود نشان داده است و فرد بی آبرویی است.
لاریجانی خاطرنشان کرد: نباید تردید کرد که این دوره و شرایط سخت گذرا است و آنان نمی توانند این وضع را ادامه دهند و نه ایران در این زمینه دست بسته است و نه کشورهای دیگر تحمل این شرایط را دارند. چون که تابحال خیلی از کشورها میدان داری کردند و به دنبال آن هستند که این مشکلات را حل کنند.
وی اضافه کرد: ما از هر پیشنهادی که در جهت منافع ملی مان باشد، استقبال می نماییم اما بازیچه دست کسی هم نیستیم و تشخیص می دهیم کدام یک از این پیشنهادات قابلیت اجرا دارد و کدام یک حرف اصلی است و کدام بدل.
رئیس مجلس با اشاره به شعار سال یعنی «رونق تولید»، تصریح کرد: اگر به این مسئله دقت کنیم، باید اظهار داشت که رونق تولید تنها چاره مشکلات کشور در شرایط فعلی است و باید به این مورد توجه کرد که برای این دوره خاص باید شرایط، مقررات و ساز و کارهای خاصی هم در نظر گرفته شود.
لاریجانی با اشاره به اینکه زمانی ما ممنوعیت واردات را در قانون برنامه مصوب کردیم، افزود: زمانی که تولید کشور می خواهد سبقه جهانی پیدا کند باید قابل رقابت با همتایان خودش باشد و ما امروز دیگر نمی توانیم قانون مذکور یعنی ممنوعیت واردات را اجرا نماییم. چون که شرایط ما از لحاظ وضع تحریم ها، متعارف نیست و باید مقررات خاصی را وضع کرد.
وی تاکید کرد: اخیراً اتاق بازرگانی در مورد رونق تولید گزارشی عرضه کردند که ما این گزارش را به مرکز پژوهش ها و کمیسیون های تخصصی دادیم تا از آن بهره بگیرند. این گزارش را به آقای نهاوندیان دادیم تا در جلسه شورای هماهنگی قوا از آن بهره گرفته شود.
رئیس مجلس اظهار داشت: ما همواره با بخش های خصوصی همکاری می نماییم بگونه ای که نمایندگان اتاق بازرگانی معمولاً در جلسات کمیسیون ها و همینطور صحن علنی مجلس حضور می یابند و ما در مجلس از نظرات تخصصی آنان استفاده می نماییم.
لاریجانی اضافه کرد: جدا از تحریم های کذایی آمریکا، ما یک سری اشکالات ساختاری در وضعیت نظام بودجه ریزی کشور داریم و باید بدانیم که همه مسائل و مشکلات کشور مربوط به تحریم ها نیست و باید به دنبال حل این مشکلات باشیم.
وی خاطرنشان کرد: برای مثال، قانون تسهیل فضای کسب و کار، ظرفیت های بسیار زیادی برای بهبود شرایط دارد اما متأسفانه به بخش های زیادی از این قانون توجه نشده است و بر اساس گزارش های واصله، صرفاً ۹ حکم از این قانون اجرا شده است و ۹ حکم آن اجرای ناقص داشته و ۲۵ حکم هم اصلاً اجرایی نشده است.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه ما اساسا نظارت های خویش را در این زمینه دنبال خواهیم کرد، تصریح کرد: قوانین برای اجرا نوشته می شود و تعلل در اجرا درست نیست و قانون تسهیل فضای کسب و کار با کمک صنعتگران و بعد از مطالعات زیاد نوشته شده است و دولت باید این مشکل را مرتفع کند.
لاریجانی با اشاره به اینکه بعضی از قوانین منسوخ شده اند که باید کنار گذاشته شوند، تصریح کرد: همینطور اگر در زمینه رونق تولید و صنعت، موانعی از حیث قانونی وجود دارد ما در این راستا اقداماتی را انجام خواهیم داد و معاونت قوانین هم در حال بررسی است تا تنقیح قوانین مربوط به بخش تولیدی و صنعت، ساماندهی گردد.
وی با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه گزارشی را برای اصلاح ساختار بودجه آماده کرده که در دستور کار سران قوا است، افزود: بخش هایی از ساختار اصلاح بودجه مربوط به نظام یارانه ای و بخش دیگر مربوط به نظام مالیاتی است.
رئیس مجلس اظهار داشت: در بخش های تولیدی، مالیات ها خیلی روشن دریافت می شود چون که حقوق ها مشخص است اما بعضی از افراد در بخش های دیگر هستند و بعضاً کار ملکی و زد و بند اینچنینی انجام می دهند که مالیات به خوبی از آنان دریافت نمی گردد که باید این نظام مالیاتی تغییر کند.
لاریجانی افزود: ایجاد اصلاحات در ساختار اقتصادی کشور ضروری می باشد که البته یک مقدار پیچیدگی دارد اما بهرحال پیگیری های لازم برای اصلاحات در بخش اقتصادی انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه یکی از مسائل مخل اقتصاد کشور بی ثباتی در ارز است، تصریح کرد: همه دیدیم که بی ثباتی در ارز تا چه حد شتابان بود و شاهد انفجاری در تورم بودیم و دشمنان تصور ونزوئلا سازی در کشورمان را داشتند اما نشد چون که تدابیر لازم اتخاذ شد و امروز می بینیم وضعیت ارز نابسامانی گذشته را ندارد که کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش های مجلس هم بحث های زیادی در این زمینه کرده اند.
رئیس مجلس تاکید کرد: سفارش بنده به وزیر صنعت، معدن و تجارت این است که متناسب با شرایط امروز، ضوابط و مقررات خاصی را برای تولید در نظر گیرند و البته ما مخالف نوشتن استراتژی صنعتی نیستیم اما مسائل روزمره شدیدتری برای صنایع و تولید کشور داریم و بهتر است به جای وقت گذاشتن برای دراز مدت، مسائل فوری تر مدنظر قرار گیرد.
لاریجانی تصریح کرد: ما برای صیانت از تولید و زنده نگهداشتن ظرفیت تولیدی کشور احتیاج داریم که ساز و کارهایی مناسب با شرایط امروز در بخش تولیدی را در نظر بگیریم.
وی اظهار داشت: برای مثال در زمینه دریافت مالیات بر ارزش افزوده چرا پرونده های ۱۰ سال قبل را امروز بررسی می کنید؟ آیا الان وقت این کارهاست؟ بنده شنیدم که جهانگیری هم بخشنامه ای را اعلام نمود که برپایه آن صرفاً پرونده های یک سال قبل رسیدگی شوند. چون که در شرایط امروز اگر رویه اینگونه باشد بهتر است.
لاریجانی خاطرنشان کرد: اگر تولید محور توسعه است و صنعت پیشران توسعه کشور است، همه بخش ها باید به کمک آن آیند و باید با تدبیر مشکلات این بخش حل و فصل شود.
وی با اشاره به اینکه مالیات بگیریم اما باید به اندازه وسع گرفته شود، تصریح کرد: در بحث تأمین اجتماعی نباید پرونده های ۱۰ سال قبل الان بررسی شود و قبول داریم که دولت به سازمان تأمین اجتماعی بدهی دارد و این سازمان باید سرپا بایستد تا ما در قانون بودجه امتیازی را برای دولت برای حل این مشکل در نظر گرفتیم اما معتقدیم که باید متناسب با شرایط امروز عمل شود.
رئیس مجلس در مورد سرمایه در گردش اضافه کرد: خیلی از دستگاه های تولیدی ما به سرمایه در گردش نیاز دارند از رئیس بانک مرکزی تشکر می کنم که گفت تسهیلاتی برای زنجیره تولید در نظر گرفته اند که اقدام کاملاً درستی است.
لاریجانی اظهار داشت: مطابق با قانون سهم تسهیلات بخش های صنعتی و معدنی ۴۰ درصد است اما در گزارش ها آمده است که صرفاً ۲۷ درصد تسهیلات به بخش های صنعتی و معدنی داده شده است که بانک مرکزی باید بانک ها را ملزم به عمل به قانون کند و آنان باید به سمت کمک به بخش های تولیدی بروند.
وی با اشاره به اینکه بعضی از بخش های تولیدی ما معوقاتی دارند، تصریح کرد: بعضی از آنان به علت شرایط روز و افزایش نرخ ارز معوقه پیدا کرده اند که سیستم های بانکی سخت گیری از این افراد را افزایش داده که اگر مشکلات آنان در زمینه بانکی حل و فصل نشود، بیشتر در مشکلات خود فرو می روند و باید به آنان برای حل مشکلاتشان کمک گردد.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه شرایط سخت اقتصادی کشور، گذرا است، تصریح کرد: خیلی از کشورها به ما کمک می کنند این سد را بشکنیم. این در شرایطی است که دشمنان به دنبال آن بودند که روابط تجاری ما را از بین ببرند و فروش نفت کشورمان را به صفر برسانند که موفق نشدند و خیلی از کشورهای بزرگ و بخصوص همسایه به ما کمک می کنند از این شرایط خارج شویم.
لاریجانی با اشاره به اینکه این دوره محدود و گذرا است و برای این دوره خاص باید ضوابط ویژه ای در نظر گرفته شود، تاکید کرد: اگر کسی می خواهد سرمایه گذاری کند، نباید کفش آهنی به پا کند و باید شرایط را برای آنان سهل نماییم.
وی تصریح کرد: این کلام را به یاد داشته باشید که عیار انسانها در شرایط سخت سنجیده می شود و اگر می خواهیم نشان دهیم که یک ایرانی باغیرت هستیم امروز باید شرایط سخت را تحمل نماییم همانطور که در طول تاریخ در مقابل شرایط سخت تر ایستادگی کردیم.
رئیس مجلس افزود: مسئولان یکی از این کشورهای عجیب و غریب اخیراً گفته است که برای ما جای شگفتی دارد که ایرانیان باوجود همه فشارهایی که به آنان وارد می شود، همبستگی ملی دارند و تُرک، بلوچ، ترکمن و عرب همه با هم هستند و ما نتوانستیم رخنه ایجاد نماییم.
لاریجانی با اشاره به اینکه این مسئله به دلیل تمدن و ریشه دار بودن ایرانی ها است در حالیکه دشمنان ما بی ریشه هستند، تصریح کرد: اما ایرانی ها هزاران سال است که سختی کشیده اند و ایستادگی کرده اند و شرایط امروز دشوار می باشد و باید همبسته باشیم و ایستادگی نماییم تا از این مرحله عبور نماییم.
وی با اشاره به اینکه در بعضی از رسانه ها مسائل فرعی و مشاجرات بلاوجه برجسته می شود که نفهمی است، تصریح کرد: امیدوارم دولت مردان در جهت صیانت از رونق تولید حرکت کنند و یک نگاه عملگرایانه داشته باشند تا تولید افزایش یابد و ما نباید در تولیدمان حلقه مفقوده داشته باشیم و باید میزان صادرات را افزایش دهیم.