ظریف در کمیسیون امنیت ملی مطرح کرد؛ ایران در صورت عمل نکردن غربی ها به تعهدات برجامی گام سوم را برخواهد داشت

به گزارش آذر سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به توضیحات وزیر خارجه درباره دستاورد سفرهای اخیرش به برخی کشورهای اروپایی و آسیایی، اظهار داشت: طبق توضیحات وزیر خارجه اگر غربی ها تعهدات خود در برجام را اجرایی نکنند گام سوم برداشته خواهد شد. البته مسیر مذاکره باز است که جمهوری اسلامی با فعال بودن در این راه سبب انزوای بیشتر آمریکا شده است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز(یکشنبه) کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: این جلسه با حضور وزیر خارجه برگزار گردید. آقای ظریف توضیح داد یکی از علل تلاش های اخیر دستگاه دیپلماسی، نشان دادن انزوای آمریکا پس از تحریم های وزیر خارجه بود. ما بر همین مبنا سفرهای زیادی را در دستور کار داریم. باید به آمریکایی ها اثبات نماییم که منزوی هستند.
وی ادامه داد: آقای ظریف تاکید داشت که دستاورد سفر به قطر، کویت، سوئد، نروژ، فنلاند و دو بار سفر به فرانسه، چین و مالزی ظرف مدت چند هفته، انزوای آمریکا بوده، در این سفرها درخواست های ملاقات های مختلفی هم وجود داشته است.
نقوی حسینی با اشاره به توضیحات وزیر خارجه درباره سفرهای اخیر، اظهار داشت: طبق توضیحات وزیر خارجه، مکرون به محل استقرار هیات ایرانی برای ملاقات آمد که این نشان از اقتدار نظام جمهوری اسلامی است. این سفرها نمایش اقتدار بود. البته همکاریهای دوجانبه هم محور بحث بود بخصوص در مسافرت به چین که ما دنبال روابط راهبردی با این کشورها هستیم و به چینی ها هم مبحث را عرضه کردیم که نگرش جدیدی ایجاد شود. روابط ما با مالزی هم اهمیت زیادی دارد. هدف از این سفر احیای روابط گذشته و بهبود مناسبات بود.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: طبق توضیحات ظریف در مسافرت به کشورهای غربی و ژاپن بحث های جدی برای همکاری صورت گرفت. این مورد را هم تبیین کردیم که منطقه خواستار آرامش و پرهیز از تنش است. همینطور مواضع و استراتژی ایران در اجرای تعهدات برجامی غربی ها هم تبیین شد. در قضیه برجام و در دو سفر به فرانسه گفته شد که ایران در قالب ماده ۳۶ برجام مبادرت به گام های کاهش تعهدات برجامی کرده و تا غربی ها به تعهدات خود عمل نکنند این مسیر ادامه خواهد داشت. بحث های زیادی بر محور چگونگی انجام تعهدات غربی ها در برجام صورت گرفت و راه های ممکن هم مورد بحث قرار گرفت.
وی افزود: طبق توضیحات وزیر خارجه، غربی ها باید به ۱۱ تعهد خود عمل کنند. ما این مورد را تفهیم کردیم که به همان میزان که به برجام متعهدیم، تعهد شما هم باید عملی و عینی باشد. یعنی فروش نفت، دسترسی ایران به پول نفت و امکان هزینه کرد آزاد آن باید فراهم گردد که این موضوعات جزء مباحث و گفت وگوها بود. عنوان شد که اگر غربی ها پیش از نیمه شهریور اقدام عملی کنند گام سوم برداشته نخواهد شد ولی اگر غیر از این باشد گام سوم برداشته خواهد شد.
نقوی حسینی افزود: آقای ظریف تاکید داشت مسیر مذاکره باز است و جمهوری اسلامی در این راه فعال است که یکی از نتایج آن انزوای بیشتر آمریکاست. تحریم من(ظریف) از جانب آمریکایی ها باعث محروم شدن اندیشکده ها، رسانه ها و بسیاری از مجامع علمی و رسانه ای آمریکا از ملاقات با بنده شده، این یعنی خودشان تحریم شده اند.
وی افزود: آقای ظریف اشاره داشت بزرگترین شکست آمریکا و رژیم اسرائیل در برجام، عدم موفقیت آنها در ایجاد اجماع ضد جمهوری اسلامی ایران بود. نه این که نخواستند بلکه نتوانستند. اجماع امنیتی ضد ایران از جانب آمریکا و رژیم صهیونیستی فروریخت و شکسته شد. این دستاورد ارزشی و راهبردی برجام بود. آمریکایی ها باردیگر تلاش می کنند همان اجماع را احیاء کنند ولی حتما شکست می خورند.