معاون اول قوه قضائیه: از کسانی که آگاهانه یا نااگاهانه با دشمن همدستی کنند نمی گذریم

به گزارش آذر معاون اول قوه قضائیه اظهار داشت: اگر کسانی بخواهند با دشمن آگاهانه یا ناآگاهانه همدستی کنند و عزت اسلام، نظام و شهدا را به بیگانگان واگذار کنند بدانند در حافظه مردم و قوه قضائیه باقی می مانند و با آنها در آینده برخورد خواهد شد چونکه مردم، قانون و دستگاه قضایی از آنها نمی گذرند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری استان با تسلیت ایام عزاداری شهادت امام حسین (ع) و گرامیداشت یاد شهدای 17 شهریور، اظهار نمود: این جلسه تشکیل شده به پاس تقدیر و تشکر از دو مدیر خدوم و دلسوز، نیازی به توصیف و تعریف از آقایان نیست چون که شما بهتر از من آقای بدری را می شناسید که تقریباً ۹ سال در سمت رئیس کل دادگستری انجام وظیفه کردند، انسانی دلسوز، خیرخواه و دنبال این بودند آنچه به نفع ملت و نظام و انقلاب است را انجام دهند.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه من شهادت می دهم آنچه در وسع آقای بدری بود در لرستان انجام دادند و خداوند متعال به همه مدیران خدوم توفیق دهد، اظهار داشت: آرزو دارم در مسئولیت بعدی خود در قوه قضائیه توفیقات گوناگونی داشته باشند.

وی افزود: آقای رزم هم هم در امر قضا و مدیریت کار کرده اند؛ در مسائل مردم و حکومت و نظارت ها مسئولیت داشته اند که برای وی هم آرزوی توفیق دارم.

معاون اول قوه قضائیه بیان کرد: یکی از وظایف مهم حکومت اسلامی ایجاد و تحقق عدل و گسترش عدالت بوده و البته این مهم هم از مأموریت های اصلی انبیا و اولیای الهی بوده است.

وی با اشاره به اینکه آنچه در تحقق عدالت مؤثر بوده مساله امربه معروف و نهی از منکر است، بیان کرد: امام حسین (ع) هر آنچه در طبق اخلاص داشت تقدیم کرد برای امربه معروف، از جان عزیزان و یاوران و طفل شیرخواره خود مایه گذاشتند به جهت اینکه معروف ها را احیاء کنند و از منکرات و منکر بزرگی که در آن مقطع بود جلوگیری نمایند.

محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه هدف نظام الهی و نظام مقدس جمهوری اسلامی قسط و عدل است و اگر می خواهیم این مهم محقق شود باید همه ما آمران به معروف و ناهیان از منکر شویم، بیان کرد: قوه قضائیه امروز مصمم است قاطعانه و بدون تبعیض با انواع و اقسام فساد بخصوص فساد اقتصادی مبارزه کند، به همین میزان از آمران به معروف حمایت می کند و خودش هم جزو آمران به مشهور است.

وی اصل نظام اسلامی را همچون معروف ها دانست و با اشاره به اینکه حفظ نظام اسلامی بر همه ما واجب است و هرکس به هر میزانی با زبان، قلم و قدم خود در فضای مجازی و دیجیتال و عمومی به این نظام مقدس که مرهون خون همه شهداست خیانت کند با او برخورد می نماییم، عنوان کرد: این انقلاب شعبه ای است از انقلاب حسین (ع) و چنانچه کسی بخواهد به آن خدشه ای وارد کند اجازه نخواهیم داد.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه یکی از منکرهای بزرگ این است که بخواهیم همان گونه که یزید خواست محور حق را از جای خود منحرف و به جای آن یک فرد فاسد را به جای امیرالمؤمنین به مردم ارائه کند، کسانی بخواهند با چهره نفاق یا چهره ظاهری به نظام خیانت کنند، به همه واجب است که از این منکر جلوگیری نمایند، تاکید کرد: کسانی می خواهند با ترفندهایی ارزش های این نظام و اسلام را جور دیگری به مردم عرضه کنند.

محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه امروز اگر کسانی آگاهانه یا ناآگاهانه عزت و اقتدار مردم و کشور را به بیگانگان بفروشند بر همگان واجب است از این مهم جلوگیری نمایند، خاطرنشان کرد: اگر با اخطار دادن عمل نکردند، وارد میدان شوید.

وی ادامه داد: اگر کسانی بخواهند با دشمن آگاهانه یا ناآگاهانه همدستی کنند و عزت اسلام، نظام و شهدا را به بیگانگان واگذار کنند بدانند در حافظه مردم و قوه قضائیه باقی می مانند و با آنها در آینده برخورد خواهد شد چونکه مردم، قانون و دستگاه قضایی از آنها نمی گذرند.

معاون اول قوه قضائیه در ادامه با اشاره به اینکه چند مساله به ظاهر جزئی اما به نظر خودم مهم را بیان می کنم، اظهار داشت: امروز تعداد زیادی از نفرات در این سالن حضور دارند، از این مقدار نفر ساعتی که در اینجا مصرف شده باید استفاده بهینه برای خدمت به مردم و کشور نماییم و نباید اینجا بنشینیم تنها از یکدیگر تعریف نماییم.

وی بیان کرد: انتظار داشتم کسانی بیایند و مشکلات استان را تشریح و راهکار پیشنهاد دهند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه امیدوارم در آینده بتوانیم از چنین جلساتی بهره بیشتری ببریم، اظهار داشت: در جلسه بامداد در ایلام که تودیع و معارفه آقای رزم و دهقانی بود همین مسائل را متذکر شدم. چه در دستگاه قضائی و غیرقضایی باید به بیت المال اهمیت دهیم و در جهت خرج بیت المال عنایت داشته باشیم. حفظ بیت المال به معنای اعم (خاک، وقت، معدن و…) باید مورد اهتمام قرار گیرد، چون بیت المال همیشه مقدس است.

معاون اول قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید همیشه نسبت به بیت المال اهتمام داشته باشیم و نسبت به هزینه کرد بیت المال بیش ازپیش دقت نماییم، اضافه کرد: من با فرهنگ این استان کمتر آشنا هستم، این برداشت من را بگذارید پای کم اطلاعی، اما در خیابان می آمدم دیدم برای تودیع و معارفه امروز خیلی بنر زده اید، این ها عزت و بزرگی نمی آورد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه شاید بی اطلاعی یا کم اطلاعی من باشد، اما در خیابان دیدم بنرهای بسیار بزرگ زده اند که نمی دانم چقدر هزینه دارد، اظهار داشت: آیا این از جیب خودتان هزینه شده یا از جیب بیت المال؟ یک جاهایی زیر بنر نوشته است روابط عمومی دادگستری، شهرداری و… باید در هزینه بیت المال دقت شود.

وی با اشاره به اینکه نکته بعدی که امکان دارد کوچک باشد اما من در همین جلسه می دیدم بعضی از افرادی که شئون جلسه را رعایت نکرده اند، خاطرنشان کرد: امکان دارد کسی بگوید چیزی نیست چهارتا تار مو پیداست، آن عزیز عکاسی که من برایش احترام قائلم در این نشست در جلوی همه ما مدیران، قضات، کارمندان، روحانیون، استاندار موهایش پیداست، چرا؟ آیا هیچ کدام از ما این را حلال می دانیم؟ هیچ فتوایی این را حلال نکرده است؟

معاون اول قوه قضائیه افزود: آن خانم محترمه اول خودش باید رعایت کند، بعد ما باید تذکر بدهیم. آنها الآن دارند به من بد نگاه می کنند و در دلشان چیزی به من می گویند، حرفی نیست، پس چرا ما از امربه معروف سخن می گوییم؟ اگر کسی فتوا داده باشد حلال است حرفی نیست؛ اما هیچ کس این را حلال نمی داند.

محسنی اژه ای اظهار داشت: شأن جلسات را رعایت نماییم و تذکر بدهیم. این تذکرها بی تأثیر نیست.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه امروز قوه قضائیه عزم خویش را جزم کرده، تأثیرگذاری هم داشته و مردم به حق امیدوار شده اند که با فساد با قاطعیت برخورد می شود، افزود: از مردم و مدیران و نیروهای اطلاعاتی و انتظامی، علما، مدیران اجرایی و … خواهش می کنم همه دست به دست هم دهیم از فضایی که بوجود آمده حداکثر استفاده را در مبارزه با فساد و اصلاح ساختارها ببریم.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه اگر زمانی بگذرد و مردم ببینند آنچه انتظار داشتند انجام نشد بدتر از قبل می شود، پس ازاین فرصت پیش آمده استفاده گردد و آنچه مورد انتظار مردم است یعنی مبارزه قاطع و بدون تبعیض با فساد محقق شود، اظهار داشت: اگر نسبت به مدیری، فردی و یا هر دستگاهی اطلاعاتی دهید ضبط و دنبال می شود، لکن امکان دارد نتیجه آن زمان بر باشد، اما تردید نکنید که بررسی خواهد شد.

محسنی اژه ای با اشاره به اینکه مردم به دستگاه قضائی، اطلاعاتی و امنیتی منکرها را اطلاع دهند و معروف ها را ترویج دهند، اگر اشکال و ایرادی از قوه قضائیه می بینید منعکس کنید، خاطرنشان کرد: مرکز گویای ۱۲۹ داریم، از راه وب و تلفن گویا می توان اطلاع داد، مواردی که می بینید مستدل و منطقی اطلاع دهید. همه در برای کمک به مردم دست به دست هم دهیم.

وی با اشاره به اینکه همه مردم کشور ما ازجمله لرستان که استانی شیعه و محب محمد و آل محمد (ص) هستند و در میدان ها مختلف برای کشور امتحان پس داده اند و حقیقتاً شایسته خدمت هستند، مطرح کرد: همه ما افتخار می‎کنیم که خادم ملت باشیم و بتوانیم گره ای از کار مردم باز نماییم.

محسنی اژه ای بیان کرد: خواهش من از آقای رزم رئیس کل جدید دادگستری لرستان این است که همراه با دستگاه های دیگر بنشیند همفکری کنید و مشکلات مردم در حوزه های (کشاورزی، زمین، زیست محیطی، بانکی و اجتماعی) را ببینید و مشخص کنید اول در مقام اصلاح و رفع مشکلات باشیم و چنانچه کسی مقصر بود به دنبالش باشیم.

وی اظهار داشت: با همفکری و مشورت با یکدیگر و هم افزایی همه نیروها می توانیم بیشتر از 70 تا 80 درصد مشکلات مردم را مرتفع سازیم.

معاون اول قوه قضائیه با اشاره به اینکه پیشگیری مقدم بر درمان است، عنوان کرد: البته این پیشگیری را یک دستگاه نمی تواند انجام دهد و همه باهم باید تلاش نماییم.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: در یک استانی که بیشتر از 6000 شهید تقدیم انقلاب کرده انصاف است در طول چند ماه اخیر قتل عمد در این استان واقع شود؟ همه ما باید خودمان را مسئول بدانیم، می دانید یک قتل چقدر تبعات دارد؟ نیروی انتظامی، سپاه عزیز و قوه قضائیه دست به دست هم دهیم آن هایی که قابل اصلاح، ارشاد و هدایت نیستند را پیدا نماییم و مجازات نماییم، نگذاریم آرامش مردم را بر هم بزنند، آن هایی که قابل تنبیه هستند هم تنبیه نماییم. درگیری ها و مشکلات و نزاع ها را به صلح و سازش ختم نماییم، خیروبرکتی که در صلح است در فرایند دادرسی دستگاه قضایی نیست.

به گزارش آذر به نقل از ایسنا، در این مراسم «محمد رزم» بعنوان رئیس کل دادگستری لرستان معرفی و از تلاش های چندساله «جعفر بدری» تقدیر گردید.