مقابل دولت، بدون توقف

آذر: پنج شنبه گذشته (21 شهریور) پخش برنامه تلویزیونی ˮبدون توقفˮ از شبکه سه سیما حاشیه هایی را به همراه داشت تا جایی که روابط عمومی ریاست جمهوری درباب مطالب مطرح شده در این برنامه توضیحاتی را منتشر نمود و آنرا شامل ˮابهام آفرینی، بهتان و دروغˮ مقابل دولت خواند.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، شنبه ۲۳ شهریور بود که روابط عمومی ریاست جمهوری درباب مطالب مطرح شده در برنامه «بدون توقف» شبکه سه سیما توضیحاتی را منتشر نمود و در این اطلاعیه، مطالب ذکر شده در این برنامه را شامل ابهام آفرینی، بهتان و دروغ مقابل دولت خواند و برای اطلاع مردم، در سه محور توضیحاتی را منتشر نمود.
اما برنامه بدون توقف چیست و به چه اهدافی می پردازد؟ در سایت شبکه سوم سیما در توضیحات این برنامه آمده که بدون توقف یک برنامه ترکیبی چالشی است که به موضوعات متنوع و مختلف و به بررسی شبهات و معضلات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی می پردازد و رضا غلامحسین نژاد تهیه کننده و رحیم صادق پور کارگردان آن هستند.
۲۱ قسمت اخیر این برنامه با عنوان بررسی مبانی ولایت فقیه روی آنتن رفته و قسمت بیست و یکم آن شامگاه پنج شنبه ۲۱ شهریور پخش گردید. نکته جالب اینجاست که در این ۲۱ قسمت علی بهادری جهرمی بعنوان میهمان و کارشناس برنامه حضور داشته است. علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه است که در ۱۷ اردیبهشت ۹۸ از طرف سید ابراهیم رئیسی به ریاست این مرکز منصوب گردید.
بهادری جهرمی در قسمتی از این برنامه مدعی شد: «رئیس جمهور منتخب مردم از رهبری اجازه گرفت در حوزه اقتصادی و گفت دست من بسته است، می خواهم اصلاحات اقتصادی انجام بدهم. آقای رهبر من برای حل مشکل مردم می خواهم شورای هماهنگی اقتصادی تشکیل بدهم. رهبر گفت تشکیل بدهید. گفت آقای رهبر من می خواهم برخی از قوانین را کنار بگذارم. رهبری دلش این نیست اما در حکمی بی سابقه انجام می دهند. رئیس جمهور گفت من می خواهم در عرصه اقتصادی این مسیر را بروم، حالا هرچی اسمش را بگذاریم، چه لیبرال چه اقتصاد مقاومتی. اگر قوه مقننه اگر قوه قضائیه و سایر نهادهای فعال با این مسیر جلو نیایند دو حرف می شود. آقای رهبر شما به همه نهادها اعلام کنید که مسیری که من می روم همه بیایند. رهبر گفتند باشد. این فرااختیارات رئیس جمهور بود.»
در پاسخ به این اظهارات و برخی صحبت های دیگر مطرح شده در برنامه بدون توقف، در اطلاعیه روابط عمومی ریاست جمهوری، به سه سوژه اشاره و نکات طرح شده در این برنامه کذب خوانده شد.
در این اطلاعیه آمده است که “گفته شد که «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» با پیشنهاد رئیس جمهور به رهبری تشکیل شده که حقیقت ندارد. پیشنهاد از جانب رئیس جمهور یا دولت نبوده، بلکه رهبری معظم انقلاب شخصاً در مورد ایجاد چنین تشکیلات جدیدی تصمیم گیری نمودند”.
موضوعی که بنظر می رسد درست باشد چونکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه دوم خرداد ۱۳۹۷ در دیدار سران قوا و تعدادی از مسئولان و کارگزاران نظام در قسمتی از سخنان خود از دستور تشکیل جلسات این شورا خبر دادند و فرمودند: «ما اینجا دو سه هفته پیش یک جلسه ای تشکیل دادیم درباره مسائل اقتصادی کشور؛ رؤسای محترم سه قوّه حضور داشتند، مسئولین فعّال اقتصادی در بخش های دولت و مجلس و قوّه قضائیّه حضور داشتند؛ بحث نسبتاً خوبی در آنجا شد، حرف هایی زده شد. البتّه بنده اقتصاددان نیستم؛ حرف ها متّکی به حرف های کارشناس ها بود؛ مطالبی را گفتیم، یک ترتیبات شکلی ای قرار شد که انجام بگیرد. دوستان همین ها را باید دنبال کنند؛ الآن من سفارش می کنم -رؤسای سه قوّه تشریف دارند، همان آقایانی که در آن جلسه حضور داشتند، الآن همه اینجا هستند- [اگر] همان چیزهایی را که آن شب صحبت شد و تصمیم گیری شد و تاکید شد، با جدّیّت دنبال کنید، بطور قطع مسائل اقتصادی پیش خواهد رفت؛ ما تردید نداریم. من، بعد اطّلاع پیدا کردم که دوستان اقتصاددان دولت هم تأیید کردند همان چیزی را که آن شب اینجا صحبت شد و گفته شد و در جلسه به صورت تصمیم اعلام گردید.»
پس از این سخنان بود که هفته پس از آن جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور روسای قوا و دیگر مسدولین مربوطه انجام شد و جلسات آن تابحال هم ادامه دارد.
حال معین نمی باشد که کارشناس برنامه که اتفاقا حقوقدان هم هست و باید روی کلمات به کار برده شده خود دقت بیشتری داشته باشد چرا چنین اشتباهی را انجام داده است.
در بند دوم اطلاعیه روابط عمومی ریاست جمهوری آمده است که “گفته شد که در «شورای عالی هماهنگی اقتصادی» دو قوه مقننه و قضائیه به دولت کمک می کنند و هر چه نظر رئیس جمهور باشد، آن دو قوه هم حمایت می کنند، که به هیچ عنوان واقعیت ندارد. مطالب لازم در شرایط تحریم فعلی مطرح می شود و هر مورد که نظرات سه قوه به اتفاق تصویب شود و مخالف قانون نباشد اجرا می شود و در سایر موارد نیز در صورت موافقت رهبر معظم انقلاب ابلاغ می شود”.
باز هم معین نمی باشد که میهمان حقوقدان برنامه بر چه مبنایی چنین موضوعی را مطرح کرده و به شکلی نشان داده که انگار همه قوا در خدمت ریاست جمهوری هستند در صورتیکه نگاهی به جلسات هفتگی این شورا و تصمیماتی که در آن گرفته می شود کاملا نشان دهنده هماهنگی روسای قوا و همکاری سه جانبه آنها در موارد مختلف است. ضمن اینکه بند سوم همین اطلاعیه و ادعای کارشناس برنامه در خصوص پیشنهاد طرح دادگاه های جدید مقابل بی نظمی اقتصادی بدون در نظر گرفتن قوانین مربوط به آیین دادرسی به رهبری که یک سوژه کاملا قضائی است نشان داده است که در جلسات این شورا تنها نظرات رئیس جمهور مورد حمایت سایرین قرار نمی گیرد.
در بند سوم اطلاعیه هم آمده است که “گفته شد که در این شورا طرح دادگاه های جدید مقابل بی نظمی اقتصادی بدون در نظر گرفتن قوانین مربوط به آیین دادرسی به رهبری پیشنهاد داده شد و ایشان موافقت کردند، که این هم کاملاً برخلاف واقع است. رئیس قوه قضائیه وقت طرحی را در جلسه مطرح نمودند که ایرادهای فراوانی به آن طرح در همان جلسه عنوان شد. بعد از آن جلسه، رئیس قوه قضائیه وقت، طرح شان را مستقیم برای رهبری فرستادند و معظم له نیز تأیید کردند”.
تنها با یک جستجوی ساده در فضای مجازی می تواند ادعای کارشناس این برنامه را نقض کرد چونکه در ۲۰ مرداد ۹۷ آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس وقت قوه قضائیه در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با اشاره به جنگ اقتصادی دشمنان مقابل ملت ایران و انجام برخی جرائم از طرف عده ای از بی نظمی گران و مفسدان اقتصادی در این شرایط همسو با اهداف دشمنان، درخواست نمود، اجازه اقدامات ویژه در برخورد قاطع و سریع در قالب قانون مجازات بی نظمی گران در نظام اقتصادی کشور و قانون مجازات اسلامی داده شود. در این نامه پیشنهاد شد که هرگونه تعلیق و تخفیف مجازات بی نظمی گران و مفسدان اقتصادی ممنوع باشد. رهبر انقلاب اسلامی هم با این پیشنهاد موافقت و تاکید کردند که “مجازات مفسدان اقتصادی سریع و عادلانه انجام گیرد و در مورد اتقان احکام دادگاه ها دقت لازم سفارش شود”.
حال معین نمی باشد که صداوسیما به خصوص شبکه سوم با چه هدفی به پخش برنامه هایی می پردازد که در آن تلاش می شود با دادن اطلاعات دروغ مسیر افکار عمومی به سمتی خاص منحرف شود. در همین راستا در حوزه فیلم و سریال می توان به “گاندو”، در حوزه مستند می توان به “داستان اتم” و در حوزه برنامه های گفت وگومحور می توان به “بدون توقف” اشاره نمود که اتفاقا هر سه از شبکه سه سیما پخش شده اند. بنظر می رسد مدیران سازمان صداوسیما به برخی شبکه ها مجوز داده اند تا بدون توقف مخالفان سیاسی خودرا حتی اگر در مراکز حساسی مثل دولت یا مجلس شورای اسلامی باشند از سر راه بردارند.

منبع: