تشکر سخنگوی نیروهای مسلح یمن از مواضع ایران و ترکیه

آذر: سخنگوی نیروهای مسلح یمن از مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با یمن تقدیر و تشکر کرد.
به گزارش آذر به نقل از شبکه المسیره، یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن در یک نشست خبری در ارتباط با حمله نیروهای انصارالله به پالایشگاه های نفتی عربستان اظهار داشت: تصاویر انتشار یافته از طرف آمریکا درباره این حمله دروغ است و خسارات وارده بسیار بیشتر از چیزی است که آمریکا نشان داده است.

وی ادامه داد: آمریکا کوشید برای کوچک نشان دادن خسارات وارده به آرامکو تصاویر ساختگی را به نمایش بگذارد.
یحیی سریع در ادامه اظهار داشت: مواضع برخی کشورها در پشتیبانی از یمن و خصوصا مواضع ایران و ترکیه قابل تقدیر و تشکر است.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، قبل از این محمد علی الحوثی، رئیس کمیته عالی انقلاب یمن در واکنش به اظهارات روسای ایران، روسیه و ترکیه در ارتباط با مساله یمن در صفحه توییتر خود نوشت: “یمن بطور روزانه بمباران می شود و مردم بی گناه این کشور کشته می شوند بنا بر این ملت یمن مجبور به واکنش شد.” این اظهارات رئیس جمهور ایران است، این اظهارات بعلاوه اظهارات روسای جمهور ترکیه و روسیه نشان دهنده توافق نظر آنها در ارتباط با بیهوده بودن جنگ یمن است. موضع علنی آنها در نشست خبری دلیلهای سیاسی خودرا دارد و سخن پوچ نیست بلکه مواضعی حساب شده و متمایز است.
حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان شامگاه دوشنبه درانتها پنجمین اجلاس روسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه که در آنکارا برگزار شد، در نشست خبری مشترک با حضور روسای جمهور سه کشور در پاسخ به پرسشی درباره حملات پهپادی اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و تاثیر آن بر بازار نفت اظهار نمود: نسبت به مسأله حمله پهپادها، سوال کننده بیشتر به فکر نفت بود، اما من بیشتر امنیت و ثبات منطقه بجای نفت را مد نظر دارم. این مشکل ریشه اش از تجاوز به یمن شروع شده است. باید از آنهایی پرسید که به چه دلیلی به یمن تجاوز کردند و روزانه این کشور را بمباران می کنند. آنها یمن را ویران کردند و شمار زیادی از یمنی ها را از بین بردند و مردم یمن ناچارند در مقابل این همه تجاوز و سیل اسلحه از آمریکا و اروپا به سمت عربستان و امارات، پاسخ دهند. مردم یمن که نمی توانند در مقابل ویرانی کشورشان دفاع مشروع نداشته باشند. کاری که مردم یمن انجام می دهند دفاع مشروع از خودشان و به عبارتی حمله متقابل است. چاره اساسی هم اختتام دادن به این تجاوز است. معتقدیم چاره یمن، یک چاره سیاسی است. شاید آنچه که در روند آستانه شاهد بودیم، بتواند الگویی باشد برای یمن و کشورهای منطقه که تلاش کنند تا صلح و امنیت را به یمن برگردانند و خود به خود وقتی امنیت به یمن برگردد، آن وقت نفتی که مورد نظر شما است در امنیت تولید و صادر می شود.

منبع: