حاج علی اکبری در نماز جمعه تهران: اربعین، کابوس استکبار جهانی است، اقدام اخیر اطلاعات سپاه تکمیل شود

به گزارش آذر امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه راهپیمایی اربعین به کابوس استکبار جهانی تبدیل گشته است، اظهار داشت: دشمنان اربعین را بایکوت خبری کرده اند چونکه می بینند که لشکر امام عصر(عج) از راه می رسد.

به گزارش آذر به نقل از مهر، حجت الاسلام حاج علی اکبری در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار نمود: برای دستیابی به حقیقت تقوا، توسل به حسین(ع) و نشستن در مکتب حسینی است. جامعه ما در این ماه محرم و صفر و در اربعین حسینی در یک چنین حال و هوایی قرار دارد.
وی اضافه کرد: این مجاهدت که امروز در جلوه اربعینی خودش، شکوه خاصی دارد ان شالله ما را به فلاح، رستگاری و فتح خواهد رساند.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: جهان شاهد یک اتفاق بزرگ، بی نظیر و خیره کننده است. اربعین حسینی یک پدیده باشکوه، اعجاب آور و الهام بخش است. از نگاه مومنان این پدیده یک اعجاز است، یعنی راهپیمایی میلیونی اربعین مومنان که خویش را به کربلا می رسانند. می شود تحدی کرد یعنی اگر کسی راست می گوید نه مثل اربعین بلکه گوشه ای از آنرا بیاورد.
حاج علی اکبری اظهار داشت: اربعین یک باب جدید بر روی بشریت گشوده شده است و نوید تحقق بخش عالم دیگری است. ما در اربعین حسینی شاهد یک ترکیب بدیع از حسین، کربلا، زیارت و یپاده روی هستیم. پایه ها و بنیان هایی که امروز بعنوان اربعین می شناسیم توسط خاندان بنیانگذاری شده است.
وی افزود: برای انقلاب اسلامی ما در آستانه گام دوم، راهپیمایی اربعین به عنوان یک ذخیره الهی و گنجینه آسمانی رونمایی گردید. امروز وقتی می گوییم اربعین، این کلمه به اسم رمز جهانی شیعه برای سازماندهی در آستانه تحولات تاریخ تبدیل گشته است.
حاج علی اکبری اظهار داشت: یک اجتماع با خصوصیت های کاملا متفاوت از نظر کمیت که قریب به ۳۰ میلیون نفر یعنی یک اجتماع میلیونی با حرکت در مسیرهای طولانی که حداقل بین نجف و کربلاست با یک مقصد واحد که به سمت حرم مطهر حسینی آن هم عاشقانه داوطلبانه حرکت می کنند.
وی اضافه کرد: اتحاد و انسجام در هدف، آرمان و حتی در نشانه ها، در احساس، در لباس، در علایم و نشانه ها و یک اجتماعی متکی به خود و کاملاً مردمی از تغذیه، سلامت، اسکان، بهداشت، امنیت و سایر موارد دارای ترکیب خانواده بنیان است. از نوزاد تا پیر در این اجتماع حضور دارند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: این اجتماع تنوع علمی، قومی، نژادی و دینی دارد. آیا می توانیم این حقیقت درخشان را با این همه ابعاد و اضلاع و خصوصیت ها توصیف کنیم؟ بدون شک و به تعبیر رهبر انقلاب این یک پدیده الهی و معنوی است و حقیقتا قابل توصیف نیست. بسیاری از پدیده های الهی درست قابل تفسیر نیست.
حاج علی اکبری اظهار داشت: این امر الهی را باید ولی الهی تفسیر و تحلیل کند اما اهل حکمت و معرفت باید به میدان بیایند و با همه وسع خود در این راه مجاهدت کند تا این پدیده را تفسیر و تحلیل کند. شکوهی که هم دارای ابعاد عرفانی، سلوکی و معنوی است و هم دارای ابعاد معرفتی و اعتقادی و فکری است و هم ابعاد تربیتی فکری و اخلاقی است. این پدیده دارای ابعاد جامعه شناختی، سیاسی، امنیتی و جغرافیایی است و ابعاد منطقه ای، بین المللی، تاریخی و تمدنی هم دارد.
حاج علی اکبری در خطبه دوم نماز جمعه تهران اظهار نمود: چه نعمتی بزرگتر از نعمت اربعین برای جامعه و امت ماست که همه ما باید در مقام شکر آن باشیم و خدای متعال را به خاطر این نعمت بزرگ شکر نماییم. همچون شکر نعمت کوشش برای بازشناسی، حضور در این راهپیمایی و تسهیل و خدمتگزاری به زائرین اباعبدالله و ترویج معارف و تبیین منطق اربعینی است.
وی اضافه کرد: این پدیده با شکوه را می توان از سه منظر مطالعه کرد. اول از منظره «خودسازی» بر مبنای بیانیه گام دوم؛ یعنی آن جنبه فکری، اعتقادی، سلوکی و اخلاقی از نظر ارتقاء فضیلت ها و رشد اخلاقی و معنوی حقیقتا یک منبع عظیم و یاریگر بی بدیل و یک شتاب دهنده غیر قابل تصور است، آن هم در این عصر دشوار و مملو از آلودگی ها و جاذبه های دنیایی شیطانی که سبب تخریب مبانی فکری و ایمانی می شود. این جذبه بی نظیر حسینی و سپس قرار گرفتن در این خیل عاشقان و پیاده روی و قرار گرفتن در پوشش زیارت حسینی حقییقتاً برای کسی که می خواهد از نظر معنوی رشد کند و از نظر اخلاقی پاکیزه شود، یک مطهر و پاک کننده فوق العاده است.
امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: اربعین یک فرصت استثنایی در عصر ما برای تقویت معرفت سلوکی است و اباعبدالله یک دستگاه تربیتی متفاوت در اختیار مسلمانان و مومنان در زمان ما قرار داده است. از منظر جامعه پردازی هم آنچه که اتفاق می افتد بسیار فوق العاده است، به خصوص در این دهه اخیر که هر چه جلو آمدیم این فرصت بیشتر فراهم گشته است و یک سرمایه اجتماعی بزرگ و کلان را برای جامعه مسلمانان و ارادتمندان خاندان در جامعه از شناخت و اعتماد متقابل، تقویت روحیه جمعی و وحدت و همبستگی با محوریت امامت و ولایت تولید می کند.
حاج علی اکبری تصریح کرد: هویت مشترک و کمرنگ کردن هویت های قومی و مذهبی با تعبیر زیبای «الحسین یجمعنا» تقویت می شود. با این آهنگ مشترک، خرده فرهنگ ها در این دریا ذوب می شوند و یک آهنگ متحدی پیدا می کنند. تقویت اخوت ایمانی یکی دیگر از خصوصیت های ممتاز راهپیمایی اربعین است، آنجایی که انسان می تواند بهشت اخوت ایمانی را درک کند.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه پدیده اربعین یک صف بندی و مرزبندی فوق العاده در مقابل دشمنان اسلام است، اظهار داشت: طبع نهضت حسینی قیام آفرین، استقامت بخش، قرار گرفتن دربراب دشمنان اسلام و مرزبندی با آنهاست. این را نمی توان به آسانی فراهم نمود. ۳۰ میلیون نفر وقتی «لبیک یا حسین» می گویند، پشت پشت مستکبران عالم را می لرزاند.
وی افزود: اربعین به کابوس استکبار جهانی تبدیل گشته است و می بینید که بایکوت خبری کرده اند و در عراق پیش از اربعین اغتشاش آفرینی هایی را انجام دادند. آنها می بینند لشکر امام عصر(عج) با این حضور شکوه از راه می رسد.
وی تصریح کرد: از منظر تمدن سازی و تشکیل امت واحده اسلامی و تشکیل تمدن نوین اسلامی تعبیر بسیار زیبای رهبر انقلاب این است که این بسط معرفت حسینی در عالم که به وسیله اربعین و با رسانه اربعین انجام می شود یکی از زمینه سازهای اساسی برای تحقق آرمان بزرگ است. ما شهد شیرین این تمدن سازی را در انقلاب اسلامی و در جامعه اسلامی چشیدیم. افول استکبار جهانی هم بشارت دیگری است که معلوم می شود جامعه جهانی با شتاب به سمت طلوع خورشید ولایت عظما در حرکت است و اربعین یک شتاب دهنده فوق العاده است چونکه اگر جهان، حسین(ع) را بشناسد و با معارف حسینی انس بگیرد، در حقیقت به آرمان بزرگ اسلام یعنی ظهور منجی گره خورده است.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: «لبیک یا حسین» مردم «لبیک یا مهدی است» و این نقطه آخر با اباعبدالله الحسین(ع) شناخته می شود.
وی اضافه کرد: این منطق اربعین است که اسلام را پیروز خواهد کرد، منطق اربعین منطق مقاومت، امید صادق، ایستادگی خستگی ناپذیر، نداشتن بن بست، فتح همه جانبه، مرزبندی با دشمن، نترسیدن، مهرورزی عاشقانه نسبت به انسان ها و مومنین و دوستان خاندان است. این منطق ما را در محور خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی موفق خواهد نمود.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: ما تشکر می نماییم از ستاد محترمی که در دولت با حضور نهادها و بخش های گوناگون تشکیل شد و همه دست به دست هم دادند و در تامین زیرساخت ها، تسهیل ورود و خروج، امنیت نظم و سرعت بخشی به برنامه ها اقداماتی صورت دادند. این ها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است و هر چه بیشتر باشد بهتر است.
حاج علی اکبری با اشاره به اینکه از موکب داران و مردم شهرهای مرزی تشکر می نماییم، اظهار داشت: جامعه ما باید مهیا باشد تا از زائرین امام حسین(ع) که از مرزهای شرقی وارد کشور می شوند و از آسیای میانه ایران را بعنوان معبرالحسین، بعنوان جاده عشق، می پسندند فکرهای جدیدی داشته باشیم. باید برای این هزاران زائر عاشق که برای رسیدن به کربلای معلا از ایران عبور می کنند ابتکارات تازه ای در نظر بگیریم که البته اقدامات خوبی هم انجام شده است.
وی تصریح کرد: از همه هنرمندان متعهد و عاشق توقع می رود که لحظه های این اتفاق بزرگ را غنیمت بشمارند و با اقدامات هنری این حادثه و اتفاقات بزرگ را جاودانه کنند و با شعر و فیلم و پویانمایی و سریال و مستند سازی در این زمینه کوتاهی نکنند.
امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: آموزش و پرورش باید اربعین را در متن های درسی و برنامه فرزندان ما وارد کند و در این زمینه کوتاهی نشود. دانشگاه، نخبگان و حوزه های علمیه و اصحاب علم از نقش تاریخی خود در این لحظات خاص جا نمانند.
حاج علی اکبری با تشکر ویژه از دولت و ملت عراق برای میزبانی از زائرین امام حسین(ع) اظهار داشت: از میزبانان کریمی که در کشور عراق عاشقانه از زائرین اباعبدالله پذیرایی می کنند به خصوص از این حجم عظیمی از ایران که امسال حضور باشکوهی داشته اند، تشکر می کنم.
امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به دستگیری روح الله زم توسط اطلاعات سپاه تصریح کرد: از مبادرت به جا و تحسین برانگیز پاسداران کمنام امام زمان(عج) در به هم ریختن شبکه عنکبوتی خطرناک تشکر می نماییم و امیدواریم این اقدام شایسته تکمیل شود و برای همه عزیزان آرزوی توفیق داریم.