پمپئو: ایران متخاصم است نه قربانی!

آذر: وزیر امور خارجه آمریکا در ضمن سخنرانی خود در گردهمایی بنیاد هریتج ادعا نمود که دیدگاه حال حاضر اروپا درباب ایران با دیدگاه شان قبل از اعمال فشارهای حداکثری آمریکا بسیار متفاوت می باشد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، روز سه شنبه وئدیویی از سخنرانی مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در گردهمایی بنیاد هریتج منتشر گردید که در آن اظهار داشت: ما از توافق هسته ای با ایران خارج شدیم و 12 پیش شرط را – که شامل توقف برنامه موشک های بالیستیک و تامین مالی تروریسم می شد – برای ایران تعیین کردیم. این خواسته های توسط رسانه هایی مانند نیویورک تایمز یا واشنگتن پست به درستی منتقل نشد. ما تنها می خواستیم که ایران گروگان گیری نکند و دست از ترور در اروپا بردارد.
وی با طرح پشتیبانی از مردم ایران مدعی شد: حقیقت این است که ایران متخاصم است نه قربانی. بعد از سخنرانی ام و اعمال تحریم ها مقابل ایران، همه چیز تغییر نمود. صدها شرکت خصوصی در تحریم هایمان با ما همراه شدند.
پمپئو در ادامه با اشاره به حملات صورت گرفته به تاسیسات نفتی عربستان، فرانسه، انگلیس و آلمان ادعا نمود که این کشورها در اطلاعیه ای اعلام نمودند که این حمله مشخصا کار ایران بوده است و ایران باید درباب چارچوب طولانی مدت برنامه هسته ای خود به مذاکره بپردازد. این دیدگاه اروپا با دیگاه شان قبل از زمانی که آمریکا بر ایران فشار بگذارد، بسیار متفاوت بود.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در قسمتی از سخنرانی خود در اولین کنفرانس بین المللی یک جانبه گرایی و حقوق بین الملل در دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: ممکنست ما در کوتاه مدت تحت فشار قرار گیریم و حتما مردم ما تحت فشار هستند اما به واقع این اقدام در طولانی مدت امکان ادامه حیات ندارد.
وی با تاکید بر این که آمریکا معتاد به تحریم است، اظهار داشت: در هر دوره ای تحریم های آمریکا مقابل کشورهای دیگر قابل قیاس نیست از دهه 1990 زمانی نبوده که کمتر از 50 کشور به صورتی تحت تحریم های آمریکا نباشند. اما چرا می گوییم از کلمه تحریم استفاده نکنیم برای اینکه تحریم ابزاری است که کشوری یا فردی استفاده می نماید برای این که اجرای مقررات را به دیگری تحمیل کند. اقداماتی که آمریکا انجام می دهد تحریم نیست اقدامات زورمدارانه اقتصادیست که بتواند سیاست های خودش را تحمیل کند. عده ای معتقدند که تحریم از جنگ بهتر است اما تحریم همان جنگ است اما مقابل افراد غیرنظامی و آنها را وادار می کند که رفتار دولت هایشان را تغییر دهند. بعنوان مثال پمپئو می گوید اگر دولت ایران می خواهد مردمانش غذا بخورند باید سیاست شان را تغییر دهد. بدین سبب اقدامات آمریکا هدفش جلوگیری از اعمال قانون است.
وی اشاره کرد: آمریکا به کسانی که می خواهند قطعنامه 2231 را اجرا کنند فشار می آورد اما باید مراقب باشیم که آمریکا باردیگر نتواند یک جانبه گرایی خودش را پوشش چندجانبه دهد. اشتباهات سبب شده که آمریکا بتواند با سیاست یک جانبه خودش شش قطعنامه را پوشش چند جانبه بدهد. ما نباید چشم مان به خارج باشد باید بر اقتصاد مقاومتی، خودباوری و داخل کشور متمرکز باشیم، اما نباید مجدد به آمریکا اجازه دهیم سیاست یک جانبه خودش را پوشش چند جانبه بدهد اگر چند جانبه به خود بگیرد اجرایش راحت تر می شود.

منبع: