معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: تامین و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت وکلانشهرها ضروریست

به گزارش آذر معاون اول رئیس جمهور با اشاره به افزایش استفاده شهروندان از وسایل حمل و نقل عمومی در شهرهای بزرگ، بر لزوم تامین و تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی تهران و کلانشهرهای کشور تاکید نمود.

به گزارش آذر به نقل از مهر، جهانگیری بامداد امروز (چهارشنبه) در جلسه بررسی نحوه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد برای تامین خودرو های جمعی در شهرهای بزرگ، تصریح کرد: لزوم دارد همه دستگاه های ذی ربط برای اجرای مصوبه شورای اقتصاد در مورد تامین ۳ هزار دستگاه اتوبوس جدید برای تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی تهران و ۳ هزار دستگاه اتوبوس دیگر برای سایر کلانشهرها اقدامات لازم را انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: دولت منابع مالی لازم برای نوسازی اتوبوس های فعلی تهران و شهرهای بزرگ را تامین می کند و باید بلافاصله کار بازسازی و نوسازی این اتوبوس ها آغاز شود.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه حدود ۸۰۰ میلیون دلار ارز برای تهیه ۶۳۰ واگن برای رفع نیاز مترو تهران تامین شده است، اظهار داشت: دولت از شهرداری تهران و شرکت های سازنده واگن و وزارت کشور می خواهد در اسرع وقت نسبت به ساخت واگن ها و تحویل به متروی تهران اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: پشتیبانی از شرکت های خودروسازی و واگن سازی علاوه بر راه اندازی مجدد خطوط تولید باعث اشتغالزایی از یکسو و کمک به افزایش رفاه مردم از جانب دیگر می شود.
در این جلسه محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای شهر تهران هم با عرضه گزارشی از وضعیت فعلی ناوگان حمل و نقل عمومی تهران و افزایش تمایل مردم جهت استفاده از مترو و اتوبوس خواهان توجه جدی تر دولت برای تجهیز ناوگان حمل و نقل عمومی کلان شهر تهران شد.
همچنین شهردار تهران با اشاره به افزایش ۱۱ درصدی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی بعد از افزایش قیمت بنزین گزارشی از وضعیت ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت و لزوم تجهیز و نوسازی آن برای ارائه خدمت بهتر به شهروندان ارائه کرد.
همچنین معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در گزارش دیگری به وضعیت حمل و نقل عمومی در کلانشهرها پرداخت و اجرای مصوبه شورای اقتصاد برای تامین ۱۹ هزار دستگاه اتوبوس جدید را ضروری خواند.
در این جلسه که وزرای نفت، صنعت، معدن و تجارت، رئیس کل بانک مرکزی، شهردار و رئیس شورای شهر تهران و برخی مدیران شرکت های خودروساز حضور داشتند، مقرر شد بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه ظرف یک هفته اقدامات لازم را برای تامین منابع مورد نیاز برای ساخت ۶ هزار دستگاه اتوبوس جدید به منظور واگذاری به شهرداری تهران و سایر کلانشهرها انجام دهند و نتیجه را گزارش کنند.
در این جلسه مقرر شد با عنایت به تامین منابع مالی و امضای تفاهم نامه های لازم میان دستگاه های ذی ربط، بازسازی و نوسازی هزار دستگاه اتوبوس در پایتخت آغاز شود و این برنامه در سایر شهرها هم دنبال شود.