آیت الله رشاد: زمان اجرای طرح بنزینی مناسب نبود

به گزارش آذر عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: تصمیمی که برای گرانی بنزین گرفته شد، باآنکه درست بود اما زمان و کیفیت اجرای آن مناسب نبود.
به گزارش آذر به نقل از مهر، آیت الله علی اکبر رشاد در آغاز درس خارج فقه که در مدرسه علمیه امام رضا(ع) تهران برگزار شد، در شرح بیان فرازی از کلام امیرالمؤمنین (ع) در نهج البلاغه که فرمودند «فی تَقلّبِ الأحوالِ عُلِمَ جواهِرُ الرّجالِ» تصریح کرد: جوهر و ذات مردان در گیرودار تحولات و دگرگونی های اوضاع و احوال که برای آنها پیش می آید آشکار می شود. امام علی(ع) می فرمایند: در تحول و تغییرات، انسان های جوهردار از غیرجوهردار شناخته می شوند؛ حضرت در این کلام یک مسئله بسیار مهم انسان شناختی را مطرح می فرمایند و مرادشان از رجال مطلق انسان است نه انسانهای مذکر. بسا مردانی که به ملاک اوصاف زنند، و بسیار خانمهایی که به معیار اوصاف مردند و مردپرور.
حل معضلات با جهت بخشی به رساله های علمی دانشگاهی و حوزوی
رئیس شورای حوزه های علمیه استان تهران اضافه کرد: بارها عرض کردیم افسوسا که حوزه ها و دانشگاه ها برای رساله های علمی که دانشجویان باید در دوران تحصیلات تکمیلی خاصه دکتری بنویسند و همینطور از رساله هایی که طلاب فاضل باید برای سطح ۳ و ۴ تالیف کنند، برنامه ای ندارند، مثلاً یک «نظام موضوعات تفصیلی» را در زمینه ها و عرصه های مختلف معرفتی و معیشتی، علمی و عملی ناظر بر نیازهای فردی، اجتماعی و سیاسی، و لزوم های ملی تنظیم کنند و رساله ها در جهت تولید علم و بسط معرفت، گره گشایی نظری و عملی در جهت حل مشکلات و رفع نیازهای مشخص تالیف و عرضه شود.
نهج البلاغه، منبع بیکران تولید معرفت
مدرس خارج فقه و اصول حوزه افزود: یکی از زمینه هایی که می تواند صدها رساله علمی که هم به لحاظ معرفتی فوق العاده عالی و پیشرو است و باعث گسترش مرزهای معرفت می شود و هم اگر از لحاظ عملی و معیشتی باعث تحول در جهت عرضه راهکارها و روش های موفق برای رفع معضلات و مشکلات به دست می آید، آن است که سراسر نهج البلاغه امام علی(ع) بلکه کل کلمات حضرت را در قالب یک مطالعه وسیع و عمیق و با قصد تولید «نظام موضوعاتی» را که بتواند به صورت رساله های علمی در حوزه ها و دانشگاه ها مورد تحقیق، تالیف و مطالعه قرار گیرد تنظیم و به دانشجویان و طلاب فاضل پیشنهاد نماییم و حاصل این اقدام مدیریت شود خیلی از گره های معرفتی و معیشتی گشوده خواهد شد. گاهی یک فقره از کلام امام علی(ع) کفایت می کند که بر مبنای آن یک رساله علمی برجسته نوشته شود. قانونمداری رهبری در حوادث اخیر
آیت الله رشاد با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در دوران رهبری خویش بدون هیچ ملاحظه ای به روشنگری و بصیرت افزایی پرداختند، اظهار داشت: پایبندی به قانون از شاخصه های اصلی رهبر انقلاب است. زمانی که یک قانون مصوب می شود تاکید دارند که هیچگاه نقض نشود. در مسئله گرانی بنزین که رؤسای قوا بر اجرای مصوبه گرانی بنزین تصمیم گرفتند و چون این مصوبه قانونی بود رهبرانقلاب از آن حمایت کردند.
تأخیر در اجرای مصوبه افزایش نرخ سوخت به جهت منافع سیاسی
رییس شورای حوزه های علمیه استان تهران افزود: این قانون بوده و در برنامه توسعه مجلس آنرا تصویب کرده بود که دولت نسبت به افزایش قیمت بنزین تصمیم بگیرد و این کار را دولت با تاخیر انجام داد و آنگونه که آقای رئیس جمهور نقل می کرد در مواقع مختلف قصد اجرای این مصوبه مجلس وجود داشت اما به جهت ملاحظاتی که وی بیان کرد مانند سال ۹۴ به جهت انتخابات (بنا به نقل خود ایشان) اجرای این امر را صلاح ندانستند.
رویه رهبری در پشتیبانی از تصمیمات قانونی و ملی
وی اضافه کرد: رهبر انقلاب فرمودند که اقتصاددانان در این مسئله نظرات مختلفی دارند و آنان دو نظر کاملا متضاد دارند و من هم در این حوزه سررشته ندارم اما اگر رؤسای قوا این مصوبه را بخواهند اجرا کنند من هم آنرا تایید می کنم. به هر حال این تصمیمی بود که سران قوا گرفتند و بنا به نقل جناب آقای رئیس جمهور رهبر انقلاب را در جریان این تصمیم گذاشته اند و معظم له فرموده اند: اگر رؤسای سه قوه تصمیم گرفته باشید من تایید می کنم، آقای رئیس جمهور می گفتند: ما به ایشان عرض کردیم تایید کافی نیست شما حمایت کنید ایشان فرمودند حمایت می کنم و رهبری آمدند وسط و خودشان را هزینه کردند و از این تصمیم چون یک تصمیم قانونی و ملی بود حمایت کردند. بعضی افراد مطمئن نقل کردند که به رهبر معظم انقلاب گفته شد شما خودتان را برای این قضیه هزینه نکنید! ایشان از این سخن ناراحت شدند و فرمودند: «من تکلیفم را تشخیص داده ام و هر کجا باشم انجام وظیفه خواهم کرد، هر چه پیش آمد، برای من اهمیت ندارد».
آیت الله رشاد افزود: برعکس ایشان برخی مسؤلان که مسئول مستقیم امر بودند از پذیرش مسئولیت شانه خالی کردند! این حادثه همچون حوادث دیگر، مسئول مسئولیت پذیر را از مسئول مسئولیت ناپذیر تفکیک کرد؛ نشان داد که مسؤول مسؤولیت پذیر پای مصالح کشور می ایستد اما مسؤول مسؤولیت ناپذیر به بهانه های مختلف می خواهد خودش را تبرئه کند و از زیر بار مسؤولیتی که برعهده دارد می گریزد؛ در این حوزه ها است که جوهر رجال جوهردار مشخص می شود.
رهبری، نمونه استقامت و ایستادگی در مقابل توطئه های معاندان
وی اضافه کرد: رهبر خردمند و دردمند و دلسوز، طی نیم قرن گذشته، از پیش از انقلاب، در دوران مبارزه، بعد از پیروزی، در دوره جنگ، در جایگاه امامت جمعه، در جامه ریاست جمهوری، در تمام دوره رهبری، همیشه و در همه حوادث و تحولات، همچون در مقابل فتنه ۸۸، و فتنه های بعدی و در فتنه اخیر، چونان کوه استوار، چون رود خروشان، همچون خورشید درخشان ایستادند.
ناکامی دشمنان نظام با حضور رهبری در صحنه
تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) بیان داشت: اگر رهبر انقلاب در قضیه گرانی بنزین به صحنه نمی آمدند آنچه را که دشمن در وهله اول در نظر گرفته بود پیش از لبنان و عراق در ایران آغاز کند با اجرای مصوبه گرانی بنزین به بهانه اعتراضات مردمی آنرا در کشور ما اجرا می کرد.
آیت الله رشاد ابراز کرد: تصمیمی که برای گرانی بنزین گرفته شد باآنکه این تصمیم درست بود اما زمان و کیفیت اجرای آن مناسب نبود؛ مردم همچنان از اجرای این تصمیم ناراحت هستند اما با تبعیت از فرمایش رهبر انقلاب صف خویش را از آشوبگران جدا ساختند. در ۴۸ ساعتی که اغتشاشات بوجود آمد کمتر کسی امید داشت این آشوب ها کنترل شود اما زمانی که رهبری وارد میدان شدند و حمایت خویش را اعلان کردند همه توطئه دشمنان خنثی شد.
پایداری و وفاداری مردم به رهبری انقلاب در حوادث اخیر
این عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی افزود: جناب رئیس جمهور در شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت زمانی که رهبر انقلاب از این مورد حمایت کردند ماهیت قضیه تغییر نمود و صف انقلاب از ضد انقلاب جدا شد و هر کسی مخالفت می کرد ضد انقلاب بود و از ملت نبود؛ سران فتنه هم مثل همیشه و در امتداد خیانتهای گذشته در این قضیه هم آب به آسیاب دشمنان داخلی و خارجی ریختند، اما برغم همگامی و هماهنگی آمریکا، اسرائیل، انگلیس و انگلیسیها، سعودیها، فتنه گران داخلی، معلوم شد که ضد انقلاب در جمهوری اسلامی ایران جایگاه مردمی و امتداد اجتماعی ندارد. به رغم اینکه مردم راضی به اجرای این تصمیم دولت نبودند اما تا موضع رهبری را دیدند سکوت کردند.
وی با اشاره به اینکه بیانات رهبر انقلاب در اغتشاشات اخیر آب روی آتش بود، اضافه کرد: اگر رهبر انقلاب به صحنه نمی آمدند معلوم نبود چه فاجعه ای در کشور رخ می داد و ایشان با ایستادگی مانع این فاجعه شدند و قدرت هایی که پشت این بازی بودند همچون آمریکا، اسرائیل و سعودی ها که می خواستند از این فرصت سوء استفاده کنند و درصدد راه اندازی یک آشوب بزرگ همچون آشوب های عراق و لبنان بودند در بهت و خاموشی فرو برد.
جبران ضعفِ کاری مسؤولان امنیتی با حضور رهبری در صحنه
تولیت مدرسه علمیه امام رضا(ع) با ابراز گله از اقدامات دستگاه اطلاعات، عنوان کرد: این گله از دستگاه اطلاعات است که چطور دشمنان ۳ سال برای این آشوب برنامه ریزی می کردند و گزارشات مختلف از کشور های دیگر می آمد که دشمنان در حال تدارک، آموزش و مسلح ساختن نیروهای نفوذیشان هستند چرا مسؤولان اطلاعاتی نسبت به این مورد مبادرت به موقع نکردند و این اتفاقات رخ داد. چطور تدبیر نکردند و اجازه دادند کسانی جاده ماهشهر را مسلسل ببند بیاورند. این بسیار تاسف انگیز است که رهبر انقلاب کم کاری ها، مسؤولیت ناپذیری ها، تعلل ها و تنبلی دستگاه ها را جبران کنند چقدر باید از این سرمایه با برکت لایزال استفاده نمود.
ولایت فقیه رکن اصلی مصونیت نظام اسلامی
آیت الله رشاد با اشاره به اینکه ولایت فقیه جوهر انقلاب است، مرحوم صاحب جواهر که اگر بگوییم به جهاتی بزرگترین فقیه تاریخ شیعه است می گوید کسی که ولایت فقیه را قبول ندارد بویی از فقاهت نبرده است. این مدرس خارج فقه و اصول تصریح کرد: حادثه اخیر برای چندمین بار کارآمدی ولایت فقیه را در حل معضلات و گره گشایی در شؤون نظام اثبات کرد؛ و تصریح کرد: وجود ولایت فقیه فرق اساسی نظام انقلاب اسلامی با دیگر نظامات جهان است، واقعه آشوب و اغتشاش فراگیر در لبنان و عراق رخ داد و هفته هاست که نتوانسته اند آنرا مهار کنند اما در کشور ما آشوب و اغتشاش چهار روز دوام نیاورد، همین مایه تعجب جهانیان شد. امام راحل فرمودند: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت صدمه نبیند» مفهوم اش همین است؛ این سخن از جنس الهام الهی است و ولایت فقیه مترقی ترین اصل قانون اساسی است. ولایت فقیه از مسلمات فقه شیعی است و در شرایط سخت گره گشای مسائل نظام اسلامی است.
تاوان دادن بی تدبیری مسؤولان و گسترش فساد توسط مردم و رهبری
آیت الله رشاد در انتها خاطرنشان کرد: اصل این واقعه تلخ هر چه بود گذشت، اما آنچه باقی مانده است، فشار گرانی مضاعف بر گرده مردم مستضعف است، این واقعیتی تلخ و انکارناپذیر است، مبادی امور باید برای این قضیه چاره کنند؛ آقایان گرانی، گرانی، گرانی…؛ بیکاری، بیکاری، بیکاری…، اجاره نشینی، اجاره نشینی، اجاره نشینی…، و اگر مردم این همه را تحمل کنند، اما اختلاسهای پی در پی، رانت خواری، حقوقـهای نجومی، تبعیض، بیعدالتی، ندانمکاری مدیران، و دهها معضل دیگر ناشی از ناتوانی و تعلل و خدای ناکرده خیانت را تحمل نخواهند کرد، هشدارها را جدی بگیرید؛ چقدر و تا کی باید از رهبری هزینه کنیم؟. مسؤولان مختلف در سطوح و نهادهای گوناگون باید همه هم و غم خویش را صرف حل مشکلات کنند.
وی اضافه کرد: صدای خرد شدن استخوانهای طبقاتی از جامعه فضا را پرکرده است، حضرات مقامات و مسؤولان آیا گوش شنوایی برای شنیدن صدای خرد شدن استخوانهای فقرا و محرومان دارید؟ یا شیشه های امنیتی خوروهای زرهی، و پنجره های دوجداره دفتر کارتان امکان شنیده شدن این صداها را از شما سلب کرده است؟