در جلسه ای به ریاست جهانگیری صورت گرفت؛ ۷ تصمیم هیئت دولت برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها

به گزارش آذر اعضای هیئت وزیران، با بررسی وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها، مقرر کردند که اجرای قانون هوای پاک با جدیت بیشتری پیگیری شود.

به گزارش آذر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گزارشی از رشد اقتصاد غیرنفتی کشور در شش ماهه اول سال ۱۳۹۸ به هیات وزیران عرضه نمود.
براساس این گزارش، علیرغم رشد منفی بخش نفت، در بخش غیرنفتی رشد مثبت و رونق تولید در دو بخش کشاورزی و صنعت و معدن مشهود است.
هیئت وزیران همینطور بر تلاش بخش های مختلف جهت پشتیبانی از رونق هرچه بیشتر فعالیتهای اقتصادی در تولید کالا و خدمات تاکید کرد.
بررسی وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها
اعضای دولت در ادامه جلسه امروز، به بررسی وضعیت آلودگی هوای کلانشهرها پرداختند و مقرر شد اجرای قانون هوای پاک با جدیت بیشتری پیگیری شود.
بر این اساس، دولت مقرر کرد از ورود خودرو های آلاینده بخصوص خودرو های اسقاطی به محدوده کلانشهرها جلوگیری شود.
همچنین مقرر شد نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی با سرعت بیشتری صورت گیرد و نسبت به گازسوز کردن هرچه سریع تر خودرو های حمل و نقل عمومی با همکاری وزارتخانه های نفت و صنعت، معدن و تجارت اقدام لازم انجام گیرد.
بررسی مجدد و تصمیم گیری درمورد طرح نوسازی ناوگان تاکسیرانی، عدم استفاده صنایع بزرگ حاشیه کلانشهرها از مازوت در زمان وارونگی هوا، عدم فعالیت صنایع آلاینده در فصل وارونگی هوا، انجام هماهنگی های لازم توسط وزارت کشور با شهرداری های کلانشهرها و پلیس راهور در اسرع وقت برای پیشگیری از ورود خودرو های آلاینده به داخل شهر و استانداردسازی موتورهای خودرو ها مطابق قانون، از دیگر تصمیمات دولت در این نشست برای کاهش آلودگی هوای کلانشهرها بود.
تغییر دستگاه اجرایی طرح «احداث راه آهن رشت – آستارا»
با تصمیم دولت، دستگاه اجرایی طرح «احداث راه ‏آهن رشت-آستارا» از شرکت سهامی راه آهن جمهوری اسلامی ایران به شرکت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور تغییر یافت.
ایران و صربستان در زمینه امنیتی و انتظامی با هم همکاری می کنند
هیات دولت با هدف گسترش همکاریهای امنیتی و انتظامی، با انجام مذاکره، پیش امضا (پاراف) و امضای موقت موافقت نامه در زمینه مذکور بین دولت های ایران و صربستان به مسئولیت وزارت کشور موافقت نمود.
توسعه همکاری در زمینه مسائل امنیتی و پیشگیری و مبارزه با جرایم سازمان یافته، فعالیتهای تروریستی، قاچاق مواد مخدر و روانگردان، جرایم حمل و نقل دریایی و صید غیر مجاز و جرایم اقتصادی و قاچاق اشیای عتیقه و تولیدات هنری و پولشویی، از اهداف این موافقت نامه به حساب می آید.