بیانیه اتحادیه جامعه اسلامی درباب شاخصه های انتخاب نماینده اصلح

آذر: اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان با صدور اطلاعیه ای به بررسی شاخصه های اصلی انتخاب نماینده اصلح پرداخت.

به گزارش آذر به نقل از مهر، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان به بررسی خاصیت های نماینده مطلوب و اصلح برمبنای گفتمان رهبر معظم انقلاب، توجه به مشکلات و دغدغه های مردم و جایگاه مجلس شورای اسلامی در نظام اسلامی پرداخت.
متن بیانیه این اتحادیه به این شرح است:
«انّ الله لا یُغیِّرُ ما بقوم حتّی یغیّرو ما بانفسهم»
خداوند سرنوشت کسی را تغییر نمی دهد مگر اینکه خودش بخواهد. (سوره الرعد آیه ۱۱)
انقلاب اسلامی ایران همواره از همان ابتدای نهضت اسلامی، مردم را در تصمیم گیری ها دخیل و سکان هدایت کشور را به دست نمایندگان ملت سپرده است. به رأی گذاری پذیرش یا عدم پذیرش جمهوری اسلامی ایران در ایام ابتدایی پیروزی انقلاب همچون موارد نادر در جهان بود که نشان داد، انقلاب اسلامی به دنبال ایجاد نظامی دینی و مردم سالار است که در آن مردم برمبنای شرع مقدس اسلام مسیر حرکت کشور را انتخاب می کنند.
در کلام بنیانگذار انقلاب اسلامی نیز، انتخابات اهمیت فراوانی دارد. امام خمینی (ره) می فرمایند: «من متواضعانه از شما می خواهم که حتی الامکان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمائید و اشخاصی اسلامی، متعهد و غیر منحرف از صراط مستقیم الهی در نظر بگیرید و سرنوشت اسلام و کشور خودرا به دست کسانی دهید که به اسلام و جمهوری اسلام و قانون اساسی معتقد و نسبت به احکام نورانی الهی متعهد باشند و منفعت خودرا بر مصلحت کشور مقدم ندارند و حضور در عرصه انتخابات را وظیفه الهی و ملی می شمارد و همه جامعه را به انجام وظیفه فرا می خواند.»
دشمن با همه ظرفیت های سیاسی، اقتصادی و رسانه ای به دنبال کاهش مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم است تا مشارکت حداقلی را به پای ثمردهی درخت بی ریشه فشار حداکثری بگذارد. اما مشارکت حداکثری و آگاهانه مردم در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می تواند تأثیر حداقلی راهبرد فشار حداکثری را بر مستأجران کاخ سفید نشان دهد. از اهداف اصلی دشمن در راهبرد فشار حداکثری ایجاد دوگانه حاکمیت و ملت با حربه تحریم اقتصادیست. به موازات تشدید تحریم ها، دشمن به دنبال خطای ادراکی و القای این انگاره ناصحیح است که بانی مشکلات اقتصادی حاکمیت اسلامی ایران است و مردم ایران می توانند با فاصله گرفتن از حاکمیت و نظام، شاهد کاهش تحریم ها و رفاه بیشتر باشند. مشارکت حداکثری سبب نمایش وحدت، همدلی، وفاق ملی و به رخ کشیدن عزت و اقتدار ملی به جهانیان خواهد بود. چنانچه مشارکت حداکثری با انتخاب نمایندگان اصلح و استکبارستیز همراه باشد، شاهد تغییر نه در خیابان های تهران، بلکه در سیاست های متوهمانه کاخ سفید خواهیم بود. در همین راستا زمانی می توانیم مشارکت بالایی داشته باشیم و از مجلسی انقلابی صحبت نماییم که قشر نخبگانی جامعه نسبت به تبیین جایگاه مجلس و خاصیت های یک نماینده مطلوب بپردازد.
بزرگترین اتحادیه دانشجویی ایران اسلامی برمبنای گفتمان مقام معظم رهبری ضمن توجه به مشکلات و دغدغه های مردم و جایگاه مجلس شورای اسلامی در نظام اسلامی موارد زیر را بعنوان شاخصه های اصلی انتخاب نماینده اصلح اعلام می دارد:
صلاحیت اخلاقی و خاصیت های فردی
نماینده مردم در نظام اسلامی باید ضمن اعتقاد کامل به اسلام ناب محمدی و مخالفت با اسلام آمریکایی دارای خاصیت های شخصی همچون ولایت پذیری، احترام به قانون اساسی و ارکان نظام اسلامی، ساده زیست و غیره باشد. حضرت آقا در این زمینه فرموده اند: «در نظام جمهوری اسلامی غیر از دانایی و کفایت سیاسی، کفایت اخلاقی و اعتقادی هم لازم است.» متأسفانه بسیار دیده شده اند افرادی که حتی بسیار به معنویات و اعتقادات اهمیت می دهند؛ اما با قرار گرفتن در مسئولیت هایی درگیر رانت و فساد می شوند.
نماینده مطلوب باید فردی مستحکم از نظر خاصیت های اخلاقی و مورد تائید افراد و گروه های مختلف از نظر ولایت پذیری و پایبندی به قانون اساسی باشد. در غیر این صورت نمی توان از افراد انتظار ایستادن بر یک اصول فکری و اعتقاداتی ثابت را داشت. همین طور بسیار مشاهده شده است که افراد با شعار انقلابی راهی مجلس شده؛ اما در تصمیم گیری های مهم و تعیین کننده سرنوشت نظام اسلامی همچون برجام به خطا رفته اند.
دانایی و کفایت سیاسی
رهبر معظم انقلاب اخیراً در درس خارج خود درباره شرط پذیرش مسئولیت حدیثی نقل فرمودند که پیامبر (ص) به ابوذر می فرمایند: «من هر چه برای خودم دوست می دارم، برای تو هم دوست می دارم. من جنابعالی را در مدیریت، ضعیف می ‎بینم. خیلی آدم خوبی هستی اما حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر هم ریاست نکنی و تولیت مال یتیم را قبول نکنی.»
معظم له در ادامه در شرح این حدیث فرمودند: «این، درس برای ماهاست. برخی از ما به مجرّد اینکه یک مسندی یا خالی می شود یا ممکنست خالی بشود، فوراً چشم می دوزیم به آنجا! خب اوّل نگاه کن ببین می توانی یا نمی توانی؟!!
بعد از نقل این حدیث در آستانه ی انتخابان مجلس، افکار و قلم ها بیشتر به سمت کسانی هدایت شد که معمولاً بدون تخصص و توجه به ظرفیت خود فوراً برای ثبت نام در انتخابات احساس تکلیف می کنند. اما این همه ماجرا نیست و در حقیقت این سکه دو رو دارد!! برمبنای روایت پیامبر علاوه بر گروه مذکور، بر تک تک افراد جامعه اسلامی نیز لازم و تکلیف است تا دقیق و هوشمندانه خاصیت های افراد را بررسی نموده و بدون توجه به تبلیغات سو از بین آنها اصلح ترین و شایسته ترین فرد را برای تصدی امور و کارگزاری نظام اسلامی انتخاب کنند.
باید توجه داشت متخصص بودن یک بحث و موضوع دیگر توانایی قرار گرفتن در جایگاه نمایندگی مردم است. ممکنست فردی استاندار، فرماندار و یا شهردار خوبی بوده باشد؛ اما کار نماینده بعنوان قانون گذار و نظارت کننده بر حسن اجرای آن بسیار متفاوت از کارهای اجرائی است. در اینجا هم نگرش افراد برای نامزد شدن مهمست که تشخیص بدهند مناسب کار نمایندگی نبوده و اساساً با حضور و در صورت رأی آوری کارآمدی مجلس را پایین نیاورند، همین طور مردم نیز ضمن توجه به سوابق صرفاً مسئولیت های اجرایی افراد را برای انتخاب خود در نظر نگیرند چونکه مجلس هم حقوقدان لازم دارد، هم اقتصاددان، هم استاد دانشگاه و خیلی تخصص های دیگر.
شجاعت و آزادگی
از خاصیت های مهم یک نماینده مطلوب برای مجلس شورای اسلامی باتوجه به نوع وظایف، شجاعت و آزادگی در اظهار نظر، تصمیم گیری و رأی دادن است. بطور قطع در دوره ۴ ساله نمایندگی طرح ها و لوایح مختلفی در مجلس بررسی می شود که برخی از آن دارای خلاء یا تامین کننده منافع شخصی افراد یا گروه های رانتی است. در موقعیتی این چنینی یک نماینده انقلابی و مردمی باید بدون وابستگی به افراد، بدون محافظه کاری و با آزادگی تمام حرف مردم و منافع کشور را بزند. اگر نماینده شجاعت و جسارت نداشته باشد درگیر مافیای قدرت و ثروت شده و در اندک زمانی جایگاه نمایندگی را که باید مدافع حقوق مستضعفین باشد را تبدیل به رانت و بنگاه اقتصادی می کند.
دشمن شناسی
مقام معظم رهبری فرموده اند: «مرز او با دشمن مرز مشخصی باشد. … بعضی، از دشمن رودربایستی دارند؛ بعضی، ملاحظه ی دشمن را می‏ کنند. ملاحظه ‏ی ملت را باید کرد، ملاحظه‏ ی خدا را باید کرد، نه ملاحظه‏ دشمن را. دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه کنی، هرچه عقب بنشینی، او جلو می‏ آید.»
نماینده مردم در نظام اسلامی باید ضمن شناخت و تعیین مرز خود با دشمنان ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، نسبت به برائت از گروه و افراد وابسته به این جریانات غرب زده در کشور برآید. عدم توجه به این نگرش در نامزدها حتی افرادی که خودرا انقلابی و پایبنده اصول اسلامی می دانند، سرانجامش تصویب ۲۰ دقیقه ای برجام در مجلس نهم و یا رأی به لوایح استعماری FATF در مجلس دهم است. تجربه ثابت کرده است هرچه ما عقب نشینی نماییم، طرف غربی و استکبار جهانی نه تنها پایبند عهدنامه ها نیست بلکه فرای آنرا طلب می کند و هر روز باید از دیگر دستاوردهای کشور عقب نشینی نماییم.
«در کربلا بی طرفان بی شرفانند» این جمله مصداق افرادی است که در زمان انتخابات خط و ربط خودرا با دشمن مشخص نکرده و یا دو پهلو صحبت می کنند، اگر این افراد رأی بیاورند فردا روزی در مجلس شورای اسلامی منافع کشور را به لبخندی از طرف دشمن و یا گرین کارتی برای اقامت خواهند فروخت.
توجه به معیشت مردم
متأسفانه از سال قبل با تشدید جنگ اقتصادی، بن بست برجام و بازگشت تحریم ها، شرایط معیشتی دشواری برای مردم به وجود آمده است. در ادامه عدم شفافیت و همراهی مسئولین با مردم خود استخوان لای زخم شده و هر روز درد مردم را دوچندان می نماید.
بیشترین دغدغه و پیگیری در این شرایط متوجه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است چونکه برخواسته از مردم و برای مردم هستند و در جاهایی که دولت غفلت کرده باید با استفاده از ابزارهای تعریف شده حقوق تضعیف شده مردم را مطالبه کنند. متأسفانه می بینیم که در مجلس دهم تعداد قابل توجهی از نماینده ها وکیل مردم نیستند، بلکه یا وکیل الدوله شده اند و یا درگیر منافع شخصی خود هستند. در این چنین شرایطی ضمن از دست رفتن جایگاه مجلس و کارآمدی آن، اعتماد مردم از دست رفته و نتیجه آن مشارکت پایین در انتخابات پیش رو خواهد بود.
توجه به ظرفیت های داخلی، اقتصاد مقاومتی گفتمانی است که حضرت آقا سال هاست به آن تاکید می کنند. نامزد اصلح و مورد تائید جریان انقلابی باید در راه فعال شدن اقتصاد مردمی و واگذاری درست زنجیره های گوناگون اقتصاد به مردم تلاش کند تا شاهد تحولی در ابعاد اقتصادی کشور باشیم.
شفافیت و ارتباط با مردم
نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی باید به دو سوال اساسی پیرامون شفافیت پاسخ دهند: اولاً اینکه آیا رسمی و علنی تمامی منابع مالی برای تبلیغات در انتخابات را بیان می کنند و در صورت رأی آوری قبل از آغاز کار تمامی اموال خود و خانواده درجه یک را به مردم اعلام عمومی می کنند؟
دوم اینکه آیا با بیان عمومی و شفاف آرا به لوایح، رأی اعتمادها و دیگر موارد در کمیسیون ها و صحن علنی موافق هستند؟ فردی می تواند خودرا نماینده ی مردمی و انقلابی معرفی نماید که به این دو سوال پاسخ داده و با شفافیت در دو مورد ذکر شده موافق باشد.
نماینده مردم جز در موارد امنیتی هیچ بحث پنهانی با موکلین خود ندارد و باید در تمام ابعاد شفاف سازی نماید. در همین راستا اگر به شفافیت از شروع نامزد شدن تا اختتام ۴ سال نمایندگی اعتقاد داشته باشند باید ارتباط مستمر با مردم سرلوحه کاری باشد. ارتباط با مردم یعنی حضور بموقع و برمبنای برنامه مجلس در صحن علنی و همین طور حضور تمام در حوزه انتخابیه و در بین مردم، حضور در بین مردم یعنی شرکت در نمازجمعه، شرکت در مراسمات مذهبی مردم، حضور منظم در روستاها و مناطق محروم شهری.
نماینده مردم که اعتقاد به شفافیت و ارتباط مستمر دارد به مانند مردم زندگی کرده و از حمل و نقل گرفته تا سبک زندگی کاملاً مردمی و خاکی است. در غیر این صورت دم زدن از شفافیت جز شعار انتخاباتی و لافی بیش نیست که فردای رای آوری فراموش خواهد شد.
عدالتخواهی و فساد ستیزی
رهبری نظام در دیدار با تعدادی از دانشجویان در سال ۱۳۸۳، در رابطه با گفتمان عدالت می فرمایند که گفتمان عدالت یک گفتمان اساسی است، همه چیز ماست، نیک مشخص است که عدالت چه جایگاه راهبردی در نظام اسلامی دارد که رهبری آنرا همه چیز می داند، باید در نظر داشت که عدالت در گفتمان حضرت آقا یعنی کم کردن فاصله بین فقیر و غنی در کشور و مبارزه با فقر و تقسیم درست ثروت. در اینجا مشخص می شود که تعریف ما از عدالت غیر از تفکرات مارکسیسمی، سوسیالیستی و کمونیسمی است.
چند صباحی است که در کشور افرادی تحت عنوان عدالت خواهی و با این شعار دست به کارهایی می زنند که شأنیت گفتمان عدالت را زیر سوال می برند. فریاد گفتمان عدالت با در نظر گرفتن امیال شخصی هرچند که مورد درستی باشد، ارزشی نخواهد داشت. باید در نظر داشت که شعار عدالتخواهی آن هم نزدیک انتخابات موجب فریب نشود. عدالتخواهی و فساد ستیزی را باید در سوابق افراد جستجو نمود و ببنیم فردی که خودرا برای رأی آوری به مردم عرضه نموده است در سال های گذشته نسبت به عدالت و مبارزه با فساد چه عملکردی داشته است.
دهه پنجم انقلاب اسلامی و مسیر رسیدن به تمدن نوین اسلامی در تحقق عدالت در تمام ابعاد شکل خواهد گرفت. نماینده مطلوب و انقلابی باید برای عدالت آموزشی، عدالت در توزیع منابع و ثروت، عدالت معیشتی، عدالت در سپردن مسئولیت و دیگر موارد و ابعاد تلاش نماید و این تلاش ریشه در سوابق و پذیرش گفتمان عدالتخواهی مدنظر رهبری دارد. طبیعی است افرادی که تأسیس مدارس خصوصی را عین عدالت آموزشی می دانند از این معیار نمره قبولی نخواهند گرفت.
پرهیز از خوی اشرافی و زندگی اعیانی باید در جز به جز زندگی یک نماینده اصلح دیده شده و کاملاً حس شود. ضمناً مبارزه با این سبک زندگی که متأسفانه در بدنه مدیران کشور در حال گسترش است، ضروری بوده و تعهد یک نماینده به این مبارزه و حضور در صحنه بطور قطع ملاکی مهم برای رأی دادن است.
جوانگرایی
تمامی موارد و ملاک های شرح داده شده را به خوبی می توان در نسل جدید و جوان انقلاب اسلامی دید. جسارت، شجاعت، روحیه عدالتخواهی و ساده زیستی، حضور در بین مردم، صداقت در گفتار و عمل به اعتقادات و ابتکار و تحول خواهی همه در جریان جوان حزب اللهی کشور دیده می شود. امروز و با شرایط کشور تقریباً می توان گفته تمام مسئولین و دلسوزان نظام اسلامی به این جمع بندی رسیده اند که چاره اساسی برای برون رفت و تحولی عظیم در کشور جوانگرایی و سپردن مسئولیت ها به نسل جدید انقلاب اسلامی می باشد.
باید در نظر داشت تحقق دولت جوان حزب اللهی در امتداد بیانیه گام دوم و عبور از ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ما را به سمت پشتیبانی از نامزدهای جوان و متخصص و شکل گیری نخستین مجلس پس از بیانیه گام دوم با رمز حضور جوانان حزب اللهی و حامی ولایت هدایت می نماید.
همانطور که امام خامنه ای در بیانیه گام دوم میفرمانید: «چشم امید به شما جوان هاست؛ و اگر زمام اداره ی بخش های گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان که بحمداللّه کم نیستند سپرده شود، این امید برآورده خواهد شد؛ ان شاءاللّه» تجربه ثابت کرده است که در این ۴۰ سال هر زمان به اندیشه و فکر و توان اجرایی جوانان اعتماد کردیم بن بست ها را پشت سر گذشته و اقتدار نظام اسلامی را به رخ جهانیان کشیده ایم.
در اختتام اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان بعنوان بزرگترین اتحادیه دانشجویی کشور ضمن دعوت از تمامی نامزدهای جریان انقلابی برای حضور در جمع دانشجویان، ملاک ها و معیارهای فوق را در نظر گرفته و با گفتمان شفافیت، عدالتخواهی و توجه به معیشت مردم، جوانان دارای معیارهای فوق را برمبنای بیانیه گام دوم انقلاب به ملت شریف ایران در تهران و سایر استان های کشور معرفی خواهدنمود. جنبش دانشجویی برخواسته از مردم و بعنوان یک قشر نخبگانی تمام تلاش خودرا برای تبیین خاصیت های یک نماینده مطلوب و انقلابی به کار خواهد بست و همین طور اسامی مورد تائید را فارغ از فهرست ها و ائتلاف ها با نگاه های رانتی و بالا به پایین که خودرا برتر از مردم می بینند بعنوان یک تشکل ولایتمدار و انقلابی معرفی خواهدنمود.

منبع: