معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: حفاظت از تالاب میانکاله و خلیج گرگان نیازمند طرحی جامع و قابل اجراست

آذر: جلسه ستاد هماهنگی و مدیریت تالاب های کشور قبل از ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور اجرا شد.
به گزارش آذر به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری در این نشست تالاب میانکاله و خلیج گرگان را از جاذبه های طبیعی و گردشگری مهم کشور برشمرد و اظهار داشت: مردم ایران و به خصوص مردم استان های مازندران و گلستان حساسیت ویژه ای نسبت به این منطقه دارند که باید برای حفاظت از آن برنامه ریزی و تلاش جدی صورت گیرد.
معاون اول رئیس جمهور بر لزوم تدوین طرحی جامع برای حفاظت از تالاب میانکاله و خلیج گرگان اصرار کرد و اظهار داشت: سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت خانه های نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه و بودجه، استانداران مازندران و گلستان و سایر دستگاه های مرتبط طرحی جامع و قابل اجرا با استفاده از یافته های علمی و مطالعات گذشته تدوین و آنرا برای تصویب در جلسه ستاد مطرح نمایند.
وی با تاکید بر این که «سازمان حفاظت محیط زیست و استانداران گلستان و مازندران باید از موجودیت تالاب میانکاله و خلیج گرگان بطور جدی محافظت کنند»، گفت: بطور قطع حفاظت از این جاذبه طبیعی کشور تنها با تصمیمات اداری قابل انجام نیست و لازم است از توانمندی دانشگاه ها و مشاورین آگاه، عالم و صاحب نظر برای این مساله استفاده گردد تا برنامه ریزی دقیقی برای حفظ محیط زیست این منطقه صورت گیرد.
جهانگیری با تاکید بر این که «باید شرایط زندگی مردم و ساکنین این منطقه نیز در تصمیم گیری ها مدنظر قرار گیرد تا زراعت و معیشت آنها با مشکل مواجه نشود»، اضافه کرد: تا زمان تدوین این طرح جامع، اجرای پیشنهادات کوتاه مدت که مورد توافق همه دستگاه ها برای حفاظت از منطقه تالاب میانکاله و خلیج گرگان باشد در دستور کار قرار دهند.
معاون اول رئیس جمهور از استانداران گلستان و مازندران نیز خواست موضوع حفاظت از میانکاله و خلیج گرگان را به موضوعی ملی تبدیل کنند تا تمرکز و ظرفیت های سایر دستگاه ها نیز برای حفاظت از این منطقه بسیج شود.
در این نشست که وزیر صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی و استانداران گلستان و مازندران نیز حضور داشتند، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از چالش ها و مشکلات تالاب میانکاله و خلیج گرگان ارائه کرد و اظهار داشت: بر طبق برنامه ریزی های انجام شده با درنظر گرفتن مطالعات کارگروه ها و شوراهای ذیربط ظرف مدت پنج ماه این مساله جمع بندی و در جلسه ستاد ارائه خواهد شد.
در این نشست نماینده سازمان حفاظت محیط زیست گزارشی از وضعیت پناهگاه حیات وحش تالاب میانکاله و خلیج گرگان ارائه کرد و به تشریح چالش ها و مشکلات زیست محیطی این منطقه پرداخت.
وی کاهش جریان های ورودی به تالاب و کاهش تراز آب دریا که منجر به خشکی تالاب و افزایش شوری آب شده است را از مسائل و چالش های تالاب میانکاله و خلیج گرگان برشمرد و اظهار داشت: ورود مازاد کود و سم مصرفی در بخش کشاورزی و فاضلاب های شهری به تالاب و تصرفات و تغییر کاربری های غیرمجاز اراضی تالاب از دیگر مشکلات و چالش های آن شمرده می شود.
در این جلسه بعد از بحث و تبادل نظر درباب مسائل و چالش های تالاب میانکاله و خلیج گرگان، راهکارهای پیشنهادی برای حل این مسائل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، سازمان برنامه بودجه و استانداران مازندران و گلستان و سایر دستگاه های مرتبط ضمن اجرای برنامه های کوتاه مدت برای حفاظت از تالاب میانکاله و خلیج گرگان، با استفاده از یافته های علمی و مطالعات گذشته، برنامه ای جامع برای حفظ محیط زیست میانکاله و خلیج گرگان تدوین نمایند و برای تصویب در جلسه آتی ستاد مطرح نمایند.

منبع: